Online Özel Ders Neden Gereklidir? Kimler İhtiyaç Duyar?

Online özel ders trendinin bu kadar hızlı yükselmesinin pek çok geçerli sebebi var. Eğitim sistemimiz, ne yazık ki aldığımız teorik bilgiyi hayata geçirmemiz için yeterli değil. İşim dolayısıyla gençlerle sık sık bir araya geliyorum. Girişimciler, yeni mezunlar, işinde kendini geliştirmek isteyenler okulda öğrendiği bilginin yetersizliğinden şikayet edip duruyor.

Başarısız olmak bizim suçumuz mu?

İlkokuldan itibaren İngilizce dersi alıyoruz ama konuşamıyoruz. Yıllarca matematik öğreniyoruz ama sınavları zor geçiyoruz. Bir kursa gidip kendimizi geliştirmek istesek, yolda kaybedeceğimiz zamanı ve yüksek fiyatları düşünüp vazgeçiyoruz. Sonuçta ya başarısız oluyoruz ya da potansiyelimizi doğru değerlendiremediğimiz için mutsuz oluyoruz. İşte online özel ders, bu noktada çok önemli hale geliyor.

Yeni mezun genç bir mühendis arkadaşım, 10 yılı aşkın süredir İngilizce dersi almasına rağmen gerçekten İngilizce konuşamadığı için istediği işe kabul edilmediğini anlattı. Bir Alman otomotiv firmasında çalışmak için girdiği İngilizce mülakat için “Heyecandan bildiğimi bile unuttum, hiç konuşamadım,” dedi. Oysa kendi alanında çok başarılı biri.

Diğer tüm mesleklerde olduğu gibi mühendislik alanında da yükselmek, yabancı firmalarda çalışmak veya yurt dışında bir işe girmek için İngilizce konuşmak şart. Ancak bahsettiğim arkadaşımın şu anki yoğun mesai saatleri, bir kursa gitmesinin önüne taş koyuyor. Özel dersler ise çok masraflı.

Daha genç kitleye baktığımızda ise okuldaki eğitimle üniversite sınavında istediği başarıyı elde edemeyen öğrencilerle karşılaşıyoruz. Hatta sadece okulda aldığı eğitimle iyi bir üniversiteye yerleşen birini bulmak neredeyse imkansız. Öğrencilerin okulda aldığı fizik ve matematik dersi ile istediği bölüme girmesi mümkün değil. Mutlaka profesyonel bir destek almaları gerekiyor. İhtiyaç yine değişmiyor: Kolay erişilebilen, ekonomik bir özel ders.

Online özel ders lüks değil, gerçek bir ihtiyaç

İnternetten özel ders, kendimizi geliştirmek istediğimiz zaman karşımıza çıkan 3 engeli aşmada başarılı oluyor: Mekan, zaman ve nakit. İstanbul gibi şehirlerde zaten günün önemli bir bölümünü trafikte geçiriyoruz. Bir özel ders ya da kurs için yolumuzu biraz daha uzatmaya tahammülümüz yok.

Edumi.com’u kurarken uzun uzadıya araştırmalar yaptım. Çevremdekilerle konuştum. Ulaşamadığım kişilerin düşüncelerini öğrenmek için uzun süre internette gezindim. Küçük şehirlerde işin ehli bir özel ders öğretmeni bulmanın zorluğunu fark ettim. Büyük şehirlere gelince, durum pek farklı değildi. Belki zaman büyük sıkıntı değil ama verimli bir özel derse erişimin bunca külfete dönüşmesi, online özel ders imkanının herkes için bir ihtiyaç olduğunu gösteriyor. Edumi de alanında yetkin eğitmenler ile farklı alanlarda online eğitimler ile bu ihtiyacı karşılıyor.

Aslına bakarsanız, öğrenme insan yaşamının tamamına yayılan bir süreç ve eğitim fırsatına erişimin kolay ve ekonomik olması herkes için bir ihtiyaç. Çünkü insan olarak kendimizi geliştirdikçe hayata dair motivasyonumuz yükseliyor. Bilgiye eriştikçe potansiyelimizi açığa çıkarmak ve hayallerimize ulaşmak için kendimize inancımız artıyor.