Sizde mi tek gelir kaynağıyla geçinmeye çalışıyorsunuz ? Boş zamanlarınızda kendi kendinize ek iş yapmam lazım diyenlerden misiniz? Haftaiçi işten üstüne mesaiden vakit bulamıyor hafta sonu ek iş yapabilir miyim diye düşünüyor musunuz? O zaman doğru yere geldiniz bugün sizler için nasıl ek iş yapabilirsiniz başlığını inceleyeceğiz. Evde oturduğumuz yerden ekstra gelir elde etmek mümkün müdür? Evet evde yapacağınız ek iş üzerinden para kazanmak mümkündür.

Evde oturduğumuz yerden ek iş yapmak hem kolay hem de gelirimize destek olacağı için çoğumuz tarafından istenen bir para kazanma yöntemidir. Tabi bir kısmımız bunu gündelik hayatına uygulayabilmiştir, bir kısmımız içinse hala bir soru olarak kalmıştır. Ancak bu hususta dikkat edilmesi gereken en önemli nokta güvenliğimizdir. Yani ek iş yapacağız diye dolandırıcılara fırsat vermememiz gerekmektedir.

Sizler için ek iş önerileri hazırladık ancak onlara geçmeden önce sizler için hazırladığımız ek iş verenler bulabiliceğiniz sitelere göz atmanızda fayda vardır;
 1- Freelancer.com
 2- Unisbul.com
 3- kariyer.net
 Bu sitelerden freelancer, part-time ya da ek iş kategorisinde yapmak istediğiniz işleri seçerek kendinize uygun işleri bulabilirsiniz. Gelelim ek iş ne yapabiliriz sorusuna, online olarak yaptığınız işlerden gelir elde etmenin birden fazla yolları vardır. Şimdi bunları sizler için hazırladığımız ek iş rehberi kısmında inceleyelim;

Ek iş rehberi
 Öncelikle yukarıda sizler için belirlediğimiz sitelere dil tercihinize göre üye olun. Bu sitelerin tamamı ücretsizdir ve herhangi bir kar amacı gütmemektedirler. Sonra kendi özgeçmişinizi oluşturun, ek iş baktığınız için yapmak istediğiniz işleri, ilgi alanlarınızı ve yeteneklerinizi belirleyin. Örneğin evcil hayvanlarını seviyorsanız ve evcil hayvanlarla vakit geçirmeyi severim o yüzden yapacağım ek iş evcil hayvanlarla olsun diyorsanız, Avrupa ve yurtdışı ülkelerinin çoğunda üniversite öğrencilerinin geçim kaynağı olan başkalarının evcil hayvanına bakma mesleğini kendinize ek iş olarak seçebilirsiniz. Ya da hobi olarak fotoğraf çekmeyi hep seviyorsunuzdur ancak seçtiğiniz ya da okuduğunuz bölüm sonrasında hiç fotoğrafçılığı iş olarak yapma fırsatınız olmamıştır.

O zaman fotoğrafçılıkla alakalı bir ek işi buradan seçebilir hem kendinize ek gelir oluşturur hem de sevdiğiniz bir şeyi yaparak fazla vaktinizi değerli geçirebilirsiniz. Tabi bu gibi hususların yanı sıra yukarıda belirtmiş olduğum siteler her ne kadar kendilerinin güvenli olduğunu söylese de sitelerde yalan veya dolandırıcı iş ilanları olmadığı anlamına gelmez. O yüzden güvenilir ek iş çeşitleri kendiniz belirlemeniz gereken bir unsurdur. Bu yüzden ilk olarak kendi güvenliğinizi düşünün sizden kapora veya çalışmanız için önden ödeme isteyen firmalara aldanmayın. Eğer sizde ek iş yapmak istiyorum diyorsanız ve buraya kadar ki adımları gözden geçirdiyseniz gelelim sizler için hazırladığımız ek iş önerileri aşağıdaki gibidir;
 1- Başkalarının evcil hayvanlarına bakabilirsiniz
 2- Evde yaptığınız el işi ürünleri satabilirsiniz
 3- E-Kitap yazabilirsiniz
 4- Online anket doldurabilirsiniz
 5- Online çeviri yapabilirsiniz

Ek iş olarak anket doldurma
 Gelelim anket doldur kazan konusuna, evet böyle bir yol hala mümkün ancak güvenilir siteleri bulabilmek de para kazanmak kadar bu işin zorluğunun bir cabası. Basitçe anlatmak gerekirse bu siteler şu şekilde çalışmaktadır sizlere belirli sayıda anket gönderiyorlar ve bu anketlerin dolumu sonucu size belirli bir oranda puan veriyorlar. Bu puanlar site limitini aştığında ise ödemenizi alabiliyorsunuz. Bu sitelerden popüler olanlarını ve kendi bulduğum birkaç tanesini aşağıda sizler için sıraladık:
 1- www.mobrog.com
 2- https://goo.gl/mpxrWm
 3- https://www.fikirpazari.web.tr
 4- https://www.myiyo.com/
 5- http://www.napolyon.com
 6- https://www.joinhiving.com/tr_TR

Ek iş yapan memurlar
 Bu makalede sizlere “Ek iş ne yapabiliriz” başlığından bahsettik, peki memursanız durum nasıl olacak, ek iş yapan memurlar ne yapıyor ? Çoğumuzun bildiği üzere memurların ek iş yapmalarına eskiden kıdem yükselememesi gibi cezalar geliyordu. Fakat son hazırlanılan yasaya göre memur ek iş cezası sadece yaptığı ikinci işin gelir vergisini ödemek olarak değiştirildi.

Yani artık memurlar da ek iş yapabilicekler. Örneğin memursanız ve ek iş olarak İş Güvenliği Uzmanlığı yapmak istiyorsanız bazı meslek kadrolarına ait olmanız gerekmektedir. Bu grupların bir tanesi ise 657/4B kadrosudur. Ancak ek iş yaptıkları zaman 657 sayılı kanuna ait cezai işlem onlar içinde geçerli olmaktadır. Bu cezai işlemin detayları için Devlet Memurları Kanuna bakabilirsiniz. Aynı şekilde 4B’liler ek iş yapabilir mi sorusuna gelirsek, evet 4B’li personeller çalıştıkları kurumlardan ayrılmamak ve kuruma bildirmek şartıyla ek iş olarak iş güvenliği uzmanlığı yapabilirler. Yani soruyu sadece 4B ek iş yapabilir mi olarak anlamayın İş Güvenliği alanında iş yapabilen bir kadro olduğu için buraya dikkatleri çekmek istedik.

#EkGelir-Ekiş http://emredal.net/blog/hafta-sonlari-ek-is-yapabilir-miyim