OpenHAB: Zapnutí Samsung Smart TV pomocí Chromecast

V dokumentaci propojení OpenHAB a Samsung TV se dozvíte, že je možné využívat kanál power. Ten přijímá jenom stav OFF. Takže televizi nejde zapnout, ale jenom vypnout. Smůla.

Proč tomu tak je?

Vysvětlení je jednoduché. Když je televize vypnutá nebo ve standby režimu, tak má vypnutou WiFi. To znamená, že není v síti a nemůže přijmout žádnou akci.

Jak to vyřešit?

K televizi mám připojený Chromecast do vstupu HDMI, který podporuje HDMI — CEC. To je vstup, který umí televizi zapnout a vypnout společně s připojeným zařízením. Klasický případ použití je připojený Playstation. Když konzoli zapnete, automaticky se zapne televize a přepne zdroj obrazu na dané HDMI.

V tomto případě stačí poslat na Chromecast jakýkoliv multimediální soubor, který aktivuje Chromecast a tedy zapne televizi. Já jsem zvolil přehrání 500ms (0,5s) MP3 souboru, který obsahuje ticho. Tím se vyvolá spuštění televize.

Soubor s tichem umístíme do /etc/openhab2/html.

Nechci spustit Chromecast, ale televizní kanál

Součástí HDMI — CEC je i vlastnost, která přepne zdroj televize právě na daný HDMI výstup. To je logické. Když spustím Playstation, chci vidět nabídku Playstationu a ne televizi. Takže v našem případě se přehraje tichý mp3 soubor a dál vidíme obrázky z Chromecastu. Jenže já se chci koukat na televizi.

Tady opět narazíme na malou překážku, kterou jsem zmínil na začátku. Televize je v síti OFFLINE. To znamená, že nemůžeme jenom poslat na Chromecast tichý MP3 soubor a na televizi příkaz “přepni se na TV”. Musíme nejdřív počkat než se televize nastartuje, připojí do sítě a až když je ONLINE, tak je schopna přijímat příkazy.

Třešnička na dortu

Ukázka má ale jeden nedostatek. Vždy, když se televize dostane do sítě, přepne se na TV. Tedy i v případě, kdy chceme fakt používat Chromecast nebo jiný zdroj. Nebo se prostě jenom televize odpojí a znovu připojí.

Řešení je poměrně snadné. Vyvolání přepnutí na televizi podmíníme tím, že jsme v poslední minutě pouštěli naše “ticho” a tedy pouštěli televizi přes OpenHAB.

Celý příklad ke stažení

Celý příklad včetně tichého souboru jsem vystavil na svůj GitHub, abyste nemuseli opisovat obrázky. Doufám, že na ticho nemá někdo copyright :)

Lead developer | Beneš & Michl | Czech Republic

Lead developer | Beneš & Michl | Czech Republic