Doktora terk..

Ulaşabildiğim son akademik derece. (Neyse ki şu an başka bir programda devam ediyorum. Gayretliyim, phd olacak o.)

Bu içimdeki kanayan yarayı azıcık kapatmam lazım. Eğitim alanında uygulanan politikaların sonuçları hepimizin gözleri önünde. Şimdi bu politikaları tartışacak havada değilim. Zira daha da büyük bir sorun var ortada. Herkesin gözünün önünde olup bitenler lisans derecesi ile ilgili. Bir kademe ileri gidip lisansüstüne bakın da görün bir. Durum daha da beter. Sonuçlar felaket. Berbat tezler, berbat akademik makaleler..

Eğitimdeki politikamız resmen şöyle: “Bırakınız yapsınlar, bırakınız gitsinler, bırakınız geçsinler.” Bırakınız ne halt (…) yiyorlarsa yesinler. Yesinler, bir şey diyen yok. Yok da nereye gidiyoruz?

Hal böyle olunca bugünün malı yarının hocası oluveriyor. Gidiyor lisansüstü eğitim alan birine akademik danışmanlık(!) yapıveriyor. (Peh peh peh..) Sonra onun yetiştirdiği de (çok az sapan bir kural bu) başka türlü bir mal olup çıkıveriyor amfilere.. Allaaaaah! (Eli öpülesi insanların affına sığınıyorum..)

Bırakmayınız efenim bırakmayınız geçsinler.. Zorlayınız, gerçek anlamda isteyeni istemeyeni bir görünüz, zoru görünce sıvışıp kaçanları bir ayıklayınız öyle geçsinler geçiyorlarsa efenim..

Üniversitede hoca olmak öyle lisans dersine girip çıkmak değil ki. Bu mudur yani? Bu işin öğrenci yetiştirme boyutu (ki en önemlisi bu) var, akademisyen yetiştirme boyutu (ki en az ilki kadar önemlisi bu) var, alanında değer yaratma boyutu (ki en az diğerleri kadar önemlisi bu) var, var da var.. Yani “kim daha uzağa” dalgasıyla yayın yapmak değil mesele, adam gibi bir değer üretmek varsın sayısı az olsun. Ve mesele alanında uzman öğrenci yetiştirmek, ve mesele hoca yetiştirmek.. Bu iş zor iş.. Sanat işi aslında. Nasıl ki bir ressam binbir fırça darbesi sonucunda bir tablo yaratıyor, nasıl ki bir taş ustası binbir vuruş sonucunda taşı bölüyor, nasıl ki bir müzisyen binbir deneme sonrası bir eser besteliyor, … (burası böyle gider), bu iş de böyle. Yani öyle kendi kabuğuna terk ederek bir hoca yetiştirilmiyor..

Sonra işte böyle yeni akademik dereceler türeyiveriyor iyi mi: Doktora terk.. Hoppbalaaa..