YOGA TERAPİ NEDİR?

Modern yaşamın bir gereği olarak kullandığımız teknolojinin gelişmesi ile beraber bedenimizi kullanma biçimimiz büyük bir değişiklik gösterdi.

Ofis işlerinde çalışanların bilgisayar başında oturma şeklinden tutun da çoğumuzun gün içinde telefon ekranına bakarken geçirdiği saatler boyun, sırt ve genel olarak omurga sağlığı üzerinde ciddi etkiler oluşturuyor. Ayrıca şıklık adına giyilen ayakkabıların ayak hareketlerini kısıtlayıcı etkisi ile yere basma biçimi değişiyor. Bu ise yıllar içinde omurga hizasında kaymalara yol açarak bel ve kalça hastalıklarına zemin hazırlıyor.

Yoga Terapi; Patanjali yoga geleneğinden gelir. Belirli hastalık ve deformasyonu olan kişilerin, yoga uygulamasını yapabilmeleri için tasarlanmış bir sistemdir.

Bu uygulama bedenin -kendi içinde hali hazırda bulunan- iyileşme potansiyelini ve dengesini geri kazanmasında gerekli davranış ve uygulama bütününü sunar. Fiziksel ve enerji sistemleri açısından eksik olanın tamamlanması, fazla olanın dengelenmesi bütünlüğün yeniden kurulmasını destekler.

KİMLER YOGA TERAPİ DERSLERİNE KATILMALI?

-Boyun /Bel düzleşmesi ve fıtığı bulunanlar,

-Skolyoz ya da başka sebeplerle bel ve sırt ağrıları yaşayanlar,

-Fibromiyalji ve miyofasiyal ağrı sendromu bulunanlar,

-Daha öncesinde yoga veya başka bir disiplinde sakatlık geçirenler,

-Otonom süreç dengesizlikleri yaşayanlar (tansiyon problemleri, idrar zorlukları, yutkunma problemleri, bağırsak düzensizlikleri, vücut sıcaklığında iniş çıkışlar vs.)

-Rahatsızlıkları sebebi ile uygulanan fizyoterapi sürecine destek arayanlar,

-Fiziksel kondisyonunun iyi olmaması sebebiyle yoga derslerine girmeye çekinenler.

*ÖNEMLİ NOT:

Yoga terapi ekolü, sinir ve kas sitemini eksik olanı tamamlaması için destekler ve yeniden yapılandırır. Ancak bu dersler tek başına ağrı, hastalık ya da kronik sorunların tedavisini SAĞLAMAZ, tedavi süreçlerine DESTEK sağlar. Ciddi sağlık problemleri yaşayan katılımcıların dersin hocası ile detaylı görüşmesi ve doktorlarından MUTLAKA onay alması gerekmektedir.

Eskişehir’deki Hatha & Yoga Terapi derslerime katılmak için Gordion Danışmanlık’dan Özge Üstündağ ve ya YogArt Eskişehir’den İnanç Karakaş ile iletişime geçebilirsiniz.