sosyal medya obezitesiyle nasıl başedilebilir?

fark ettiniz mi? ekran arkasındaki hayatlarımız ne kadar masum ne kadar da içten! sosyal medya kullanma nedenimiz hep iyi niyetler üzerine kurulu.

komşunuzun whatsapp mesajı, eltinizin facebook iletisi, en yakın arkadaşınızın forum yazısı, patronunuzun maldivler’deki instagram fotosu…

çevremizdeki insanların neler yaptıklarını, nerelere gittiklerini, ne söylediklerini, ne yazdıklarını “görmek” “beğenmek” “takip etmek” zorunlu hale geldi. çünkü ancak bu şekilde onları sosyal ortamlarda destekleyerek samimiyet gösterebiliyoruz.

kısaca sosyal medya, bütün bu samimiyetimizi, adeta hazır gıda ürünleri gibi paketleyip satışa sunuyor.

nasıl yemek yapmaya üşenip pizzaya başvuruyorsak, arayıp hatır sormaya üşenip bir fotoğraf beğenisi gönderiyoruz.

maalesef internetin fastfood zinciri olarak adlandırabileceğimiz sosyal medya, bizleri bir çeşit obeziteye doğru sürüklüyor.

bu nedenle bence şu sıralar ortalığı kasıp kavuran ‘internet diyeti’ kesinlikle daha fazla dikkat çekmesi gereken konulardan biri.

çünkü bazılarımız bu hastalığın pençesinde kıvranırken bazılarımız da diğer ortamlara sıçramış yan etkilerinden muzdarip.

iyi ya da kötü… sosyal medya hayatımızda olacak ve olmalı da. ancak dozunu iyi ayarlamak bizlerin elinde olmalı.

eğer bu durumun içine düştüyseniz naçizane benim tavsiyem, kendinize bir doz belirlemeniz. günde en fazla şu kadar beğeni, bu kadar yorum yapacağım diyerek bir diyet listesi oluşturmanız.

bu diyet sayesinde gün içinde kalan zamanının çokluğuna şaşıracaksınız ki, yerinizde olsam bu artakalan zamanı kendime birşeyler katmak üzere kullanırım.

çünkü bir insanın değeri başka bir insan için de 1 beğeniden ve 1 yorumdan fazlası olmalıdır.

elbette ki sosyal medyayı gerçekten bu bilinçle kullanan ve bilinçli kullandığını zannedenler de vardır. hatta bu metni okuduktan sonra çok klişe ya da çok dar görüşlü diye nitelendirenler çıkacaktır. ancak, bazı anlarda bu bahsettiğim durum, farkına varmadığımız biçimde hayatımızı etkiliyor; ve gerçekten de dışarıdan birilerinin “yeter artık dur” demesine ihtiyaç duyuyoruz.

ben de sosyal medya masumiyeti ve içtenliği adına ilk paylaşımımı, internet kullanımındaki farkındalığımız üzerine yapmak istedim. maalesef gerçekten okuyan insanlar içinde bulunmama rağmen, sosyal medya obezleri ile sıkça karşılaşıyorum.

Like what you read? Give elilo a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.