Aklımda makul sorular — I

Göreceli yakın gelecekte insandan daha gelişmiş, üstün bir ırkın ortaya çıkması çok olası. Bu ırkı şu anda muhtemelen kendimiz yaratıyoruz. Sormamız gereken soru insanlık olarak bu üstün ırkın bir parçası olabilecek miyiz? Yoksa tamamen kontrolleri altına girip şu an bizim diğer hayvanlarla olan ilişkimize benzer şekilde bir ilişki mi kuracağız?

Gelecekte insanlık en az 2 büyük grup halinde sınıflanacak. Birincisi gelişmeleri kontrol altında tutan üstün grup, diğeri tek amacı bu üstün gruba veya kurdukları sisteme hizmet etmek olan kalan çoğunluk. Günümüzde de sistem az çok bu şekilde işliyor ancak gelecekte bu fark çok daha belirgin olacak.

Farkın büyüyecek olma sebebi günümüzdeki elit üstün grubun üretim ve gelişim için diğer insanlara bağımlı olması. Ancak bu bağımlılık gelecekte çok daha az olacak. Bugün fabrika patronlarının fabrikalarda çalışması için binlerce işçiye ihtiyacı var. Bu ihtiyaca rağmen işçiler genel olarak çok daha kötü şartlarda yaşıyor. Pastadan aldıkları pay ürettiklerine oranla çok az. İleride bu insanların yerini makineler veya üstün ırk aldığında bu insanlara olan gereksinim ya kalmayacak ya da çok azalacak.
 
Bu durumda bugünün insanları gelecekte tavuklar ve inekler gibi sadece faydalanılan, ihmal edilebilen, hakları minimum düzeyde ikinci sınıf bir ırk olacak. Günümüzde de benzer şartlarda yaşayan gruplar, Afrika’da hala açlıktan ölen çocuklar var. Gelecekte bu grubun sayısı çok artacak ve ihmal edilişleri daha sistematik bir hal alacak.