CHP Yürüyüşünde Bir Mürteci!

Belki hatırlarsınız, 2014 yerel seçimlerin hemen evvelinde Şarap ve Peynir adlı bir blogda “AKP Mitinginde Bir Çapulcu” adlı bir yazı yayınlanmıştı. Bir seçim sonrası tepkisi olarak muhalif cenahta klasikleşmiş “Abi ben oy vermiyorum, sen oy vermiyorsun, kim veriyor oyu bu AKP’ye!” sorusuna cevap bulmaya azmetmiş bir genç; küpesini çıkarır, eline simit ve suyunu alır, toplu taşımaya biner ve miting alanına varınca ahaliyi gözlemlemeye başlar. Kitlenin eğitimsizliğinden, yoksulluğundan, boylarının kısalığından ve vurdumduymazlığından bahseder ve hikayenin sonunda, artık seçim sonrası ortamlarda malum soruya verecek bir cevabı vardır : “Abi ben oy vermiyorum, sen oy vermiyorsun, bak bu zavallılar oy veriyor AKP’ye”

Ben de 2014 yerel seçimlerinde Ak Parti’ye oy vermiş biri olarak o günden sonra benzer bir sosyal deney yapmak üzere kolları sıvadım. Geçtiğimiz 3 yılda AKP’li olmanın bir çok belirtisini üzerimden attım tabii ama, itiraf etmek çok güç, bazen donut yiyip kahvemi yudumlarken canım sokak simidi ve çay çekiyor. Bir de malesef boyum hala kısa. Doktorlar bunun için 3 genel seçim kadar geç kaldığımı söyledi. Hidayet Türkoğlu gibi boy atma yaşında muhalif, sonra yandaş olmak gerek belki de, bilemiyorum.

Neyse, 3 yıl falan Sartre, Voltaire, Shakespeare’li okumalar, Mozart’lı Bach’lı dinlenceler derken gerekli tüm rehabilitasyon aşamalarını geçirdikten sonra, artık onlardan biri olmaya hazırdım! CHP teşkilatının organize ettiği Adalet Yürüyüşü’nün 20. gününe katılma kararı aldım. Tabi bende heyecan var. Yürüyüşe katılacak bir grup ile iletişime geçtim. 6 buçukta Taksim’de buluşalım dediler. 6 buçuk, akşamdan kalmalar için biraz erken bir vakit gözüktü ama iç işlerine ilk günden müdahale etmek istemedim. Belirtilen saatte ordaydım. Orada beni iletişime geçtiğim grubun organizatörlerinden biri karşıladı, ardından bir kaç kişi daha geldi, tamamız herhalde dedik, elim tam Uber’e gitmişken bir de ne göreyim, baktım bunlar külüstür bir servise doğru ilerliyor. Böylece günün ilk şokunu, aralarında Boğaziçi’nden profesörlerin de bulunduğu bir grupla yol tutuşu iğrenç bir servis içinde teypten çalan İsmail Türütümsü laz müziği yapan amatör bir sanatçı eşliğinde yürüyüş alanına doğru 2 saatlik bir yolculuk yaparak yaşadım.

Neyse, vardık yürüyüş alanına, müthiş bir kalabalık vardı. Tek sıra halinde korteje ilerleniyordu. Ben en son arka arkaya dizili bu kadar beyaz türk’ü Starbucks kuyruğunda görmüştüm, o yüzden bir an gerçekten CHP teşkilatının ücretsiz white chocolate mocha dağıttığını düşündüm. Sonra bu sıranın polis kontrolünden dolayı oluştuğunu öğrendim ve bir hayal kırıklığı daha yaşadım. Hayat gerçekten çok zordu.

Yürüyüş tempolu bir şekilde başladı, bir yandan yürüyorum, hasım olduğumuz dönemden kalma bir alışkanlık olarak gözüm ayaklara kaydı bir an. Gerçekten arkadaşlar, gerçekten, o içler acısı manzarayı görmeliydiniz. Yanımdan geçen 10 kişiden 1'inde bile Skechers yoktu. Skechers’ı geçtim, Nike, Adidas falan giyseydin bari, sen nasıl cumhuriyet elitisin ya? Bu nasıl bir cimrilik. Deichmann’dan aldığı terliği giyip gelmiş adam. Kılışdar’a şikayet etmek için öne doğru atak yaptım ama tabi Skechers adamı uçuruyor, yetişemedim. Skechers çok başka bir ayakkabı arkadaşlar. Para meselesi değil, parası olan herkes alır ama yaşamak çok başka. Ben bile, bakın 2 yıldır uğraşıyorum, Nike’ı yeni içselleştirebildim.

Şapkalar için de Stephen Jones ile anlaşılmadığı bariz.

Bir ara arkalarda bir grup “Mustafa Kemal’in Askerleriyiz!” şeklinde slogan atmaya başladı ve keyfim yerine geldi. Bildiğim CHP tabanı buydu işte, tam o sırada kortejin yanından geçen bir seçim otobüsü “Hak, Hukuk, Adalet”ten başka slogan atmak yasak diye anons yaptı. İnsanlar sustu. Sadece “Adalet” diyerek yürümeye devam ettiler. Allah Allah.

2007'de Cumhuriyet Mitinginde “başörtülü First Lady” istemedikleri için Tandoğan’ı dolduran kadınlar, yol kenarında yürüyüşe alkışlarıyla destek veren örtülü teyzelerin yanlarına gidip ellerinden tutarak “Adalet hepimiz için!” diyorlardı. Allah Allah.

Sözde muhafazakar bir partiye bağlı gruplar tarafından yer yer yapılan beddualı, küfürlü laf atmalara kortejdekiler “senin için de adalet!” diye karşılık veriyordu. Allah Allah.

Bu CHP’liler, o blog yazısını yazan berkjan’a hiç benzemiyor. Allah Allah.

Bir yanda başörtüsü çekiştirilen, diğer yanda şortlu kız tekmelenen iki uç arasında sıkışıp kalmış milyonlar mı var yoksa? Allah Allah.

Bu milyonlar, artık aynı geminin içinde olduğunu fark edip didişmeyi bırakmışlar mı? Allah Allah.

Tam kucaklaştık derken bu sefer de vatan haini, vatansever diye mi ayırmışlar bizi? Subhanallah.

ibretlik bir ülke krdşm..

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.