Bir yaşam felsefesi: Dene ve üzerinde gör!

Alışverişteyken sıkça başıma gelen bir durumdan bahsedeceğim, sonra bu durumla hayatta da nasıl sıkça karşılaştığımdan:

Bir kıyafet beğenirsin, ama fazla pahalıdır. Aşırı. Beğendi, aşırı pahalı olduğunu gördü; çıldırmaya başlar beyin. Kör olur. Tuhaf bir tüketici davranışı: Aşırı pahalı ürün erişilmez olarak konumlandırılır, bu durum satın alma içgüdüsünü artırır. Bu ise, aynı ihtiyacı karşılayacak daha uygun fiyatlı bir ürün arayışını tamamen sonlandırır. Sonuç olarak olay, beyni çoktan satın almış olan ürünün, üzerine olsa da olmasa da, satın alınması ile sonlanır. Bu benim başıma sıkça geliyordu eskiden.

Şimdilerde bu durumun üstesinden çok güzel geliyorum. Şöyle ki, satın alamayacağım kadar pahalı olsa dahi ürünü deniyorum. Ürün beynimi satın almadan yapıyorum bu işi; hemen. Görebiliyorum ki, uçuk etikete rağmen üzerime olmuyor. Aldığım gibi yerine bırakıyorum ve mağazadan ayrılıyorum, beynim satın alınmamış bir halde; burası önemli.

Fark ettim ki aynı psikoloji hayatın içerisinde de var. Gidemediğin ülke, şu an bünyesinde olamadığın üniversite, beraber çalışamadığın hoca.. Yeterince tanıyamadığın bir insan, ilerletemediğin ilişki.. Artırmak mümkün; bunlar benim deneyimlediklerim. Çok kıymetli olurlar. Beyni satın alırlar; erişilmezdirler, uzanınca dokunulamayacak kadar uzaktırlar. Halbuki deneyince üzerine olmayabilecekler. Ve genellikle de olmayacaklar.

Deneyip, üzerime olduğunu gördüğümde ne mi oluyor? Satın alma kararını veriyorum ya da vermiyorum önemli olan bu değil. Önemli olan ürün tarafından satın alınmamış bir beyinle karar veriyor olmam. O uçuk fiyata satılan ürün elbette ki kaliteli. Elbette ki gitmek istediğim ülke gitmeye değer. Bünyesinde bulunmak istediğim üniversite, beraber çalışmak istediğim hocalar.. Elbette ki çok iyiler. Yeterince tanımaya fırsatım olmadığı için oldukça merak ettiğim o insan, ilerletemediğim o ilişki.. Elbette ki deneyimlemeye değer.. Ama beynimi satın aldıklarındaki kadar değil.. Hayır. O kadar değil..

Bu yüzden o şey her neyse denemeli insan, beyni satın alınmadan önce..