OpenHAB: Zapnutí Samsung Smart TV pomocí Chromecast

V dokumentaci propojení OpenHAB a Samsung TV se dozvíte, že je možné využívat kanál power. Ten přijímá jenom stav OFF. Takže televizi nejde zapnout, ale jenom vypnout. Smůla.

Proč tomu tak je?

Vysvětlení je jednoduché. Když je televize vypnutá nebo ve standby režimu, tak má vypnutou WiFi. To znamená, že není v síti a nemůže přijmout žádnou akci.

Jak to vyřešit?

K televizi mám připojený Chromecast do vstupu HDMI, který podporuje HDMI — CEC. To je vstup, který umí televizi zapnout a vypnout společně s připojeným zařízením. Klasický případ použití je připojený Playstation. Když konzoli zapnete, automaticky se zapne televize a přepne zdroj obrazu na dané HDMI.

Nechci spustit Chromecast, ale televizní kanál

Součástí HDMI — CEC je i vlastnost, která přepne zdroj televize právě na daný HDMI výstup. To je logické. Když spustím Playstation, chci vidět nabídku Playstationu a ne televizi. Takže v našem případě se přehraje tichý mp3 soubor a dál vidíme obrázky z Chromecastu. Jenže já se chci koukat na televizi.

Třešnička na dortu

Ukázka má ale jeden nedostatek. Vždy, když se televize dostane do sítě, přepne se na TV. Tedy i v případě, kdy chceme fakt používat Chromecast nebo jiný zdroj. Nebo se prostě jenom televize odpojí a znovu připojí.

Celý příklad ke stažení

Celý příklad včetně tichého souboru jsem vystavil na svůj GitHub, abyste nemuseli opisovat obrázky. Doufám, že na ticho nemá někdo copyright :)

Lead developer | Beneš & Michl | Czech Republic

Lead developer | Beneš & Michl | Czech Republic