Daha rahat bir maddi durum için insanların çoğu ek iş aramaktadır. Bu ek işler tüm vaktimizi almayan, bizi gelir açısından destekler nitelikte işler olmaktadır. Belki çocuğunuzu en iyi yerlerde okutabilmek için, belki fatura ve borçlarınızı öderken daha rahat etmek için, belki de hayalinizdeki ülkeye gitmek amacıyla ek iş arıyor olabilirsiniz. İlk adım, ek iş olarak neler yapılabileceğini araştırmak ve yeteneklerinize uygun bir tanesini seçmektir.

Anket Doldurmak

Anket doldurarak para kazanma yaygın bir yöntemdir. Doldurulan anket başına düşük miktarlarda da olsa veren siteler var. Eğer vaktinizin çoğunu bilgisayar başında geçiriyorsanız ve yüksek miktarda para kazanmayı hedeflemiyorsanız sizin için uygun bir ek gelir kazanma yöntemi olabilir. Ancak dikkatli olmakta fayda var, bu sitelerin çoğu açıkça dolandırıcılık yapmaktadır.

Blog ve Web Sitelerinde Reklam Yayınlamak

İnternet üzerinden ek iş yapmanın başka bir yolu da sitenizde reklam yayınlamaktır. Görüntülenen ve tıklanan reklam sayısı ne kadar fazla olursa siz de o kadar fazla kazanırsınız. Bu ek işten para kazanabilmeniz için görüntülenme sayısı fazla olan bir web sayfanız olmalı ve düzenli olarak içerik yayınlamaya devam etmeniz gereklidir. Daha sonra reklam yayınlamanızı sağlayan networkler ile çalışarak para kazanabilirsiniz. Bu networklerden en ünlü olanı Google Adsense’tir. Kaydınızı yaptıktan sonra sitenize bir kod koyuyorsunuz ve siteniz ile Google Adsense’i bağlamış oluyorsunuz. Google başvurunuzu kabul ederse sizin sitenize uygun reklamlar yolluyor ve para kazanmaya başlıyorsunuz. Eğer istemediğiniz reklam olursa yayınlamama hakkına da sahipsiniz.

Yarı Zamanlı Çalışmak

Garsonluk, stant hostesliği, satış temsilciliği gibi işleri yarı zamanlı yapabilirsiniz. Böylece boş günlerinizde para kazanma fırsatınız olur. Başvurduğunuz firmalarla ek iş sözleşmesi yapmanız gerekebilir. Ayrıca esas iş sözleşmenizde ek iş yapmanızın bir sakıncası olup olmadığını öğrenmelisiniz. İnternetteki iş bulma sitelerine üye olduktan sonra şehrinizi seçip ek iş part time iş ilanları için arama yapıp başvurabilirsiniz. Gazetelerdeki ilanları da takip edebilir, arayarak iş görüşmesi için sorabilirsiniz. İşte ufak bir iş ilanı siteleri listesi:

Dönemsel Çalışmak

Yaz döneminde boş olan öğrenciler için yaz dönemi çalışmaları güzel bir gelir kazanma yöntemidir. Özellikle canlandırıcı olmak hem eğlenceli bir yaz geçirmenizi hem de para kazanmanızı sağlayabilir. Animatörlerin ne iş yaptığını merak ediyor olabilirsiniz. Animatör, insanların eğlenceli vakit geçirmeleri için hizmet sağlar. Otellerde animasyon ekipleri bulunur ve eğlence programları düzenlerler. Turistik bir yeri ziyaret etmek aynı zamanda çalışmak istiyorsanız animatör iş ilanlarına hemen bakmanızı öneririm.

Web Site Tasarımcılığı

Freelance olarak yürütebileceğiniz bu iş için bilgisayardan anlıyor olmanız gerekiyor. Her gün birçok kişi, kurum ve kuruluş web site açmak ister ve bunun için amaçlarına yönelik iyi bir tasarıma ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple en karlı ek işlerden biridir. Web sitesi nasıl tasarlanıyor bilmiyorsanız öğrenmek için uzun bir süreç sizi bekliyor demektir. Yani bu işi yapmak istiyorsanız sabretmelisiniz ve sonucunun güzel olacağını bilmelisiniz.

Hobilerinizi Paraya Dönüştürün

Ev yapımı ürünlerin ne kadar popülerleşip ilgi çektiği su götürmez bir gerçek. Eğer el yapımı oyuncaklar yapabiliyor, örgü örebiliyorsanız veya bu tarz bir başka yeteneğiniz varsa kolay biçimde paraya dönüştürebilirsiniz. Ev yapımı doğal sabunlar ve renkli, kokulu mumlarda insanların ilgisini oldukça çeken hobilerden. Böyle uğraşlarınızı değerlendirmek istiyorsanız yakın çevrenize haber verin, satışlarınızı yapmak için interneti ve el ilanlarını kullanınız.

Hayal Dünyanız ve Düşünceleriniz

Aklınızda pek çok fikir ve yazıya dökmeye sabırsızlandığınız kurgular mı var? Yazma konusunda yetenekliyseniz ve yazar olma hayaliniz varsa gerçekleştirmek için ilk adımları atın. Günümüz teknolojisinin ışığında e-kitaplar yaygın hale geldi ve ilgi çekici konularda yazdığınız kitapları e-kitap olarak satarak hem hayalinizi gerçekleştirip hem para kazanabilirsiniz. E-kitaplarınızı satmak için doğru platformları bulmalısınız. İnternet üzerinde pek çok platform bulabilirsiniz. Ayrıca Google Play’de kitaplarınızı satabileceğinizi biliyor muydunuz? Google https://support.google.com/books/partner/answer/1079107?hl=tr linkinde bu konuyu açıklamış.

Daha Çok Ek İş Fikri

Size uygun ek iş fikrini bulmak için gerçekten iyi bir araştırmaya ihtiyacınız olabilir. Bunun için de birçok ek iş sitesi mevcut. Üstelik bu ek iş sitelerinde yapılacak bu işler için ek iş rehberi de bulunabiliyor.

#EkGelir-Ekiş http://emredal.net/blog/cesitli-ek-is-fikirleri