Amerika’da İş Yapmak — Vize

İş amaçlı geldiğimiz için önümde bir kaç vize tipi seçeneği vardı. H, L, E ve bunların varyasyonlarıyla bu amaçla kalmak için vize talebinde bulunabiliyorsunuz. Toplanacak belgeler, vize süresi gibi etkenler de amaca göre değişebiliyor.

İnternette bunlarla ilgili çok bilgi var, o yüzden kendi başvurduğum vizenin üzerinden gidip onun hakkında detaylar vereceğim.

Öncelikle Amerika’ya gitmeden bir ay önce turist vizesi aldım. B1/B2 tipi vize ile ülkeye hem turistik hem de iş amaçlı girerek kalabiliyorsunuz. Kalış süresi de ülkeye giriş yaparken açıkladığınız gibi ama yılda maksimum 6 ay olacak şekilde verilebiliyor. 6 ay bir seferde de çıkış yapmadan kalabilir veya bir kaç giriş çıkışla da 6 ayı tamamlayabilirsiniz.

Ben iş amaçlı gidişimin detayına girmeden B1/B2’ye başvurdum ve vizemi aldım. Pasaport kontroldeki görevli geliş amacımı ve dönüş biletimi sordu. Dönüş biletim olmadığı için ayrı bir görüşme odasına alındım. (standard prosedürmüş) Buradaki görevli geliş amacımı, ne kadar kalacağımı, ne iş yaptığımla ilgili sorular sordu. İş amaçlı geldiğimi ve olabildiğince uzun kalmak istediğimi, sonrasında E2 vizesine başvuracağımı söyledim. Kendisi konsolosluğa yapılan başvuru detaylarını gördüğünü ve turistik vize aldığımı söyledi ve 2 hafta kalış izni vereceğini belirtti. B1 ve B2 vizesinin farkını bilmediğimi anlatarak ve yanımdaki şirketle ilgili bütün kanıtlarla durumu açıkladım. Uzatmayacağım, yaklaşık 30 dakikalık bir tartışma sonunda görevlinin kişisel kararıyla kalış süremi 2 hafta olarak sisteme girdiler. Neyse ki Amerika’ya geldiğim günden beri bu görevli dışında kötü niyetli biriyle karşılaşmadım ve hep iyi ilişkiler kurdum:)

Avukatla görüştükten sonra 2 haftalık süresini iş amaçlı kalışa çevirerek uzatabileceğimizin bir yöntemi olduğunu öğrendim. Gerekli belgeleri sürem dolmadan Göçmenlik Bürosu’na (USCIS) gönderdik ve 6 ay süre talep ettik. Buradaki süreç 3–4 ay alıyor fakat yasal olarak Amerika’da kalabiliyorsunuz. Bu süre içerisinde çıkış yaparsanız başvuru yanıyor — ki benim öyle olacak.

Gelelim E2 vizesine. İsmi Tüccar/Yatırımcı vizesi. Basit olarak Amerika’ya yatırım yapacağım ve bunun için de çalışma izni ve ikamete ihtiyacım var diyorsunuz. Bizim senaryoda yatırım yapacak kişi şirket ve patronum fakat beni şirketi bilen biri olarak ve oraya yönetici atadıklarını mantıklı gerekçelerle anlatarak (belgelerle de kanıtlamak şart) vizeden faydalandırabiliyorlar.

Vizenin mantığı şu, Türkiye’den birinin Amerika’da kayda değer bir yatırım (Substantial sum — miktar belirtilmiyor) yaptığını kanıtla. Vizeyi alacak kişi de ya yatırımcı ya da şirketin yöneticisi olmalı. Amerika’da iş yapacağını, istihdam yaratacağını ve pazarda yine kayda değer bir oyuncu olacağını gösterebilirsen vizeyi almaya hak kazanıyorsun. (Detaylı bir business plan hazırlamak gerekiyor) Vize 5 senelik çalışma ve oturum izni sağlıyor. Buradaki katı şartlardan biri de Türkiye’den istediğinde personel gönderip onlara çalışma izni alma engeli olması. İstihdamı Amerika’dan sağlayabiliyorsan o personeli ülke dışından getirmene izin vermiyorlar. Vize alacak kişinin de Amerika’da bulunamayacak özelliklerde olması gerekiyor. Benim durumumda ise şirkette 1 yıldan uzun süredir çalışıyor olmam, şirketi iyi tanımam ve Amerika’da yönetici görevi üstlenecek olmam geçerli sebepler. Aynı şekilde Türkiye’den Amerika’ya yönetici göndermek istediğinde de her E2 vizeli çalışanın altında bir kaç tane personel olması şartı var. Bu bir kaç kişinin sayısı yine belli değil, mantıklı bir gerekçe sunduktan sonra sorun olmuyor. Yalnız ben 5 tane yönetici gönderiyorum, onlar bütün operasyonu yönetecekler, hiçbirini de Amerika’dan bulamam diyemiyorsunuz:) E2 vizeli başına bir kaç tane Amerikan vatandaşı çalışmalı şirkette

Business plan hazırlanması, konsolosluğa belgelerin gitmesi, değerlendirilmesi ve Türkiye’deki konsolosluğa görüşme için çağırılmak yaklaşık 4–5 ayı alıyor. Olumlu sonuçlandığında 5 senelik vize ile ülkede yasal olarak kalabiliyorsunuz. Sürecin takibini avukat yapıyor, ben hala başvuru aşamasındayım

Şirket kurulumu, lojistik konuları veya Amazon’da satış ile alakalı yazılarımı ilgili linklere tıklayarak okuyabilirsiniz. Bana ulaşmak isterseniz Linkedin’den yazabilirsiniz.