Samsung Türkiye Kurumsal Kimlik İncelemesi

Samsung’un kurumsal kimliğini incelemeden önce aslında neden Samsung’u seçtiğimi belirtmek istiyorum. Bilindiği üzere Samsung geçtiğimiz sene çıkardığı modeli Galaxy Note 7 ile olumsuz gelişmeler yaşamıştı. Cihaz pil problemi nedeniyle patlamalara sebebiyet veriyordu bu yüzden şirket cihazın satışını ve üretimi durdurmuştu. Üstelik satılan Galaxy Note 7 cihazlar da geri çağırılmıştı. Ayrıca geri toplanan cihazlar ve kullanıcıların mağduriyetlerinin giderilmesi konusunda da şirket adını olumsuzluklarla duyurulmuştu.

Öyle ki bu olay teknoloji dünyasında Galaxy Note 7 faciası olarak adlandırıldı. Araştırmalara göre Samsung pek çok ülkede itibar kaybetti ve satış oranları düştü. Şirket bu durumu gidermek ve kullanıcılarının memnuniyetini kazanmak adına amiral gemisi modeli Galaxy S8’i tanıtma hazırlığı içerisindeyken yeni bir kriz ile karşı karşıya kalındı.

Samsung Global’in başkan yardımcısı hakkında Ocak ayında tutuklanma talebi ortaya çıkmıştı. Şubat ayında ise başkan yardımcısı Lee Jae — Yong Güney Kore’de büyük çaplı bir yolsuzluk skandalına ve beraberinde çeşitli rüşvet, yurt dışına varlık transferi ve delil karartma gibi suçlara karışma gerekçesiyle tutuklandı. Şirket ise bu durum hakkında aylardır resmi bir açıklama yapmadı fakat yaşanan tüm bu olumsuz gelişmelerin gidişatı da olumsuz yönde etkilediği ortada.

Ben de yaşanan bu kriz sürecinde bir markanın kimliğini değerlendirmeyi ve herhangi bir iyileştirmenin olup olmadığını ayrıca incelemek istiyorum.

Kurumsal Tasarım

Bir kurumu incelerken dikkatimizi ilk çeken nokta kurumsal tasarım oluyor. Kurum kimliğinin tespit edildiği diğer unsurlar olan kurum felsefesi, kurumsal iletişim ve davranış faaliyetlerini incelemeye bizi iten nokta belki de kurumsal tasarımdır. Kurumsal tasarım bir kurumun felsefesi ve kültürünün görsele dönüşmüş hali olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik burada sadece logo değil ürünlerin dizaynı, kurumun bina ve çevre tasarımından görsel iletişimine ve paket dizaynına kadar pek çok unsur yer alıyor.

Bu noktada ilk olarak Samsung’un logosuna bakacak olursak tıpkı çoğu markada karşımıza çıkabileceği gibi geçmişten günümüzde bir sadeleşme söz konusu.

1993 yılından itibaren ise Samsung günümüzdeki logosunu üç farklı konseptle kullanmaktadır.

Samsung üç farklı konsepte sahip olsa da black version logolar pek kullanıcı karşısına çıkmamaktadır. Samsung mavi logosuyla kullanıcılarının karşısına çıkarken siyah logosunu ise teknoloji dünyasında düzenlenen etkinliklerde kullanır. Burada siyahın rakiplerine karşı ağırlığını gösteren, mavinin ise müşterilere karşı uzmanlıklarını ve dinamikliğini gösteren bir unsur olduğunu düşünüyorum.

Kurumsal Felsefesi

Kurum felsefesi kurumun kendisi için oluşturduğu kimliktir. Kurum izlediği felsefe ile hem kendini nasıl gördüğünü ifade eder hem de insanların gözündeki imajını ve toplumdaki yerini oluşturur. Kurumun faaliyetleri de felsefesi doğrultusunda geliştirir ve aslında bu noktada faaliyetlerin uygunluğu da değerlendirilebilir.

Samsung öncelikle oluşturduğu pek çok platformda akıllı telefonlardan buzdolabına, bilgisayarlardan çamaşır makinesine kadar bütün ürün yelpazesinin altını çiziyor. Bu noktada çeşitlilik ve farklı alanlardaki yetkinlik ile insanlar karşısında bir teknoloji hakimiyeti oluşturmaya çalışıyor.

Samsung ürünlerinin test edilebilir olduğunu ve ürün satımından sonra da çeşitli birimlerce hizmet sunulduğunu belirtiyor. Oluşturulan pek çok birim kullanıcılara yardımcı olmaya hazır. Üstün hizmet anlayışı sunduğunu belirten Samsung bunu son derece ön plana çıkarmış durumda bunda yaşanan Galaxy Note 7 sorunun da etkisi olduğunu düşünüyorum.

Samsung Global ağında gelişen tüm gelişmeleri de bütün bölgesel ve ulusal kanalları aracılığıyla paylaşıyor. Üstelik tüm platformlarda da ortak bir üslup, yöntem ve anlayış kullanılıyor. Burada da Samsung’un yerelleşmekten ziyade tek bir global kurum olarak kendini tanıttığını söyleyebiliriz.

Samsung tarihçesini belirli periyotlara ayırarak paylaşmakta. Üstelik yaşanan gelişmeler de senelik olarak bu kısımda belirtiliyor. Bu uygulamanın Samsung’u diğer kurumlardan ayırıyor. Genelde tarihçe bölümünde şirketin tarihi süslü bir dille anlatılır ve bulunduğu konumun geçmişten bugüne geldiği belirtilir. Geçmişe bağlılık gibi bazı değerler karşımıza çıkar veya kuruculara atıfta bulunulabilir. Samsung tarihçesinde hiçbir kişiye, kuruma ve felsefesine yer vermiyor. Şirketin yaşadığı gelişmeler kronolojik olarak belirtiliyor. Bu tarihçede belirtilmesi gereken nokta ise şirketin ürettiği teknolojilerin yanında sadece başarılarını belirtmesi oluyor. Ayrıca Samsung bu tarihçede Galaxy Note 7 hakkında hiçbir gelişmeye yer vermiyor.

Son olarak Samsung’un web sitesinde hakkında çıkan haberleri paylaştığı bir portal olduğunu fakat burada da sadece başarısının ön plana çıktığı haberlerin paylaşıldığını belirtebiliriz.

Kurumsal Sosyal Sorumluluk

Samsung’un sosyal sorumluluk anlayışında öne çıkan ilk nokta Küresel Kurumsal Vatandaşlık oluyor. Global ağıyla tek bir bütün halinde olan şirketin sosyal sorumluluk projeleri de küresel bir çerçevede gerçekleşiyor. Örneğin Samsung Türkiye web sitesi yalnızca ülke içinde gerçekleşen projeleri değil dünya çapındaki tüm projeleri duyuruyor. Bu durum diğer bölgelerin web siteleri için de geçerli.

Samsung’un bu alandaki faaliyetleri:

· Eğitim

· Sağlık ve tıp

· İstihdam ve toplum

olmak üzere üç alanda gerçekleşiyor. İstihdam açısından küresel ağında büyük bir kitle oluşturan kurumun bu noktada aslında kendini bir alt yapı hazırladığını düşünüyorum. Sağlık ve tıp alanındaki faaliyetlerinde de şirketin kendi teknolojilerini kullanmaya teşvik ettiği görülüyor. Örneğin şirket ürettiği akıllı gözlükler ile psikolojik rahatsızlıkları azaltmayı hedefliyor bu proje sağlık sektörüne olduğu kadar şirkete de katkı sağlıyor. Sonra olarak eğitim alanında ise Samsung akıllı sınıfları ve akıllı eğitim teknolojilerini destekliyor. Şirketin bu alandaki projeleri yeni öğrenme teknolojilerini destekliyor.