Hayatlarımız dalgalı denizler gibi. Günlük yaşantımızın bize getirdiği mutluluklar, heyecanlar, üzüntüler, stresler, sıkıntılar… Her biri bir diğerini etkileyerek karmaşık duygulara bürünmemize, stabil yaşam ve düşünce çizgimizden sapmamıza neden olmakta. Kararsız ve süreksiz bir yaşam şekli başta psikolojimizi etkileyerek ilerleyen dönemlerde bizi günümüzün en yaygın hastalıklarından olan depresyon ve anksiyete bozukluğu gibi hastalıklara maruz bırakabilir, hayatımızda işimiz, ilişkilerimiz, yeme düzenlerimiz gibi reel ve fizyolojik durumlarda bozulmalar doğurabilir. Bu olumsuz etkileri yaşamamak için ciddi paralara sahip olmanız, mükemmel bir hayat yaşıyor olmanız veya çevrenizde her şeyi sizin için yapan bir gruba ihtiyacınız yok. Size hayatınızın olumsuzluklarını kabullenmeyi, duygularınızı tanımayı, onları yönlendirmeyi ve bu dalgalı denizi duru bir suya çevirmeyi öğretebilecek kişisel gelişim bilgilerini edinebilirsiniz. Bu sayede daha dingin, düzenli, kararlı ve istikrarlı bir hayat sürdürerek başarıya giden yolda kendinizi bulabilirsiniz.

Olumsuz Etkiler ve Analiz

İnsanlar seçim yapmak zorunda kaldıklarında yapılması ya da yapılmaması gereken eylemlere karar vermekte güçlük çekebilirler. Kendimizi tanımak, neleri isteyip neleri istemediğimizi bilmek seçimlerimizi kolaylaştırabileceği gibi aklımızı kurcalayacak kararsızlığın yaşantımıza etki edecek olumsuzluklarını da giderebilir. Bunun için kendimize neyin öncelikli olduğunu sormalıyız. Neyin ertelenebilir olduğunu, neyin ertelenmesinin kayıplara sebep olacağını düşünmeliyiz. O an yemek mi yemeli, işinizi mi yapmalısınız? Açlık hissiyle ne kadar çalışabilir, çalışmazsanız işinizden olabilir misiniz? Zamansal yönden ne durumdasınız? Seçimlerinizi yapmadan sorunlarınıza yaklaşım tarzınız ve analiz yönteminiz basit konularda bile hayati önem arz eder. Daha karmaşık durumlarda ise, duygusal ilişkiler gibi, karşınızdakini tanımak ve durumu doğru analiz edebilmek hem ilişkinizi hem arada kaldığınız diğer durumlarınızı kurtarabilir. Kişisel gelişim aşk hayatınızda doğru adımlar atabilmek için yönelmiş olabilirsiniz. Sonuçta aşk hayatınız duygu dünyanızın bel kemiği olabilir. Aşkın getirdiği düzensiz ve yoğun duygular odağınızı değiştirebilir, hayatınızın geri kalan alanlarında sizi zor durumlara sürükleyebilir. Dolayısıyla aşka doğru yaklaşmak, kişisel gelişim aşk sözlerini analiz etmek ve aşkınızı kontrol edebilmek hayatı doğru sürdürmenize yarar.

Araştırmalar

Kendinizi geliştirebilmek için çeşitli yöntemler deneyebilirsiniz. Bu yöntemler uzun vadeli, emek isteyen, düzenli zaman ayıracağınız şeyler olabileceği gibi çok basit ve zevkli çözümler de bulmak mümkün. İçinde bulunduğunuz durumun her zaman hastalığa ve sarsıcı sonuçlar doğuracak durumlara sebep olmaz. Bazen sadece sıkılmış hissedebilirsiniz. Biraz kafanızı dinlemek bile uzun süreli tedavi yöntemlerinden daha sağlıklı sonuçlar doğurabilir. Kısa bir tatile çıkmak, kendinize zaman ayırmak, doğa yürüyüşleri yapmak, yüzmek, tırmanmak, kitap okumak gibi hem sosyal olarak aktif olabileceğiniz hem de sorunlarınızdan bir adım uzaklaşabileceğiniz yöntemler basit görünse de sıklıkla başarıyla sonuçlanmaktadır.

Eğer bunlar size sadece kısa bir süre iyi hissettirdiyse veya yardımcı olmadıysa endişelenmeyin. Size yardımcı olacak birçok yöntem mevcut. Kişisel gelişim okumaları yaparak kendinize aslında kim olduğunuzu bulmakta yardımcı olabilirsiniz. Kimsiniz? Ne istiyorsunuz? Değer mi? Gibi sorulara kendi cevaplarınızı üretmeniz güçlü hissetmenizi sağlayacaktır. Kişisel gelişim bloglarına internetten bakabilir, dert edindiğiniz konu üzerine kitaplar okuyabilir, toplantılara gidip sizin gibi insanların nasıl ilerleme kaydettiğini görebilirsiniz. Ayrıca online sitelerde videolar izleyebilir, kişisel gelişim belgesellerini inceleyebilirsiniz. Bu belgeseller içerisinde de ilerleme kaydeden insanların hayatlarından kesitler görerek içinizde büyüyen sorunların çözülebilir olduğunu görebilirsiniz. Örneğin sigara içmenin zararlarını kamu spotlarından klişeleşmiş şekillerle dinlemek yerine sigarayı bırakma sürecinin nasıl sürdüğünü, bıraktıktan sonra kişilerin hayatlarında nasıl değişimler olduğunu, bırakma sebeplerini ve şimdiki yaklaşımlarını görmek hem empati kurabilmenize hem de kendi yöntemlerinizi geliştirmenize olanak sağlayacaktır.

Destek Grupları

Kendinize faydası olacak bilgileri edinmeyi bireysel olarak sürdürebileceğiniz gibi gruplara katılarak da gelişim sağlamayı deneyimleyebilmeniz mümkün. Profesyonel yaklaşımlarla yüz yüze etkileşimde olmak, soracağınız sorulara anında cevaplar almak, tartışma ortamlarında konuları değerlendirmek, size yardımcı olacak nefes kontrolü gibi teknikleri öğrenmek için size gruplara katılmanızı öneririz. Problemlerle baş etmek için yüz yüze paylaşımda bulunmaktan çekiniyor olsanız dahi bir kişisel gelişim atölyesine dâhil olmanız sürecinizi hızlandırabilir. Haftalık programlar dâhilinde sürdürülen atölye çalışmaları ve kişisel gelişim grupları düzenli bir işleyişe sahiptir. Mental ve fiziksel olarak gözle görülür bir değişim yaşayabilir, hayata bakış açınızda farklılıklar oluştuğunu görebilirsiniz.

Kişisel gelişim yöntemleri arasından ister profesyonel ister bireysel bir metot tercih edin, her halükarda vizyonunuza katkıda bulunacak sonuçlar elde edeceksinizdir. Size hayatınızda güzellikler dileriz.

#KişiselGelişim http://emredal.net/blog/kisisel-gelisim-sureci