Tazedirekt’e ne oldu?
Umut Gökbayrak
26225

Kurum içinden birinin bilgi vermesi genelde Türkiye’de alışık olmadığımız bir durum. Bunun için size, teknoloji ve girişimcilik adına yaptığı cesur yatırımlar için Hasan Aslanoba’ya teşekkür etmek gerekir diye düşünüyorum. Ama bir yatırımcıyı fazlaca abartanlar ya da olumsuz bir durumda yerin dibine sokanlar bana çok ilginç geliyor. Çoğumuz şaşkın ve üzgün olsak ta belki biraz olsun duygusallıktan uzaklaşıp mantık perspektifinden bakarak şirketlerin sadece ve sadece bir amaçla var olduğunu hatırlamalıyız: kara geçmek. Şirketler açılır, şirketler kapanır. Bu son derece normaldir. Ama linkte görüldüğü üzere Aralık 2015'te her şey iyi gidiyor diye açıklamalar yaparken Şubat 2016'da şirketi aniden kapatmak insanları doğal olarak şaşırtıyor. Kendi kendime düşünürken; böyle yüksek yatırımlı işlerin araştırma ve planlama aşamasında çok ince elenip sık dokunduğunu zannederdim. Sanırım yanılıyormuşum. Ama bir şekilde karar verilmiş ve yolun sonuna gelinmiş, artık bize düşen Türkiye için hala tökezlemekte olan İnternet ekosisteminde -yapabildiğimiz kadarıyla- Tazedirekt’in artı ve eksilerini tartışarak gelecekte bize yol gösterecek dersler çıkarmak. Aklıma takılan konular ise şöyle:

  • Ada alıp, keyfini sürmek varken girişimlerde bulunması sanırım vatanseverlikle bağdaştırılmış. Gerçekten bu söylemleri hiç anlayamıyorum. Çünkü; Hasan Aslanoba temelde bir ticaret adamı. Ülkenin durumuna ve ekonomik göstergelere baktıktan sonra,nasıl büyük yatırım yapmak onu vatansever yapmazsa, ada almakta onu vatan haini yapmaz. Yanlış anlaşılmasın, Aslanoba’nın sayı olarak fazla ve yüksek ölçekli yatırımları, ülkemiz ve özellikle istihdam yaratması açısından çok önemli. Ama yine de internet/teknoloji ekosistemindeki yatırım azlığı yüzünden az sayıdaki yatırımcıyı övmek yerine, Türkiye’deki yatırımların nicelik ve nitelik olarak düşük seviyede kalmasının sebeplerini aramalı, bunu yükseltmek için hükümet/özel sektör işbirliği ile progresif olarak nasıl sektör desteklenmeli, bunu tartışmalıyız. Ek olarak ülkedeki sosyo-ekonomik ve politik durumun da yatırımcıların karar verme sürecinde etkili değişkenlerden olduğunu unutmamalıyız.
  • Diğer önemli konu ise bahsedildiği gibi Tazedirekt’te çalışan personelin durumu. 2–3 ay önceki şirketin iyi gittiği açıklamalarından hareketle hiçbirinin son ana kadar işsiz kalacağını bilmediğini ve onlar için bu durumun nasıl bir yıkım olduğunu tahmin etmek zor değil. Mavi ya da beyaz yaka olarak ayırmadan şunu söylemek isterim; Türk iş dünyasında işçilerin hakkı malesef iş verenle karşılaştırıldığında yok denecek kadar az. Bu biraz korkutucu olsa da, anladığım kadarıyla patron koltuğundaki Hasan Aslanoba hakkında iyi şeyler söyleniyor. Umarım personelini bir şekilde başka girişim ya da işlerde görevlendirebilir de çalışanlar mağdur olmaz.
  • Counter Strike oynayan ergen kafasında girişimler yapıldığından bahsedilmiş. Allah aşkına böyle şeyler yazmadan biraz araştırın, rica edeceğim. Benim anladığım girişimcilik böyle birşey beylar,bayanlar; birisinin delirip, biz bu işi yapıyoruz demesi lazım. Bunun için yıllarca araştırma yapmak, çoğu zaman trenin kaçması demek. Atik(agile) davranmak şart. Planlama da sıkıntı var mı? Kesinlikle. İşyeri kapanan işçilerin durumu önemli mi? Kesinlikle. Bunu yazanın üslubu yanlış mı? Kesinlikle.
  • Son olarak Aslanoba böyle -ki bence ilerde geri dönmesi muhtemel- bir alana girip aniden çekildi. Operasyonel olarak zor bir alanda bu kadar ilerlemişken yönetimsel planlama anlamında büyük sıkıntı olduğu bariz. Bilmediğimiz şeyler de eminim çokça vardır. Sonuç olarak bu olayı aklımızın bir köşesinde tutarak önümüze bakmamız gerektiği kanaatindeyim. Uzun bir süreç olan girişimcilik işte böyle birşey; işler kötü giderse çok üzülmemek, iyi giderse çok sevinmemek lazım. Kıssadan hisse bu olaydan şunları öğrendim: Yapılan yatırım ne kadar büyük olursa olsun, girişimini iyi ölçeklendir. Değerli yorumlarınız için de herkese teşekkür ederim, zira çoğunu okurken zevk aldım.

İyi akşamlar.

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Efe’s story.