Çalışma saatlerini kişinin kendisinin ayarladığı network marketing sistemi diğer ticaretten daha farklı olarak işleyişini sürdürüyor. Şirketlerin her geçen gün davetiyeciler eşliğinde çalışmasını sürdürdüğü sistemde, sorulan sorular da daha çok çoğalıyor. Sistemdeki şirketlerin ürünlerinin tavsiyeciler üzerine satışlarının gerçekleştiği network marketing sisteminde yersiz dedikodular da baş gösteriyor. Yazımızda Network marketing sisteminin riskleri nelerdir? sorusunun cevabını incelerken, her geçen gün büyüyen bu sistemde nasıl dikkatli olunması gerektiğini göreceğiz.

  • Yanlış bilgilendirme

Hiçbir iş kolay değildir ve her işin kendine göre zorluğu vardır. Network marketing sisteminde çalışmak kolay yoldan para kazanmak olarak algılandığı için başarısız davetçilerde çok fazla oluyor. Network marketing riskleri içerisinde distribütör yani davetçi kesinlikle dürüst olmalı. Hayatımızın her alanında dürüst insanlarla çalışmak gerekse de bu alanda özellikle tarafsız olmak da şarttır. İşin zorluğundan bahsedilmeden, hemen işi kabul etmek ve başaramayınca da bunu olumsuz bir durum olarak çevreye yansıtmak network marketing sistemine zarar veriyor. Bu yüzden davetçiler karşılaştıkları zorlukları tarafsız bir şekilde anlatmalı ve bunu bilerek yola çıkmalıdır. Network marketing piramit sistemi ya da saadet zinciri olarak da bilinen sistem bir ekip çalışması olduğu için ekipteki herkesi tek tek ilgilendiriyor. Ekipteki bir kişinin bilgisi diğerleriyle paylaşıldığı anda bu bilgi filizken ağaç olabiliyor. Fikir insandan insana değişir. Çünkü farklı çevre, kültür, eğitim, yaş bunu etkiler. Bu yüzden doğal satış olarak da adlandırılan bu sistemde bütün ekibin görevi birbiriyle bağlantılıdır.

  • İşi hatalı yapma

Tecrübesiz ve tecrübeli, yaşlı ve genç, eğitimli ve eğitimsiz birçok farklı özellikte tavsiyeciden oluşan network marketing sisteminde hatalı iş yapmak da sistemi yanlış görmemize neden olur. Kişi ilk önce kendine network marketing reklamı nasıl yapılır? diye sorarak yola çıkmalı ve üst kolun ona öğrettiklerini uygulamalıdır. Aracısız reklam olduğu için insan davranışlarıyla ön plana çıkan network marketing sistemi, davet etmek istediğiniz kişi siz ne söylerseniz sizin söylediğiniz kadarıyla bilinçlenecek. O yüzden sistemden soğutmaya neden olan davranışlardan kaçınılması lazım. Örneğin; bu işte ısrarcı olmamak temel kurallardan biridir. Ama sen distribütör olarak hem sosyal medyadan link atarak, hem de telefondan görüşmek istediğini söyleyerek karşındakine sadece rahatsız verirsin. Amaç bilgi vermek değil, sistemin varlığından haberdar etmek. Bilgi vermek için bırakın o arasın. Network marketing sunum onu empoze etmek için çok mühimdir. Bu konuda yanlış yapıldığında, iş baştan itibaren yanlış devam ediyor

  • Düzeltilmesi zor olan anlaşmazlıklar

Hangi işe girersek girelim mutlaka bir rakibimiz olacaktır. Siz seçmeseniz de, işiniz de başarılı olduğunuz sürece o sizi seçecek ve rakip olarak gördüğü için sizi kötülemeye kadar giden süreç yaşayabilirsiniz. Aynı şey şirketler için de geçerlidir. Network marketing, şirketleri gün geçtikçe artıyor ve bu artma da rekabeti beraberinde getiriyor. Bu durum da haksız konuşmalara, iftiralara kadar giden kötü bir yolu getirebiliyor. Şirketler arasındaki mücadelede, bir distribütör olarak asla diğer şirkete asılsız iftiralar atmazsanız iyi bir çalışan olarak vicdanınızda rahat eder. Elbette bu tarz şeylerle ister istemez karşılaşacaksınız ama bu durumla nasıl başa çıkacağınızı kendinizi geliştirerek en iyi cevabı bulacaksınızdır. Network marketing sözleri arasında en önemlisi güvenilir ve dürüst olmaktan geçiyordu. Çalıştığınız şirket eğer gerçek ise vergisini ödeyip, işine hile karıştırmıyorsa tavsiye üzerine devam eden sistemde bu da yayılarak sorun kalmaz. Mühim olan kaliteyi koruyarak, sonuna kadar dürüst kalmaktır.

  • Yanlış şirketlerin bıraktığı izler

Yanlış kelimesi doğrunun zıttı olduğu kadar, herkesin istemediği olarak da kabul edilebilir. Network marketing sistemindeki kuralların dışına çıkan şirketlerce bırakılan intibak, bütün sistemi de lekelemeye yeter. Halk arasında fazla bilinmeyen network marketing sistemi, bir iki şirketin kaçırdığı vergi ya da yaptığı hile ile çok kolay yanlış anlaşılabilir. Bu yüzden tavsiyeciler bu duruma dikkat ederek şirketlerini seçmeli, seçtiği şirkete karşı güveni tam ise de bu sorular olduğunu açıklayabilmelidir. Vad edilen paradan daha az kazanılması veya işin sanıldığı kadar kolay olmaması durumu da kişiye göre değişiklik gösterir. Eğer dürüst bir distribütör ise bu durumu kendinin de eksikleri olarak değerlendirir ama tam tersi bir durum ise ve şirketin de gerçekten eksiği varsa bu durum iyice abartılabilir. Network marketing püf noktaları diğer ticaret sisteminden ayrılır. Çünkü doğrudan satış ile tavsiye edilirken kişinin yorumları da işin içine girer. Bu yüzden şirket olarak kendinden emin ve hilesiz bir şekilde yola devam etmenin faydaları vardır.

#NetworkMarketing http://emredal.net/blog/network-marketing-sisteminin-riskleri-nelerdir