Ek iş siteleri Teknolojininde gelişmesiyle birlikte online para kazanma yolları 2017 yılında giderek arttı. Elbetteki hepinizin aklına evden “Ek iş ile para kazanma yolları” sorusunu internete aratmak gelmiştir. Evde oturduğumuz yerden ek iş almak hem kolay hem de gelirimize destek olacağı için çoğumuz tarafından bilinen bir yoldur. Tabi bir kısmımız bunu gündelik hayatına uygulayabilmiştir, bir kısmımız içinse hala bir soru olarak kalmıştır.

Ancak bu hususta dikkat edilmesi gereken en önemli nokta güvenliğimizdir. Yani ek iş yapacağız diye dolandırıcılara fırsat vermememiz gerekmektedir.

Bu noktada size en güvenli ek iş sitesi diyebiliceğimiz bir site yoktur ancak sizler için hazırladığımız ek iş siteleri aşağıdadır;

  1. Freelancer.com
  2. Unisbul.com
  3. kariyer.net

Bu sitelerden freelancer ya da ek iş kategorisinde yapmak istediğiniz işleri seçerek kendinize uygun işleri bulabilirsiniz. Gelelim ek iş olarak ne yapabiliriz sorusuna, online olarak yaptığınız işlerden gelir elde etmenin birden fazla yolları vardır.

Şimdi bunları sizler için hazırladığımız ek iş rehberi kısmında inceleyelim;

Ek iş rehberi:Öncelikle yukarıda sizler için belirlediğimiz sitelere dil tercihinize göre üye olun. Bu sitelerin tamamı ücretsizdir ve herhangi bir kar amacı gütmemektedirler. Sonra kendi özgeçmişinizi oluşturun, ek iş baktığınız için yapmak istediğiniz işleri, ilgi alanlarınızı ve yeteneklerinizi belirleyin. Örneğin evcil hayvanlarını seviyorsanız ve evcil hayvanlarla vakit geçirmeyi severim o yüzden yapacağım ek iş evcil hayvanlarla olsun diyorsanız, Avrupa ve yurtdışı ülkelerinin çoğunda üniversite öğrencilerinin geçim kaynağı olan başkalarının evcil hayvanına bakma mesleğini kendinize ek iş olarak seçebilirsiniz. Ya da hobi olarak fotoğraf çekmeyi hep seviyorsunuzdur ancak seçtiğiniz ya da okuduğunuz bölüm sonrasında hiç fotoğrafçılığı iş olarak yapma fırsatınız olmamıştır. O zaman fotoğrafçılıkla alakalı bir ek işi buradan seçebilir hem kendinize ek gelir oluşturur hem de sevdiğiniz bir şeyi yaparak fazla vaktinizi değerli geçirebilirsiniz. Tabi bu gibi hususların yanı sıra yukarıda belirtmiş olduğum siteler her ne kadar kendilerinin güvenli olduğunu söylese de sitelerde yalan veya dolandırıcı iş ilanları olmadığı anlamına gelmez. Bu yüzden ilk olarak kendi güvenliğinizi düşünün sizden kapora veya çalışmanız için önden ödeme isteyen firmalara aldanmayın. Eğer buraya kadar ki adımları yaptıysanız, şimdi gelelim sizlere bu makalede inceleyeceğimiz ek işlerden bahsetmeye;

Ek iş çeşitleri
 1- Network Marketing
 Son yüzyılın gözde olan ticaret sistemlerinden birisi olan Network marketing giderek büyümektedir. Ağ pazarlaması olarak da tanımlayabildiğimiz network marketing ile para kazanma mümkündür, ancak ekip işidir. İşletmeyi oluşturmak için bir distribütör ağına ihtiyaç duyulan bir iş modelidir. Genellikle bu tür işletmeler, ödemelerin birden fazla düzeyde gerçekleşmesi nedeniyle doğada çok düzeyli bir pazarlamadır. Ağ pazarlaması, part-time, esnek işletmeler arayan insanlarla çok popüler olan bir iş fırsatı türüdür.

Avon, Mary Kay Kozmetik ve Tupperware de dahil olmak üzere Amerika’daki en tanınmış şirketlerin bazıları ağ pazarlama şemsiyesi altına giriyor. Ağ pazarlama programları, bir ürün örnek kiti satın almak için genellikle birkaç yüz dolarlık bir ön ödemeli yatırımı ve bir ürün grubunu doğrudan arkadaşınıza, ailenize ve diğer kişisel kişilere satma fırsatınızdır. Birçok ağ pazarlama programı ayrıca katılımcılardan diğer satış temsilcilerini almasını ister. Görevli bir temsilcinin “alt sırasını” oluşturur ve satışları, programın üstünde olanlar için gelir yaratır. Bir ağ pazarlama ağı, katılımcıları öncelikle şirketin ürünlerini veya hizmetlerini satmaktan ziyade başkalarını işe almak için telafi ettiği zaman işler yapışkan olabilir. Gelirlerin çoğunun işe alımdan geldiği bir ağ pazarlama sistemi yasadışı bir piramit şeması olarak değerlendirilebilir. Ağ pazarlama programları genellikle iş fırsatı düzenlemesinden muaftır ve eyalet ve federal franchise yasaları uyarınca bayilik olarak tanımlanmadığından, herhangi bir para yatırmadan önce kendi soruşturmanızı kendiniz yapmanız gerekebilir.

2- E-Kitap yazmak
 Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte her şey giderek elektronikleşmeye başladı. Cep telefonlarına bağlı ev sistemleri hatta bazı markaların buzdolabı ve çamaşır makineleri bile evdeki internet ağına bağlı duruma geldi. E durum bu hale gelince hem doğayı korumak adına hem de çağa ayak uydurmak için kitaplarda elektronik ortama aktarıldı. Cep telefonları ve tabletler çok fazla tercih edildiğinden E-kitap yazarak satmak bu mecrada bir ek iş fırsatı olarak görülebilir. Ancak şunu unutmayın normal kitaplardan ziyade E-kitaplarda aynı uygulama marketinde olduğu gibi çok fazla çeşit ve çok fazla yazılan kitap bulunmaktadır. Eğer para kazanmayı kesin istiyorsanız herkesin seveceği ve okuyacağı bir şey yazmanız gerekmektedir. Tabi içeriğin yanı sıra E-kitabın fiyatıda bu konu da neredeyse aynı rolü oynayacaktır. E-kitap yazmanız için yapmanız gerekenler oldukça basit, yazdığınız kitabı tanıtacağınız bir veya birden fazla web sitesi platformuna üye olmanız ve orada bir temsilciyle anlaştıktan sonra E-kitabınızı yayına koymanız yeterli olacaktır. Bunların haricinde internettede karşımıza çıkan ek iş fırsatları olabilir.

#EkGelir-Ekiş http://emredal.net/blog/ek-is-ile-para-kazanmak