Bitcoin otoritesiz ve şifreli bir sanal ödeme birimidir. Masrafsız, rahat, özgür ve hükümetlerden bağımsız olması dolayısıyla pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Hiçbir merkez bankası tarafından etkilenmez. Blockchain teknolojisi ise Bitcoin’in altta yatan mimarisidir. Blockchain kullanıcılar arasındaki tüm ödeme vb. işlemlerin tarihini içeren ve kullanıcılar arasında paylaşılan bir veri tabanıdır.

Sahip olduğunuz bitcoinleri sanal cüzdanınızda saklamalısınız. Bu sanal cüzdan yazılımsal bir uygulama olabilir, ya da donanımsal ve tak-çıkar monte metoduyla bilgisayara bağlanan bir cüzdan olabilir. Eğer bitcoinle işiniz sadece internet alışverişi gibi basitse, kolaylık olması açısından web üzerinde cüzdan hizmeti sağlayan sitelerden yararlanabilirsiniz. Güvenliğinize düşkünseniz veya yüklü miktarda paranız varsa cüzdanınızda durması gereken anahtar kodları ağdan kopararak çevrimdışı bir şekilde somut dünyada güvende tutmalısınız. Üstelik bitcoin sembolü görünüşlü metallerde kazılı olarak bunu elde edebilirsiniz.

Bitcoin Mining

Bitcoinler, bitcoin veri madenciliği denilen bir işlemle üretilirler. Bitcoinin üreticisi olan madenciler, kendilerine verilen algoritmayı çözerler ve bunun sonucunda bitcoin elde ederler. Bu zorlu matematik problemleri bilgisayarın işlemcisi ya da ekran kartı sayesinde çözülür. Çok sağlam bir donanım bitcoin madenciliği için şarttır. Madencilerin görevleri yalnızca bununla sınırlı kalmaz. Yapılan işlemleri doğrulayarak sistem güvenliğini devam ettirirler.

Yapılan transfer işlemleri birlikte blokları oluştururlar. Yapılan bu işlemler onaylanır. Var olan en son blok matematiksel bir işlemden geçirilir ve yeni bloğa bir tür kodsal özet olan ’’hash’’ olarak eklenir. İşlemi doğrulayıp tespit etmek için algoritmalar çözüldüğünde yeni blok, blok zincirine eklenmiş olur. Madenciler hash oluşturdukları zaman 25 Bitcoin ile ödüllendirilirler. Bu ödül ve ödül için yapılan rekabet madenciliğin devamını sağlar. Aynı şekilde madencilerin sayısı artıp, bitcoinlerin çıkarılma hızı yükseldiğinde algoritmalar git gide zorlaşır. Seneler önce çok daha kolay olan bu madencilik algoritmalarını çözmek için artık cep yakan donanımlar gerekiyor. Ancak başka seçenekler de mevcut. İşi kolaylaştırma amacıyla bir grup madenci bilgisayar ağlarını birleştirerek çalışabilir. Buna mining pool, yani madencilik havuzu deniyor ve her bireye düşen problemin daha basit olmasını sağlıyor. Kazanılan bitcoinlerin dağılımı da yapılan işe göre oluyor. Bundan daha rahat bir alternatifse cloud mining, diğer adıyla bulut madencilik. Yani madencilik üçüncü taraflarca yapılıyor, siz de maddi destekle ortak olmuş oluyorsunuz.

Bitcoin Veren Siteler

Reklamdan para kazanan sitelerdir. Satoshi karşılığı sitelerine girer ve gerek reklamlara tıklar, gerek doğrudan yönlendirilir ya da video izlemek ve oyun oynamak gibi aktivitelerde bulunursunuz. Böylece siteler reklamdan, sizde siteden para kazanmış olursunuz. Bu siteler sizlere parayı direkt olarak ya da bazı web cüzdan uygulamaları üzerinden gönderebilir. O yüzden bazı web ağlarında fazladan bir iki cüzdan edinmek oldukça faydalı ve pratik olur. Bu tip sitelerle para kazanmak sanıldığından daha çok vakit ve uğraş gerektirir. Bazı etkin bitcoin veren siteler 2017 yılında şunlardır(Reklam içeriyor, bilgisayarınıza adware girebilir! Alınan risk size aittir.):

Bitcoin Veren Uygulamalar

Bitcoin veren sitelerle aynı reklam mantığında çalışır. Bitcoin veren uygulamalar için mobil bir cüzdan edinmeniz kolaylık olabilir. Yüksek yıldız almış olan bazıları:

  • Free Bitcoin Faucet: Google Play’den indirebileceğiniz bu uygulamanın yayıncısı TuAndroidPR
  • Bitcoin Faucet Go: Google Play’den indirebilirsiniz. Yayıncısı AtraigoAbundancia
  • Bonus Bitcoin: Yayıncısı Bitsoft Lite. Google Play’den indirebilirsiniz.
  • Free Bitcoin: George Garside tarafından oluşturulmuş. Apple iTunes’dan indirebilirsiniz.

Bitcoin’den Virüs Kapar Mıyım?

Hayır, çünkü bitcoin virüsü diye bir şey yoktur. Bitcoin açık kaynaklı bir yazılımdır. Zararlı veya casus değildir. Ancak Bitcoinlerinizi sakladığınız ve kullandığınız sitelere dikkat edin. Ayrıca bitcoin kazanmak için sitelere girmeden önce virüs tarayıcınızın güncel bir şekilde çalıştığına emin olun.

Bitcoinle ilgili daha fazla bilgiyi nereden öğrenebilirim?

İnternette pek çok bitcoin videosu var. Bunlardan size uygun olanları çokça izleyerek iyi bir fikir sahibi olur, yanlışları da ayıklamaya başlarsınız. Üstelik Bitcoin Kullanarak Para Kazanmak konusunu uygulamalı olarak anlatan videolar mevcut.

#Bitcoin http://emredal.net/blog/bitcoin-kullanarak-para-kazanmak