Bitcoin piyasalara yakın zamanda giriş yapmış bir dijital para türüdür. Temel mantalite olarak algoritmalara bağlı şifreler barındıran sistem tüm verileri bu şifreler içerisinde gizler. Tüm işlemler sanal ortamda yürütülen bu sistemde kullanıcılar kendi Bitcoin’lerini üretebilmektedirler. Yeni bir ekonomi olmasına karşın hareketli bir ekonomidir de. Ciddi artış ya da azalmalar gösterebildiği gibi her geçen gün geliştiğini söylemek de mümkün. Teknolojiye bağlı gelişim göstermesiyle biliniyor. Bitcoin fiyatları her geçen gün değişebiliyor. Alım satım işlemleriyle riskli olmasına rağmen para kazanan birçok kullanıcı bulunmakta. Kullanıcılarına sanal ortamda işlemler sunan Bitcoin gelişmiş bilgisayarların etkisiyle daha da büyümekte. Her para biriminde olduğu gibi Bitcoin de bir ekonomiye sahip.

Her geçen gün gelişen ekonomisi ile kullanıcılarına birçok olanak sağlamakta. Bitcoin forex işlemlerine izin veren bir ekonomiye sahip. Kullanıcılar bu tip işlemler ile para kazanabiliyorlar. Tabi ki bunun için grafiklerin iyi incelenmesi ve yorumlanması gerekmekte. Yeni bir para birimi olarak süprizlere gebe olduğunu söylemek mümkün. Kullanıcıların cüzdan hesabı oluşturması halinde Bitcoin bakiyelerini 4 şekilde artırabileceklerini söyleyebiliriz: Kullanıcı ödemesini Bitcoin olarak alarak bakiyesini artırabilir, güvenilir kişilerden takas alabilir, madencilik yaparak coin çıkartabilir, sahip olduğu parayı Bitcoin’e dönüştürebilir. Gelişen bir teknoloji olmasının yanında şirketlerin yaptıkları yatırım ve oluşturdukları sistemle daha çok gelişeceğini öngörmek mümkün. Bu sebeple geleceği hakkında tahminlerin yetersiz kaldığını, ancak büyük gelişmeler gösterebileceğini söylemek mümkün. Birçok altcoin üretilmiştir. Bitcoin’den farkı ise kullandıkları algoritmalardır. Temel mantıkları aynı olan sistemler Bitcoin’den kullandıkları algoritmalarla ayrılmaktadır. Büyük şirketler bu konularda çalışmakta ve yatırımlar yapmaktadırlar.

Bitcoin ve Ethereum Nedir?

Bitcoin kendine özgü sistemiyle kullanıcılarının dikkatini üzerine çekmektedir. Bu sisteme alternatif sistemler üretilmektedir. Bitcoin Ethereum da alternatif sistemler arasında yerini almaktadır. Temel mantaliteleri Bitcoin ile farklılık gösterir. Ethereum’u Bitcoin’in programlanabilir versiyonu olarak düşünebiliriz. Yani akıllı donanımlarla geleceğin teknolojisine yön verebilecek yeni bir sistem diyebiliriz. Ethereum bir kripto işletim sistemidir. Bitcoin’e benzer olarak blockchain mantığına sahip olsa da bir merkeze bağlı olmayan protokoller sağlamasıyla Bitcoin’den ayrılmaktadır. Ethernum kullanıcılar tarafından Bitcoin’in bir alternatifi ya da versiyonu olarak değerlendirilmektedir.

Bitcoin’in Geleceği Hakkında

Bitcoin yeni bir ekonomi olmasına karşın gösterdiği gelişmelerle geleceğinin parlak olduğunu söylemek mümkün. Bitcoin geleceği hakkında kullanıcılarına umut ışığı yakmaktadır. Gelişen teknolojiler, geliştirilmiş donanımlar aracılığıyla farklı bir noktaya taşınan Bitcoin önümüzdeki senelerde hayatımızın içinde yer alacak gibi görünüyor. Gelişen dünya düzeninde kullanıcıların anlık olarak tüm işlemleri yapması yönüyle para kontrolünde bankaların yerini alıyor diyebiliriz. Büyük bankaların da ilgi gösterdiği Bitcoin sektörü temel mantalite olarak ilgi çekici.

Yapılan işlemlerin takip edilebilir ancak kırılamaz olması da kullanıcıların güvenini kazandığı bir diğer faktör. Tüm bunlara rağmen yeni bir ekonomi olduğunu söylemekte fayda var. Yatırımlarla daha da gelişebileceği tahmin ediliyor. Her geçen gün kullanan kullanıcı ve işletme sayısı artıyor. Öyle ki sanal bir para olmasına rağmen Viyana’da ilk Bitcoin bankası bile açıldı. Avrupa’nın çeşitli yerlerinde Bitcoin ATM’si bulmak mümkün. Online ortamlarda Bitcoin ile alışveriş gündemde. Alışverişlerde Bitcoin geçen siteler var. Ödemelerini Bitcoin ile alan restoranlar, barlar, kafeler mevcut. Tüm bu gelişmeler ışığında kullanıcılar tarafından önümüzdeki dönemde daha çok rağbet göreceği tahmin ediliyor.

Bitcoin Ekonomisi

Bitcoin para birimi olarak yeni olmasına karşın içerdiği teknolojilerle kullanıcılarının beğenisini topluyor. İçerdiği sistem ile farklılık barındırıyor. Yeni dünya düzeninde yerinin büyük olduğunu belirten ekonomistler daha da gelişeceğini belirtiyorlar. Diğer para birimlerine benzemese bile bir ekonomisinin olduğunu söyleyebiliriz.

Kullanıcının kendi parasını üretebildiği bir sistem olduğunu belirtmek gerekir. Ekonomisiyle dikkatleri üstüne çeken Bitcoin kullanıcıları tarafından alınıp satılmaktadır. Bitcoin fiyatı para türlerine karşılık her geçen saniye değişim göstermektedir. Kullanıcılar cüzdanlarında birçok yöntemle Bitcoin bakiyelerini artırabilmektedir. Kullanıcılar arasında en çok rağbet gören bakiye artırma yöntemi olan madencilik ile kendi paralarını üretebilmektedir. Tüm bu gelişmeler ışığında tüm para birimlerine karşı değerinin anlık değişimler sağladığı mümkün. Artık TL/EUR, USD/EUR gibi parite ve değişimlerin yanında BTC/EUR, BTC/USD gibi dönüşümler de yer almaktadır. Bitcoin gelişen teknolojinin de desteğiyle yeniliklere gebe bir ekonomiye sahiptir diyebiliriz.

#Bitcoin http://emredal.net/blog/kripto-para-birimi-bitcoin