Artısıyla Eksisiyle Uludağ YBS

  1. Fakülte Nerede ?

— Fakültemiz İnegöl’de olup bölümümüz İnegöl İşletme Fakültesi altında bir bölümdür.

2. İnegöl’de Yaşam Nasıl ?

— İnegöl sosyal yaşam açısından pek parlak bir yer değil. Fakat Bursa/Merkez,Eskişehir,İstanbul gibi şehirlere yakın olması nedeniyle çokta sıkıcı bir yer değil.

3.Bursa/Merkez ile Ulaşım Nasıl Oluyor ?

— İnegöl Terminalinden her 10–15 dk’da araçlar Kestel Metro istasyonuna kadar götürüyor ordan sonrasına metro ile devam etmek zorundayız.İnegöl’den Kestel Metro İstasyonu yaklaşık 40–45 dk sürüyor(Trafiğe bağlı olarak artabilirde.)

4.Yurt Durumları Nasıl ? Fiyatları Nedir ?

— Yurt seçeneği erkek arkadaşlarımız için çok yok ne yazık ki. Okulun yakınında 2 tane yurt bulunmakta; Konak ve Çamlıca. Kız arkadaşlar içinse özel yurt sayısı daha iyi hem ayrıca kız arkadaşlar için fakültenin hemen arka tarafında KYK kız öğrenci yurdu bulunmaktadır.

5.Fakültenin Ortamı,Konumu,Çevresi Nasıl ?

— Fakültemiz çok büyük olmadığı ve sadece 3 bölüm olduğundan dolayı herkes neredeyse birbirini tanır.Fakültemizde ki toplulukların zaman zaman etkinlikleri de oluyor zira bizde bu topluluklardan biriyiz. Fakültenin çevresinde 2–3 tane kafe bulunmaktadır. Öğrenciler vakitlerini genelde buralarda geçirmektedirler.Fakülte ile aynı bahçede birde yemekhane mevcut cüzi bir fiyata burada da yemek yiyebilirsiniz.Fakültenin konumu ise biraz şehir merkezinden uzak fakat otobüsler bu civara geliyorlar.Fakültemizin çevre düzenlemesi ise geçtiğimiz Nisan-Mayıs aylarında başladı ve düzenlemeler biz oradayken çok hızlı bir biçimde ilerliyordu. Eylül ayında çok daha yeni bir haliyle bizi karşılıyor olacak. Ayrıca Fakültemizin web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

6.Dersler Bilişim Ağırlıklı mı İşletme Ağırlıklı mı?

— Derslerimiz genelde bilişim ağırlıklı fakat 2.sınıftan itibaren. 1.sınıfın 1.döneminde Bilişim Teknolojilerine Giriş dersinde Excel ve SQL dilinde başlangıç düzeyinde sorgular ile giriş yapıyoruz.Bu dönemde bilişim dersi olarak başka dersimiz yok.Diğer derslerimiz İktisat 1,Sosyoloji,İşletme Matematiği,Hukuka Giriş,Türk Dili 1 ve İngilizce 1. 1.Sınıfın 2.döneminde ise artık Algoritmalara ve C# Console ile uygulamalar yazmaya başlıyoruz.Yine bu dönemde de bilişim olarak başka bir dersimiz yok. 2.sınıftan itibaren de bilişim derslerimizin sayısı artmaya başlıyor 1.dönemde sadece 2 dersimiz bilişim ağırlıklı iken 2.sınıfın 2.döneminde 7 dersimizin 6'sı bilişim ağırlıklı idi.1.dönemde görmeye başladığımız Nesne Yönelimli Programlama ve Yönetim Bilişim Sistemleri derslerimiz 2.dönemde de devam etti.Ayrıca 2.dönemde ki YBS dersinde Cisco Eğitimi aldık.Bu iki dersin haricinde Betik Diller ve Veritabanı Yönetim Sistemleri derslerimiz vardı.Betik Diller’de HTML,CSS ve JavaScript teknolojilerini işledik.Veritabanı Yönetim Sistemleri dersimizde ise SQL dilinde sorgular yapıp veritabanı mantığını anlamaya çalıştık.Son kalan 2 dersimiz ise Toplam Kalite Yönetimi ve Akreditasyon ve Yöneylem Araştırması, bu derslerde de çok değerli iki Profesör hocamız bizlere ders anlattı. TKY dersinde R diline giriş yaptık. Yöneylem Araştırması dersinde ise Visual Basic’de Excel kodlamaları yaptık. Ama gelecek dönemde bu hocalarımızın bizimle olup olmayacağı konusunda şimdiden net bir şeyler söylemek yanlış olur diye düşünüyorum.Ama tabi ki tüm derslerimiz sadece bilişim ağırlıklı değil işletme dersleri de es geçilmiyor.Ders listesini daha detaylı incelemek isterseniz buradan 4 yıl boyunca alacağınız derslerin listesini görebilirsiniz.

7.Staj Durumları Nasıl ?

— Staj durumları şöyle ; 4.sınıfta staj yapabiliyoruz. Ama bunu şehir dışında yapabilir miyiz yoksa sadece Bursa ile mi sınırlıyız bu daha tam netleşmiş bir konu değil o yüzden onunla ilgili bir şeyler söylemek yanlış olabilir. Ama staj konusunda hocalarımız illaki yardımcı olacaklardır.

8.İnegöl’de YBS Okumanın Avantajı Nedir ?

— Şöyle ki Fakültemiz küçük olduğundan dolayı başta bölüm başkanımız olmak üzere diğer bölüm hocalarımız ile de ilişkilerimiz daha iyi bir noktada olabiliyor.Nasıl peki ? O da şöyle. İlgi alanlarımıza göre arkadaş çevremiz ile kurduğumuz ekipler vasıtası ile kendimiz geliştirebileceğimiz bir ortam bizlere sağlanıyor.Tabi bu size bağlı ama yani siz ne kadar istekli olursanız bu söylediklerimde o oranda gerçekleşir.Yani herşey size bağlı diyebilirim.

9.İnegöl’de YBS Okumanın Dezavantajları Nedir ?

— Birkaç soru öncesinde de söylediğim gibi belki de İnegöl’e gelen herkesin en büyük sorunu sosyallik. Yani yapabilecek pek fazla bir şey olmaması.Kampüs yaşamının hayal edilen gibi olmaması,şehrin beklenilen gibi bir şehir olmaması İnegöl’e okumaya gelen hemen hemen herkesin yaşadığı ilk şoklardan ve etkisini uzun süre atamadığı bir olay olduğunu düşünüyorum.Sosyalliğin haricinde merkez kampüsümüz olan Görükle’ye uzaklığımız bana göre en büyük talihsizliğimiz çünkü birçok seminer,eğitim Görükle’de düzenlenmekte ve biz ne yazık ki zaman zaman bunlardan mahrum kalabiliyoruz.Bizde bu mahrumiyeti kendimiz gidermeye çalışıyoruz onu da geçtiğimiz Şubat ayında açılan ve benim de başkanlık yaptığım Yönetim Bilişim Sistemleri Topluluğu’muz vasıtası ile topluluğumuz ile ilgili daha çok bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

10.Siz Uludağ YBS Olarak Bugüne Kadar Naptınız ?

— III.Ulusal Yönetim Bilişim Zirvesi’nde bizde vardık.

— İzmir Bilişim Zirvesi’nde bizde vardık.

— GDG Eskişehir’de de biz vardık.

— GDG Kocaeli’ne de gittik.

— Bursa Bilişim Zirvesi’nde de etkin rol aldık.

— IV.Ulusal Yönetim Bilişim Zirvesi’ne gittik ve V.’sine aday olduk.(Ama vermediler :) )

— Ee kendi topluluğumuzu kurduk bide yarım dönemde 3 tane etkinlik yaptık.(bknz:uybist etkinlik).Sadece etkinlikte yapmadık tüm arkadaşlarımız kendini geliştirsin diye topluluk çatısı altında komiteler kurduk görev almak isteyen arkadaşlarımız bu komitelere dahil oldular pek çok güzel iş başardılar.

Sizlere 10 Maddede Uludağ YBS ile ilgili birkaç kelam etmek istedim burada olmayan ama aklınıza takılan başka sorular olursa ;

buradan(bu facebook)

buradan(bu twitter)

bide buradan ( bu da linkedin)

bide unutmadan mail adresim de ; emreaakyuz@gmail.com

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.