Verimli çalışmak ve Arif’den uzak durmak için iki yetenekli araç

İşini seven her birey gibi, büyük bir şevkle bilgisayar başına oturdunuz. Çalışmaya başlamadan sosyal medya hesaplarınıza şöyle bir göz gezdirmek istediniz. Önce Twitter ile başladınız, ardından Facebook’ta eşi dostu beğendiniz. Şimdi Facebook sizi Youtube’daki ilginç bir videoya gönderiyor. Videoyu izledikten sonra bir diğerine geçtiniz, sonra bir diğerine, sonra bir diğerine… İzlediğiniz videoların arka arkası kesilmiyor. Dakikalar dakikaları kovalıyor ve işte uzaktan size dur diyen video gözüktü: Arif’in Manchester’a Attığı Gol. Aramadan! bulduğunuz bu golü izlerken boşa kaybettiğiniz dakikaların hatta saatlerin vicdan muhasebesini yapabilirsiniz.

Arif’in Manchester’a Attığı Gol

Birkaç ay önce, bilinçsizce internette kaybettiğim zamandan tasarruf edebilmek için bu amaca yönelik birkaç araç buldum. Bu yazıda, başarılı sonuçlar aldığım ve hala kullandığım iki uygulamadan bahsetmek istiyorum.

Stayfocusd

Kendinize biraz dürüst davranırsanız ve başka bir tarayıcı kullanmazsanız :), birkaç gün sonunda gerçekten disipline olduğunuzu farkedeceksiniz.

Son olarak; Stayfocusd Nükleer diye bir seçenek barındırıyor. Bu seçenek ile belirlenen süre boyunca, belirli kriterlerdeki içeriği engelleyebilirsiniz. Ben hiç kullanmıyorum ama ilk kurduğumda bir kez denedim, onda da yanlışlıkla tüm websitelerini engellediğimden, uzantı cachelerini temizlemek için birsürü ter döktüm. Bu yüzden ayarlar kısmında dikkatli olmakta fayda var.

RescueTime

RescueTime loglama yaparken sadece o an sizin kullandıklarınızı(in focused olanları) kaydediyor. Bu durum uygulamanın doğruluğunu arttırıyor.

Eğer gizlilik konusunda endişeleriniz varsa, buna da whitelist seçeneği ile çözüm bulmuşlar. Belirlediklerinizin dışındaki tüm siteleri, url belirtmeden kaydediyor.

RescueTime, Pro versiyonunda Stayfocusd’un özelliklerini(tüm tarayıcılar için) de içeriyor. Ancak ben iki aracı birden kullandığımdan Pro versiyona ücret ödemeye ihtiyaç duymadım.

Günümüzde internet, özellikle yazılımcılar ve bilgisayarla çalışanlar için, fazlasıyla dikkat dağıtıcı bir hal aldı. Kaybolan konsantrasyonumuz ve düşen verimliliğimiz için kendimizi suçlamanın bir anlamı yok. Verimliliğinizi, hatta motivasyonunuzu arttırmak için, iradenizle aranızda bir gurur meselesi yaratmadan, bu tür araçlardan faydalanmak akıllıca olacaktır. Aksi halde Schmeichel değil bütün maykıllar gelse… :) tamam tamam neyse.

Kolay gelsin.

Mostly developer, almost traveller, already gamer http://eferhatg.com/

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store