2018’in En Çok Ses Getiren Logo Değişiklikler

Image for post
Image for post

Çoğu zaman logolar markaların sahip olduğu en akılda kalıcı özellikleridir. Markaların görsel kimliğinin temel yapı taşı olarak baş köşeye otururlar ve uzun yıllar değişmeden müşterilerinin hafızlarına sessiz sessiz kazınırlar.

Her ne kadar istisnalar olsa da çoğu logonun bir ömrü vardır. Zaman değiştikçe görsel trendler ve tercihler değişir, şirketlerin iç yapıları, stratejileri değişir, pazar büyüdükçe rekabet değişir. Sebebi ne olursa olsun neredeyse bütün markalar ömürlerinde bir ya da bir kaç kere logo ve görsel kimlik yenilemesi yapmak zorunda kalırlar. İşte 2018’de bu zor ama gerekli süreçten geçmiş ve logolarını yenilemiş olan markalardan en çok ses getirenler:

Burberry

Image for post
Image for post

Tasarım dünyasında bu senenin en çok konuşulan logo yenilemelerinden biri kesinlikle Burberry oldu. Serifli BURBERRY yazısı ve ona zarif bir kaligrafi ile eşlik eden London, England öğelerinden oluşan bu tanıdık logo bir anda tüm zarafetini ve geçmiş bilinirliğini bir kenara bırakıp, günümüzün, özellikle lüks moda dünyasında, trend haline gelmiş olan serifsiz ve tek kalınlıklı yazı karakterine geçiş yaptı.

Bu değişim, zaten bir süredir tasarımcıların dikkatini çekmiş olan konuyu daha da alevlendirmiş oldu: Niçin tüm moda markalarının logoları birbirine benzemeye başladı? Bazıları bu durumu sıkıcılık ve kolaycılık olarak eleştirerek, özellikle Burberry gibi köklü markaların kendi miraslarına neden sahip çıkmadıklarını sorguladı. Diğer görüştekiler ise bu aynılaşmayı gerekli bir uyum sağlama olarak yorumladı. Onlara göre, Burberry, günümüz moda trendlerini takip ettiğinin ve yeni nesile hitap etmek istediğinin altını çizdi ve geçmişe değil geleceğe ışık tutan bir moda markası olarak kendi logosu ile de bu duruşunu pekiştirmiş oldu.

Leeds United

Image for post
Image for post

Leeds United 2018’in ilk aylarında fanları arasında büyük tartışma yaratacak radikal bir adım atarak, 2019 sezonuna yepyeni bir arma ile başlayacağını ilan etti. Güncel arma, ortasında futbol topu olan, takımın ev sahibi Yorkshire bölgesinin sembolü, beyaz gül görselinden ve dik olarak yerleştirilmiş Leeds United Football Club isminin baş harfleri olan LUFC harflerinden oluşmakta.

Geçmişine bakacak olursak, 1999 yılında resmileşen son armadan önce tasarımın 5 kere daha değiştirildiğini, takımın baykuştan tavus kuşuna kadar bir sürü farklı sembolü benimsediğini görebiliriz.

Yeni tasarımda beyaz gül sembolü iptal edilerek yerine yeni bir sembol getirmek yerine yönetim ilginç bir karar alarak taraftarın kendisini armaya taşıdı. Her ne kadar taraftara bu şekilde bir jest yapmayı planlamış olsalar da tepki beklenenin tam tersi oldu. Yeni arma taraftar tarafından tamamen dışlandı, yeni tasarım sosyal medyada negatif yorum bombardımanına tutuldu, gazeteler ve bloglar tarafından İngiltere tarihinin en kötü logo yenilemelerinden biri ilan edildi ve binlerce insan güncel armanın devam etmesi için dilekçeler imzaladı. İşin sonunda Leeds United yönetimi yeni tasarımdan vazgeçti ve bir dahaki arma tasarımında taraftardan öneriler alacağını söyleyerek özür diledi.

Uber

Image for post
Image for post

Türkiye’de, şiddetli tartışmalara yol açan, bir çok büyük şehirde toplu ulaşımı derinden değiştiren Uber markası da bu senenin önemli logo yenilemelerinden birini gerçekleştirdi. En son 2 sene önce 2016’da logosunu değiştiren marka, Bitler ve Atomlar ismini verdiği, dijital ve fiziksel dünyayı temel yapı taşları açısından birleştirmeyi amaçlayan bir konsept tanıtmıştı. Her şehir için farklı bir renk paleti ve deseni içeren ve app ikonu soyut bir atomu (ya da bir bilgisayar bit’ini) temsil eden görsel kimlik sistemi; uygulama olarak zorlayıcı ve anlam olarak sadece ucuz ve konforlu bir yolculuk arayan müşterileri için fazla derindi.

Yeni logo tek başına ele alındığında fazla basit gibi görünse de beraberinde tasarlanan görsel kimlik hem dijital uygulamalarda hem de basılı iletişim çalışmalarında markayı tutarlı bir şekilde temsil etmek üzere detaylı olarak çalışılmış. En önemli değişiklik ise yeni görsel kimliğin yalınlığı ve tüm süslerden arınmış özelliğinin, markayı start-up seviyesinden büyüyerek ulaştığı global dev kuruma görsel olarak da taşımış olması.

Animal Planet

Image for post
Image for post

200’den fazla ülkede yayın yapan doğa ve vahşi yaşam kanalı Animal Planet, 2018’i yeni bir logo ile bitirdi. Yeni logo, Türkiye’nin en büyüklerinden Arçelik, Beko ve İstikbal markalarının logolarını da yenileyen, Amerikalı logo tasarım firması Chermayeff, Geismar & Haviv tarafından tasarlandı.

Kanal, 2008’de logosunu değiştirip de tamamen tipografik bir tasarıma geçmeden önce, ilk logosunda hortumunun ucunda dünyayı hoplatıyor gibi görünen bir fil görselini kullanmaktaydı. Yeni tasarım bu logoya ithafen yine bir fil görseline yer vermekte. Filin zıplayan yavru bir köpeği andıran duruşu, tamamen küçük harflerle yazılan Animal Planet ismi ve geometrik yazı karakteri ve ikon için seçilen mavi renk tercihleri bir araya geldiklerinde sevimli, arkadaş canlısı ve insanın içini ısıtan bir logo ve marka kimliği yaratmış. Yeni logonun bu özelliği, markanın basın demeçlerinde yer verdiği insanları doğaya ve hayvanlara yakınlaştırma misyonu ile de son derece uyumlu.

Dunkin’ (Donuts)

Image for post
Image for post

11.300 şubesi ile, dünyanın en büyük kahve zincirlerinden biri olan, Türkiye’yi donut ile tanıştıran Dunkin’ Donuts bu sene stratejik bir yenilenmeye giderek isminden Donuts kelimesini çıkartıp Dunkin’ olarak hayatına devam etmeye karar verdi.

Dunkin’ kelimesi, bandırmak anlamına gelen İngilizce dunking kelimesinin günlük dilde söylenişinin fonetik olarak yazılmasından oluşuyor; çünkü Amerikalılar donut’larını kahvelerine banarak yemeyi seviyorlarmış. Günümüzde Dunkin’ Donuts şubelerinde sadece donut değil, kahve, sandviç, meyve suyu gibi kahvaltı ve atıştırmalık bir çok ürün çeşidini bulmak mümkün. Marka bu sebeple ve yıllardır sahiplendikleri turuncu pembe renklerden ve yuvarlak hatlı yazı karakterinden oluşan görsel kimliğinin güçlü bilinirliğinden de yararlanarak, isimlerinden Donuts ismini çıkarmanın markayı gelecekte daha iyi temsil edeceğine karar verdi. Sadece ismini kısaltmakla kalmayarak, logosundaki dumanı tüten kahve ikonunu da çıkardı ve tipografi ağırlıklı, minimal bir görsel dünya yarattı.

Sektörün lideri olan Starbucks markası benzer bir hareketi, 2011 senesinde logosundan Starbucks ismini ve Coffee kelimesini çıkartarak ve sadece deniz kızı görselinden oluşan bir tasarıma geçerek yapmıştı.

Tasarımcı, marka danışmanı, elifergur.com

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store