Image for post
Image for post

Her şey geçtiğimiz hafta (çarşamba) Vodafone (Dış) Çağrı Merkezi ekibinden bir arkadaşın tarifemle ilgili beni aramasıyla başladı. (1)

Ensar olayları sonrası 16 yıllık operatörümü bırakıp yaklaşık 1 yıl önce geçtiğim Vodafone’la, olur olmaz yerlerde çekmemesi dışında büyük bir sıkıntı yaşamadan devam eden bir ilişkimiz vardı. Spotify’dır, Netflix’tir evet hepsini kullanıyoruz, tşk. Beni arayan ve telefonda çok hızlı konuşan o kız, artık mevcut tarifemi (Red S) yaklaşık %35 daha ucuza kullanabileceğimi (yanlış hatırlamıyorsam 1 yıl taahhütle) söyleyip bu değişiklik için onayımı aldı. Hatta bana önümüzdeki 2 ay için ek 6GB internet hediye etti. Yetmez ama evet dedim. Demeseymişim.

Önce bu değişiklik için gerekli sürece (iptal, onay, vb.) dair bilgilendirme mesajları geldi. …


Karikatür: Piyale Madra
  • Finalize, konsolide, klase, eskale, check/cross check/double check, manage, schedule/reschedule, (meeting) set, handle, merge, push, assign, accept, confirm, sound, trigger, improve, change, highlight, match, search, discuss, update, maintain, lead, adjust, arrange, share, insert, deklare(!), challenge, tease, seed etmek
  • Aksiyon almak, feedback vermek, irite olmak, favor yapmak, connection kurmak, mail atmak, asap, fyi, — yor olmak, çok mersi, ok tamam, full dolu, cc’lemek, off gün, penetrasyon, forwardlamak, budget, break, hard/soft copy, gym’e gitmek, basic, to do, back up, deadline, 3rd party, layout, draft, agreement, target, quarter, brieflemek/brief vermek, off the record, approval, urgent, (internal) meeting (request), kick-off, overtime, attachlemek, support vermek, concern, fee, timing, follow up, invitation atmak, comment, forecast, print almak.

*En sık duyduklarımı sıraladım. Yazarken yoruldum, sıkıldım, bunaldım.


Image for post
Image for post

YİRMİ YIL internet kullandıktan sonra, buna bir on yıl da yazılım için ekleyin, burada “tasarımcı körlüğü” olarak bahsedeceğim bir sorundan muzdarip olduğuma inanmaya başladım.

Basitçe anlatmak gerekirse, eğer bir arayüz kötü bir tasarıma sahipse, aradığım bilgiyi tam orada, sayfada olsa bile göremiyorum.

Kötü tasarlanmış bir tabloda, aradığım cevabın olduğu kolonu bulamıyorum.

Kötü tasarlanmış bir arayüzde, doğru butonlara tıklayamıyorum.

Kötü tasarlanmış bir sosyal paylaşım sitesinde, kaydetmek istediğim bilgiyi siliyorum, çünkü “Sil” butonu birçok tasarımcının “Kaydet” butonunu koyacağı yerde oluyor.

Bu herkesin başına gelmiyor, bu yüzden bana has bir rahatsızlık olarak adlandırıyorum. Aslında, neredeyse kimsenin başına gelmiyor.

Tasarımcı olmayan arkadaşlarım ve ailem korkunç tasarıma sahip (ya da hiç tasarıma sahip olmayan) bu siteleri ve uygulamaları gayet rahat kullanabiliyor. Bir şekilde, yaptıkları şeyi silen o butona basmadan idare edebiliyorlar. …


Lisanslanabilir Görsellerinizden Daha Fazlasını Elde Edebilmeniz İçin Bir Tasarımcıdan 6 İpucu

500px’in Tasarımdan Sorumlu Direktörü Adam Shutsa’dan

Merhaba fotoğrafçılar, ben tasarımcıyım. Sizi çok sevdiğimizi bilmenizi isterim. Yarattığınız şeylere bayılıyoruz. Fotoğraflar olmasa, işimiz çok sıkıcı olurdu. Ve sizin sayenizde işimiz daha da iyi olduğundan, biz de sizin yaptıklarınıza katkıda bulunmak için, lisanslanabilir fotoğraflarınızdan daha fazlasını elde etmenizi sağlayacak bazı ipuçlarını paylaşmak istedik.

1. Uygun Anahtar Kelime Kullanımı

Fotoğraflarınızı bulamazsak onları kullanamayız ve mecbur değilsek yüzlerce sayfa dolaşıp fotoğraf aramak istemiyoruz. Doğru anahtar kelimelere sahip fotoğrafları daha kolay keşfedebiliyoruz.

Anahtar kelimelere konunun fiziksel özelliklerinden (“ağaç” veya “kadın” gibi) başka şeyler de ekleyin, fotoğrafın taşıdığı duyguları anlatan anahtar kelimeleri de kullanın. İlham gerektiğinde “sakin” ya da “maceraperest” gibi kelimelerle de arama yapıyoruz. …


*Bu performansı Marquette Üniversitesi'nde, Empowerment tarafından her yıl yapılan Vajina Monologları’nda gerçekleştirdim. Birçok kişi monologumdan çok etkilendiklerini söyledi ve herkesin ulaşabilmesi için bir yerlerde yazmamı rica ettiler. İşte burada!

Çocuğum,

Bunların hepsini muhtemelen çoktan duydun, hem de birçok kez, farklı şekillerde. Ama sana hayatla ilgili söylemem gereken şeylerin bir listesini yaptım. Umarım asla bunu okumak zorunda kalmazsın, ama olur da sen büyürken yanında olamazsam diye mevcut kültürümüzde sana söylenmeyecek olan gerçekleri ve aldığım dersleri seninle paylaşmak istedim.

1. Günde en az iki kez, bu üç şeyi daima yapman gerek: Yüzünü yıka, dişlerini fırçala ve ellerini yıka.

2. Aile seninle akraba olan insanlar demek değildir. Seni gerçekten ve koşulsuz olarak seven insanlar ailendir. …


Image for post
Image for post
*Birleşmiş Gezegenler Federasyonu

Bu hafta F8'in kapsadıklarını okuduktan sonra bir şey netleşti: Sosyal ağ olan Facebook artık o kadar da ilginç değil. Bence henüz tam olarak farkında olmasak da zirvenin diğer yanındayız. Facebook’un artık ilginç olan kısımları Messenger, Instagram, WhatsApp ve Oculus.

Onlar da yavaş yavaş Facebook’a dönüşüyorlar. Ürünlerden oluşan bir federasyon bu, sosyal ağ akışı değil.

Bence bir gün geriye dönüp bakacak ve Facebook’un, Apple’ın da olduğu gibi, başkaları yapmadan kendini parçalayana dek iyi iş çıkardığına inanacağız. …


Yeni bir görev

Adım Jason Goldman. Son birkaç yıl boyunca çoğunlukla insanlara çevrimiçi dünyada söz hakkı veren araçlar geliştirme konusunda çalıştım. Bundan sonra farklı bir şey yapacağım. Beyaz Saray’da Chief Digital Officer olarak çalışacağım. 6 Nisan’da başlayacağım işimde görevim, Devlet ve Amerikan halkı arasında daha anlamlı bir çevrimiçi iletişim kurulmasına yardımcı olmak.

Bu konuda haberler çıktı, ama bu yazıyı yazma nedenim bu değil. Bu yazıyı yazıyorum çünkü bir şeyleri çözmek için başvurduğum yer burası, yani İnternet. Şimdi buraya nasıl geldiğimi ve yapmayı umduklarımı anlatacağım. Ve sonra, sıradaki adımı belirlemek için bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

İnandıklarım

Devletimizle vatandaşlar olarak iletişimde olmamızın hakkımız ve görevimiz olduğuna inanıyorum. Ve çevrimiçi platformlar da, bireyleri devletle iletişime geçirip karşılığında devleti daha güvenilir hale getirerek bunu yapmamıza yardımcı olacak. …


Image for post
Image for post

İnternet dünyası, New York Times yazarı Nick Bilton’un cep telefonu kullanımı ve giyilebilir cihazların taşıdığı potansiyel riske dair yazdığı bir makale yüzünden delirmiş durumda. Yazıyı Çarşamba günkü NextDraft’e ekledim ve hemen sonrasında, genellikle Orta Doğu, iç politika ya da Apple’ın dizüstü bilgisayarlardan portları kaldırması gibi konularda görmeye alıştığımız kızgın yorumlardan oluşan bir koroya maruz kaldım. Ki bunlar, diğer bir tabirle, en deneyimli Starbucks baristası için bile fazlasıyla hararetli ve dokunulamaz konular.

Bir noktada bu şikayetler anlamlı. Bilton’un verdiği radyasyon riski ve cep telefonunun diğer zararlarına dair örneklerin bilimsel yönü çok güçlü değil, ayrıca bilimsel dayanağı olmayan ifadelere gerekenden daha çok ağırlık vermiş gibi. …


Muhteşem insanların hazırladığı bedava kaynakların muazzam bir listesi

Atladığım, kullanışlı başka bir kaynak varsa lütfen benimle paylaşın.

TNW, Buffer Blog, Product Hunt, Angellist, Pickcrew, Betalist, vb. 50'den fazla teknoloji blogu ve web sitesinden derlenmiştir.

Image for post
Image for post
İkon: Five by Five http://thenounproject.com/term/business/38242/

→ İş dünyası + Pazarlama←

A. Bedava web sitesi + logo + hosting + faturalama

About

Elife Karaaslan

Linguist, learns new words.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store