QR Kod out, Snapcode in

Son zamanlarda teknolojinin hızla gelişmesi biz öğretmenleri de yakından ilgilendiriyor. Özellikle teknolojiyi sınıfında kullanan eğitimciler, öğrenci ile olan aradaki uzaklığı kapatırken sorunlar da yaşamıyor değil. Bunlardan biri QR kod kullanımı!

Snapchat uygulamasını açın, kamerayı bu koda doğrultun ve parmağınızı ekrana uzun basın.

Çok hevesli bir öğretmen QR kod’un potansiyel gücünün farkına varınca sınıfında bir şekilde bu teknolojiyi kullanmak istiyor. Hazırlanan hazine avı aktiviteleri dışında, sadece öğrenciye yardımcı olması açısından oluşturulan bir linki uzun uzun yazmamaları için QR kod oluşturuyor. Ancak bu sistem çalışmıyor… Şöyle:

Hazine avı gibi bir etkinlik hazırladık. Bunu hazırlarken verilen emek büyük,

  • Soruları hazırla
  • Her soru için QR kod oluştur
  • Kağıda basılan kodları binanın veya kampüsün çevresine as
  • Öğrencilere QR kod okuyucu uygulaması yüklettir!

Farkındaysanız ilk üç adım, dördüncünün yanında pek de zor değil. Öğrencilere uygulamayı yüklettik, 5. sınıf öğrencileri oldukları için sesleri çıkmadı. Çıkabilirdi de…

Aktivite başarılıydı. Ancak 1 hafta sonra başka etkinlik planlarken gördük ki QR kod okuyucu uygulaması büyük çoğunun iPad’inde yoktu. Neden diye sorduğumuzda “oyunlarım için iPad’imde yer kalmıyor” cevabını aldık. Sadece QR kod okuyucu değil, arada kaynayan Pages, Google Drive gibi uygulamalar da var…

Lise öğrencileri ile çalışmaya başladım ve çok geçmeden eski alışkanlıklarımdan biri olan QR kod kullanmak aklıma geldi. Bir oylama durumunda öğrencilerime heyecanla “QR kod kullanabiliriz” dedim. Bir öğrencimin söylediği beni uyandırdı: “hiç kimse QR Reader indirmez Doğukan Bey, daha kolay yolu yok mu? Mesela iOS veya Android bu özelliği direk kamera uygulamasının içine yerleştiremez mi?”

Doğru söylüyor, neden yıllardır yapılmıyor bilmiyorum. Belki de çok aranılan bir özellik değildir, ama biz eğitimciler için aranılan bir özellik. Gelelim asıl konuya şimdi, geçtiğimiz ay bir haber okudum. Snapchat artık Snapcode ile başka sayfaları eşleyebileceğinizi duyurdu. Snapchat kullananlar bilir, kendi profilinizi arkadaşlarınızın ekleyebilmeleri için Snapcode oluşturabiliyorduk. Ancak bu Snapcode sadece sizin profilinizi gösteren bir QR koddu. Artık Snapchat uygulaması içerisinden istediğimiz bir sayfaya bağlayabileceğimiz bir Snapcode oluşturabiliriz. Bu ne demek?

Bu profile bağlanan bir snapcode. Eğer beni eklemek isterseniz Snapchat uygulamasını açıp, ekrana uzun basarak bu kodu taratabilirsiniz.

Snapchat %99 öğrencinizin cihazında var, emin olun. Aktivite öncesi yükleme yapmanıza gerek yok; hatta cihazlarında yer yok diye sildikleri bir uygulama da değil. Eğer lisede çalışıyorsanız sorununuz yok, ancak ilköğretimde çalışıyorsanız okulunuzda Snapchat kullanmak yasak olabilir. Belki de Snapchat’i daha yaratıcı ve eğitim amaçlı kullanılabilir hale getirme zamanımız gelmiştir; fikirleri değiştirebiliriz.