Dirty Thirty — 30!

Ecehan Yavuz
Jan 14 · 3 min read

“24 ocak günü, saat 20.05’de güneş kendi yörüngesi etrafında benim doğumumdan sonraki 29. turunu tamamlamış olacak ve 30uncusuna başlayacak. Doğum günleri kültürel olduğu kadar astrolojik de olduğundan bahsetmek istediğim şeyler var. Satürn denen -dedecik- gezegen biz doğduktan yaklaşık 29 sene sonra aynı yere gelip konuyor. Bu da astrolojide bizim için olgunluk çağının başlangıcı demek. Yani artık ergenlikten çıkıp erginliğe giriyoruz. Güney ay düğümüm Başak, Kuzey düğümüm ise Balık’ta. Bu da demek oluyor ki oldukça materyalist bir yerden daha süptil, derin bir yere gitmek ister ruhum. Aynı zamanda Merkür’üm Kova burcunda retro ve Mars gezegeni de Boğa’ya yerleşmiş doğum anımda. Zihnim çılgınlar gibi akarken beni o kadar da rahat hissettirmeyen birşeyler var içimde. Kendimi tam anlamıyla ortaya koymak zor olsa da beni ileriye götürecek şey tam bu ortaya koyma hali olacak aslında! Bedenimde kalmak, hisleri farketmek bana iyi gelen şey oldu. Ve bundandır ki yogamı, yolumu, öğrendiklerimi ihtiyacı olan herkesle paylaşmak istiyorum.Geçtiğimiz sene ilk kez omuzlarımdaki gerginliği bir gıdımcık olsun bırakmayı başardım. Yani yaşamın akışına girmeyi, o derin sularda yıkanmayı kabul etmeye başladım. Kalbimi sevgiyi almaya ve vermeye açmaya, ona teslim olmaya niyet ettim.” demişim geçen sene.

Bu sene de yeni yaşıma yaklaşırken aklıma bir hinlik düştü, anlatıyorum.

Ama önce her şey bir gaz ve toz bulutuydu ya oradan başlayalım:

Bana hediye alınmasını pek severim!

Severim sevmesine de; son bir buçuk yılda evimi, hayatımı ve dolayısıyla da eşyalarımı azaltmaya/ küçültmeye gittiğim için fazla ıvır zıvıra tahammülüm yok.

Ayrıca üstüne bir de rol yapmayı beceremiyorum. Yani birisi bana beğenmediğim bir şey aldığında “sevinmiş gibi” yapmayı o kadar beceremiyorum ki her türlü elime yüzüme bulaşıyor, karşılıklı üzüntü, kırgınlık sebepleri doğuyor yok yere! Bu sebeple her özel gün yaklaşırken sağlam strese giriyorum. :(

Bu yüzden yıllardır özellikle yakınlarıma doğum günümden hemen önce bi liste hazırlıyorum: “Şurda şu, burda bu var beğendiğim” vs.

Ama bu sene “dirty thirty”ye geldik ya kafamda -hepimizi daha rahat ettireceğine inandığım- daha kapsamlı bir proje oluştu. (PATLASIN HAVAİ FİŞEKLER 1)

Belki bilirsiniz uzunca bir süredir büyükçe bir dövme tasarlamaya çalışıyorum içine yerleştireceğim elementler kafamda gezinip duruyor; yılanlar, çiçekler, ay, bir takım şifa/ cadılık sembolleri…

Ama şu zamanda -hele de stüdyoyu yeni açmış ve biraz da borca batmışken- bir dövmeye çok para vermem zor. :( İstediğim dövme yaklaşık olara 800- 1000 lira falan tutacak gibi görünüyor.

O yüzdeeeeeeeennnnnn…

Bu sene doğum günümde sizden benim bu isteğimi finanse etmenizi rica ediyorum!

(PATLASIN HAVAİ FİŞEKLER 2)

Bu isteği birçok sebepten oldukça romantik ve anlamlı bulduğumu söylemeliyim.

Birincisi, benim sahip olmayı çok arzuladığım bir şeyi bana mikro -ya da isterseniz o kadar da mikro olmayan- bir düzeyde hediye etmiş olacaksınız. Ki bu harika!

İkinci olarak, beni ve kendinizi hediye alma/ hediye kabul etmedeki gerginlikten kurtarmış -ve dolayısıyla aramızdaki ilişkide oldukça büyük bir rahatlık sağlanmasına katkıda bulunmuş olacaksınız.

Son olarak da; bana -lazerle sildirme yapmazsam eğer!- bütün hayatım boyunca sizi hatırlayabilmemi ve sık sık anmamı sağlayacak bir hediye vermiş olacaksınız. Ki bence bu baya bi WOW! :)

Sizden isterseniz mikro düzeyde- 10 tl, isterseniz daha orta seviye de -50 tl ya da çok yakın arkadaşım ya da ailemseniz ve beni çooook seviyosanız biraz daha cömertçe -100 tl opsiyonları hazırladım.

Eskişehir’de yaşayan ve çok başarılı bir dövme sanatçısı olan Ekaterina Dunaeva ile çalışmaya başlayacağız tasarım üzerinde bugünlerde. Burayada ufak tefek fikirler bırakıyor ve önerilerinizi de bekliyorum. Sonuçta sizin de dövmeniz sayılır di’mi ama? ;)

Sonuçları ve süreçleri de bu sayfada paylaşırım meraklılar için.

Hadi ben 30 yaş depresyonuna girerken -ve annem, babam, eski eşim dostum, arkadaşlarım da yaşlandıkları için baygınlık yaşarken- bunu doyasıya kutlayalım!

Hepinize şimdiden çok teşekkür ettim. Sarıldım, öptüm falan filan. ❤

Hediyesini vermek isteyenleri şu linke doğru davet ediyorum:

https://ecehanyavuz.dukkan.im

    Ecehan Yavuz

    Written by

    RYT-200 yoga eğitmeni & içerik üreticisi