Amerika’da İş Yapmak — Şirket Kurulumu

Vize ile ilgili yazımda şirket kurulumu için gösterilmesi gereken yatırımdan bahsetmiştim. Yine internette bir günde şirket kurulumu yapılabileceğini okuyabilirsiniz. Fakat Amerika’da personel çalıştırmak, ticari faaliyetlerde bulunmak istiyorsanız bu şirket kurulumunun tek başına bir faydası olmayacaktır. Beyanname vermek için bir vergi numarasına ihtiyacınız var.

Adres ve telefon göstermelik şirket için de söylenildiği gibi bir günde şirket kurulumu gerçekleştirip Tax ID alabilirsiniz.

Şirket için bir adres ve adrese gelecek resmi tebligatları alacak bir “registered agent”a ihtiyacınız var. Ben adresi bir sanal ofis ile çözdüm. Sanal ofisler size adres ve telefon sağlıyorlar. Hatta seçtiğiniz adresteki bir personel sizin şirketinizde bir çalışan gibi telefonlara cevap verip istediğiniz kişiye yönlendirebiliyorlar. Şirkete gelen resmi tebligatları da istediğiniz adrese gönderiyorlar.

Şirket kurulum ve sanal ofis giderleri çok fazla değil, bunu bilseydim eski girişimim Shopinomi’de kesinlikle bir Amerika şirketi gibi davranarak direkt Amerika pazarını hedefleyebilirdim. İleride mutlaka yurtdışı pazarına açılmak istiyorsanız bu küçük ve az masraflı adımların çok doğru bir başlangıç için önem teşkil edebileceğini söyleyebilirim. Sitenizde Türkiye yerine Amerika şirketi adresi ve telefonu göstermek (maalesef) çok değerli bir value proposition

Yine ilk kurulum için adresten başka “registered agent” gerekiyor. İngilizce olunca bana karmaşık gibi geldi ama bildiğin “şirket yetkilisi” , yani tebligatları alacak kişi anlamına geliyor:)

Şirketin hangi eyalette kurulduğu konusu da bizim için çok önemliydi. Kurulan eyalete göre ödenen vergi, yerel masraflar, eleman temini, alınacak teşvikler gibi değişkenler benim bu konuda çok kafa yormama ve çok zaman harcamama sebep oldu. Harcadığım zamanda da evet burası diyebileceğim bir lokasyon olmadı.

Dijital pazarlama yaparken de hep çok vakit harcadığım ama karar veremediğim konularda o işi iyi yapanların ne yaptığına baktım. Amazon, e-bay gibi siteler belli tasarım, UX tarzında ilerliyorlarsa onlardan çok aykırı tarzları denemenin yanlış olduğunu düşündüm. Amazon satın alma butonunu turuncu ve sitenin sağ tarafında kullanıyorsa bunu yüzlerce kez denediği A/B testlerin sonucunda karar vermiştir ve aynı yollardan bizim de geçmemiz gereksiz vakit ve odak kaybıdır.

Amerika’da bize benzer iş yapan çoğu şirketin Delaware ve New Jersey üzerine yoğunlaştığını gördüm. Delaware’in vergi avantajı çok olsa da New Jersey’nin lojistik ağına yakın olması, lokasyon olarak prestiji ve personel bulunması konusundaki avantajları diğer eyaletlerden daha ağır bastı.

Amerika’da her eyalette vergi oranı farklı. Satış hangi eyalette gerçekleşiyorsa vergiyi de o oran üzerinden ödüyorsunuz. Delaware’de sales tax (KDV), Nevada, Texas gibi bir kaç eyalette de income tax (gelir vergisi) yok. New Jersey’nin vergi karnesi ise diğer eyaletler arasında hiç iyi değil.

Bunun yanında New Jersey’nin tercih sebebi olmasındaki bir kaç neden;

  • Limana ve havaalanına yakınlığıyla işin ihracat ayağında lojistik kolaylık sağlaması
  • Ülke içi ürün dağıtımında lojistik şirketlerinin buraya yakın hub’larının bulunması ve maliyetlerin kısmen düşük olması
  • Nüfusun ülkenin doğu kıyısına doğru yoğunlaşması ve satılacak ürünlerin çoğunluğunun buradaki son kullanıcıya gönderilecek olması. (Gönderim zamanı ve maliyet açısından çok kritik)
  • Prestij ve çalışan bulma kolaylığı. Bu sanırım her yerde aynı. Istanbul’daki bir şirket Türkiye içerisinde daha güçlü bir şirket algısı yaratır. Ayrıca kalifiye personelin çoğunluğu da bu şehire ve yakınına yoğunlaşmıştır

Özellikle Çin ile çok yüklü ihracat faaliyetlerinde bulunan , perakende satış yapan bizim gibi e-ticarete yoğunlaşmış bir şirket için bunlar çok önemli kriterler. Her şirket farklı gündem ve kriterleri değerlendirerek bu kararı vermeli

Şirket kurulumu belirlediğiniz eyalette gerçekleştiyse sonrasında bir federal vergi numarası almanız gerekiyor. Bu numarayı aldıktan sonra IRS’e (maliye) kayıt gerçekleştirilip şirket üzerinden ticari faaliyetleri yapabiliyorsunuz.

Lojistik konuları, vize veya Amazon’da satış ile alakalı yazılarımı ilgili linklere tıklayarak okuyabilirsiniz. Bana ulaşmak isterseniz Linkedin’den yazabilirsiniz.