Image for post
Image for post

Chegga

Cezayir ve Mali sınırındaki Chegga’da başladığımız uzun ve zorlu çöl yolculuğu tahmin ettiğimiz kadar sıkıcı geçmeyecek… African Funk, Disco, Tribal tınıları, Avrupa’dan Jazz vokal örnekleriyle birlikte sıcak ve enerjik bir dans müziğine dönüşüyor.

Koleksiyonun üçüncü DJ seti Chegga’yı dinleyin veya Spotify’da çalma listesini takip edin.

Çalma Listesinin Tamamına Spotify’da Erişin:

Image for post
Image for post

SoundCloud’da Takip Edin

Spotify’da Takip Edin

Twitter’da Takip Edin

Chegga 25°22′23.89″N 5°47′14.12″W

Kapak Fotoğrafı: Aryane Vilarim


Image for post
Image for post

Séte

Fransa’dan Cezayir’e deniz yoluyla gitmek için binmeniz gereken feribot Séte’den kalkıyor… 70'ler ve günümüzden Synthpop örnekleriyle çıktığımız yolculukta, Downtempo ritmlerle denizi seyrediyor Kuzey Afrika‘ya yaklaşırken ise bol bol akustik ve elektrik dans müziği örnekleriyle karşılaşıyoruz.

Koleksiyonun ikinci DJ seti Séte’i dinleyin veya Spotify’da çalma listesini takip edin.

Çalma Listesinin Tamamına Spotify’da Erişin:

Image for post
Image for post

SoundCloud’da Takip Edin

Spotify’da Takip Edin

Twitter’da Takip Edin

Séte

Kapak Fotoğrafı: Johan De Jager


Image for post
Image for post

Borders Koleksiyonu Hakkında

Borders koleksiyonu yaklaşık 3 yıldır biriktirdiğim 70 ve 80'lerde yaratılmış veya o yıllardan ilham alınarak yapılmış disko, funk ve folk müzik esintili şarkılardan evrilen bir arşiv ve keşif projesi.

Koleksiyonda dinleyeceğiniz her bir çalma listesi yolculuğuna farklı bir coğrafyadan başlıyor.

İsmini dünyanın çeşitli bölgelerindeki sınır kapılarından alan çalma listelerinde, her yolculuğumuza bir ülkeye adım atarak başlıyor, tıpkı insanlar gibi farklı coğrafya ve zamanlara göç ediyoruz.

Koleksiyonun ilk DJ seti Oshoek’i dinleyin veya Spotify’da çalma listesini takip edin.

Oshoek

Güney Afrika ve Swaziland’ın kesişiminde başlayan yolculuğumuza Ghana ve Nijerya’ya uzanıyor, Sahra Çölleri’nde duraklıyoruz. Arada ise bizi Anadolu’dan bir sürpriz karşılıyor.

Çalma Listesinin Tamamına Spotify’da Erişin:

Image for post
Image for post

SoundCloud’da Takip Edin

Spotify’da Takip Edin

Twitter’da Takip Edin

Oshoek, 26.2127°S 30.9887°E & 26.2127°S 30.9902°E

Kapak Fotoğrafı: Clement Eastwood


Ne demiştik?

SxSW 2019'da el alem “Önce sen diyor; önce insan diyor.” demiştik. Festivalde bu söylemin hakkını veren birçok üründen beni pek tabi en en en fazla etkileyen, “burada her şey sana göre” diyen, en özel birini siz değerli sanat dostlarıyla paylaşmak isterim.

SxSW’nin en çok beklenen okazyonlarından biri Interactive Innovation Awards. Koskoca bir yıl boyunca dünyanın çeşitli yerlerinde üretilen, tasarlanan, kitlelerce fonlanan yüzlerce buluş, icat, inovasyon (artık adını siz koyun…) inovasyon ödüllerinde hem yarışıyor hem de tüm dünyadaki yenilikseverlerle (Bu sözcüğü sevdim. Daha sık kullanılabilir.) buluşuyor. Toplamda 13 kategori var. Yaklaşık 60 iş de burada finalist olarak görücüye çıkıyor. Nuraphone da bu yıl bunlardan biriydi. …


Geçtiğimiz hafta, her yıl Mart ayında gerçekleşen, teknoloji, medya, müzik ve sinema dünyasının nabzını hızlandıran, adeta nefesleri tutturup ayakları yerden kesen devasa festival SxSW’ye katılmak için onlarca saatlik yolu teptik ve Austin’e gittik. 4 ana bölümden oluşan (Interactive, Gaming, Music, Cinema) ve doğum yılımın bana hediyesi, damarlarımdaki FOMO seviyesini açıklanan her yeni etkinlikle zıp zıp zıplatan festivalin Interactive bölümüne katıldık.

Image for post
Image for post

Interactive başlığı neden önemli?

Yurdumuzda dostlar birbirini ağırlayadururken, kimi “guruların” bol keseden “buzzword” sallamaya bayıldığı konuşma ve panel ekonomisinin “neler yaptık neler ah bir bilseniz”ciliğinin aksine, yakın ve orta vadeli gelecekte gerçekleşebilecek şeyler hakkında bugünden yorum yapmanızı sağlayan “yarın neler olacak neler” konulu, vizyon ortaya koymaya yönelik seminerler bu başlık altında inceleniyor. …


Nesnelerin İnterneti (IoT) kavramı hayatımıza girdiğinden beri insan, makineler ve fiziksel dünyamız arasındaki etkileşim, hiç olmadığı kadar anlamlı ve işlevsel bir hale geldi. Bu çemberin içinde yer alan bir diğer çok önemli üye ise aslında diğer canlı dostlarımız olan hayvanlar.

Birbiriyle otonom şekilde haberleşebilen, sensörler yardımıyla envai çeşit anlık veriyi toplayıp paylaşan ve bu verilerden çıkardığı sonuçlarla kararlar alıp uygulayabilen nesnelerin interneti alanındaki teknolojiler, tarım ve hayvancılık alanında yaygın olarak kullanılıyor. Toprağın nem oranından, ineklerin uyku alışkanlıklarına kadar birçok veri nesnelerin internetinin sunduğu olanaklarla takip edilip, daha verimli üretim süreçlerine ışık tutuyor.

Image for post
Image for post
the Lora Alliance, Kaynak: BresslerGroup

En büyük faydaysa şüphesiz nesli tükenen hayvanlar konusunda yapılan çalışmalarda ortaya çıkıyor. Örneğin Güney Afrika’da yasa dışı avlanmaya en çok kurban giden tür olan gergedanlar için hayata geçirilen projede yasa dışı avcıları yakalamak adına gergedanların boynuzlarına gizli kameralar yerleştirilmiş. Bir başka sensör gergedanın kalp ritmini ölçerek hayvanın stres durumundaki dalgalanmaları belirliyor ve artış olduğuna kamerayı devreye sokuyor. Böylece yasa dışı avcılar tespit ediliyor. (Project RAPID (Real-time Anti-Poaching Intelligent…


Anneannem 1945 yılında doğmuş. Bugün tam 72 yaşında. Altı çocuklu bir ailenin ikinci kızı. Gümülcine’de (Komotini) gözlerini dünyaya açmış. Doğumundan yalnızca 40 gün sonra ise Türkiye’ye doğru bir yolculuğa çıkmış. Zorlu olduğu kadar bir o kadar da ‘zorunlu’ bir kararla, mübadele dönemi sonrası bir açılıp bir kapanan kapılar arasından göçenler kervanına ailecek katılmışlar. Yaşamlarına veda ederken, yanlarınaysa yalnızca bir valiz eşya alabilmişler.

Image for post
Image for post
Edirne Tren Garı, LIFE Magazine, Jack Birns, 1950

1950 yılında Life Magazine için Edirne Garı’nda çekilen bu fotoğraftaki şatafatlı kürkler, yorgun yüzler ve çekingen ellerin de sebebi de aynı aslında. O dönemde göçenlerin eşya ve mal varlıklarını taşımasına izin verilmemiş, bu sebeple Türkiye’ye geçince paraya çevirebilecekleri pahalı kürkler giyerek göçmüş birçok kişi. …

About

Emirhan Celikbilek

I like music and a few other things.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store