PHP’de Framework nedir ve neden bu kadar önemlidir?

Merhabalar, bu gün sizlere PHP ile Framework denen bu illet gibi gözüken aslında fazlasıyla önemli olan bir konuya değineceğim.

PHP ile uğraşıyorsanız Framework nedir diye duymayanınız yoktur. Ama şöyle ufaktan bir göz atalım. Bir abimiz günün birinde kodların karmaşıklığı yüzünden yeni bir şey ortaya atmalıyım demiş ve Framework denen bu şeyi başımıza sarmış. Artık kodlar o kadar karmaşıkmış ki okunamaz haldeymiş. Abimiz de demiş, “Kodlar tek bir standart’a uyacak şekilde yazılsın, karmaşıklık olmasın.”. Ve Framework denen bir şey geliştirmiş. Fakat “Framework” sadece bir genelleme. Çünkü, MVC, HMVC gibi gibi bir sürü şekilde çıkmış. Biz MVC kısmını inceleyeceğiz.

MVC’nin açılımı; Model View Controller oluyor. Ve bunların baş harfleri doğrultusunda MVC ortaya çıkıyor.

Peki ya neden bu kadar önemli? Gelin bir de buna göz atalım;

Diyelim ki büsbüyük bir ekipsiniz. Frontend, Database Manager, Project Manager gibi gibi bir ekibiniz var. Kodlarınızın düzenli olması açısından, Frontend’in, View dizininde. Database Manager’in, Models dizininde. Ve bunları bağlayacak olan ve yönetimini sağlayacak arkadaş ise, Controllers kısmında çalışması lazım.

Resimde de görebileceğiniz gibi ilk önce Browser’den siteye gireriz ve Router bizi Controller’den bir yöntemi çalıştırır. Bunu istersek Router sınıfı ile yapabiliriz ya da direk olarak URI’yi parçalayarak da. Sonra Model ve View’e gerekli istekleri atıp geri dönüş alır. Model ise Veritabanı işini halledip kendisine bir dönüş alır ve bu dönüşü de Controller’e gönderir.

Şu şekilde daha basit hali de bulunuyor.

Kullanmamızın ana amacı ise, kodların düzenidir. Kodlar ne kadar düzenli olursa, sonradan gelen ekip üyeleri kolayca Code Base’e aşina olur. Ve hızlıca geliştirme yapabilir. Kod yazma hızını arttırır. İşini iyi yapan kişileri kendi alanıyla muhattap eder. İyi yazıldığı takdirde tüm güvenlik önlemleri alınmış olur.

Şimdi benim her yeni framework öğrenecek kişiye söylediğim bir açıklama var. “Diyelim ki bir evde yaşayacağız. Yepyeni bir ev olacak ama bu. Bu evi, en baştan inşa edip, içerisinde ki her eşyayı tek tek kendimiz yapıp bunları yerlerine koymak mı daha hızlı ve güvenli yoksa ev hazır eşyalar hazır. Sadece bunları yerine koymak mı daha hızlı ve kolay?” İkinci seçenek tabii ki de. İşte Framework tam olarak budur. “Kod çatısı”’dır.

Umarım yardımcı olmuşumdur. Diğer yazımda görüşmek üzere arkadaşlar, hepinize kolay gelsin.

Like what you read? Give Emirhan Engin a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.