B-CLEAR FRAMEWORK

Before Start

Optimizasyon çalışmasına başlamadan önce Analiz evresi başlar. Google Anaytics ya da Adobe Analytics,
 Heat map ve mouse tracker araçları analiz edilir, daha önce yapılmış olan testlerin sonuçlarından çıkarılan öğrenimler incelenir, kullanıcı anketleri, kullanılabilirlik çalışmaları yapılır, sektör özelinde yapılmış olan A/B Test çalışmaları ve kullanıcı geribildirimleri incelenir.

Change

Web siteleri ve mobil uygulamalarda genel kabul gören best practiceler her sektör için geçerli olmayabilir. Hatta genelde
 aynı sektörde bile farklı kullanıcı kitleleri tarafından farklı tasarımlar daha kullanışlı kabul edilebilir. Websiteniz ya da mobil uygulamanız için en doğrusunu bulmak için en doğru yol sayfa içindeki elementler üzerinden değişiklikler yaparak sürekli test etmekten geçer.

Change Example: Bullet vs Slider

Look / Analyze

A/B testler yalnızca sayfa elementlerinde yapıla- cak değişikliklerden ibaret değildir. Bir funnelı oluşturan tüm süreç değiştirilebilir, 4 adımdan 2 adıma düşürülen ödeme süreçleri denenebilir, üye olma süreçleri analiz edilerek alternatif süreçler test edilebilir.

Look/Analyze Example: Onboarding

Emphasize

Bir sayfada kullanıcıları yönlendirmek istediğiniz birincil CTA’yı, satın aldırmak istediğiniz paketi, incelenmesini istediğiniz kampanya görselini, neyi ön plana çıkarmak istiyorsanız onu belirginleştirmek için çeşitli tasarım hileleri mevcut. Arkaplanı değiştirmek, boyutlarda değişiklikler yapmak, border eklemek, metin rengini ve stilini değiştirmek akla ilk gelen örneklerden. En iyi çalışan tasarımı bulmak için ise çeşitli testler yapabilirsiniz.

Emphasize Example Ödeme Paketleri

Add

Kullanıcıları birincil CTA’na yönlendirmek için POP-UP’lar çıkarabilir, formlar ekleyebilir- siniz. Hatta tekrar tekrar aynı işlemleri yapan kullanıcılar için özelleşmiş metinler içeren pop-uplar çıkarılması en sık kullanılan ve test edilen yöntemlerden.

Add Example: Since Last Visit

Rearrange

A/B testlerin en sık kullanılan versiyonlarından biri de Split testingtir. Split test bir sayfanın en baştan tasarlanarak 2 farklı varyasyonun test edilmesi anlamına gelir. En baştan tasarım yapılma aşamasında bir önceki sayfadan elde edilen tüm verinin analiz edilerek kullanılması en sağlıklısı olacaktır. Sayfa bazlı kalitatif ve kantitatif veriler incelenerek yeni sayfa tasarımları hazırlanabilir ve test edilebilir.

Rearrange Example Redesign