ERP Uygulaması Ve Entegrasyon Zorlukları

ERP yazılımının uygulanmasıyla ilgili ilk zorluk, hangi işlemlerin veya sistemlerin entegre edilmesi gerektiğini ve hangilerinin kullanılmaması gerektiğini bilmektir.

Bir kuruluştaki sistemlerin nerede olduğu rekabet avantajı kazanabileceğini ve kuruluşun iş akışının nereleri engelleyeceğini bilmek güçtür.

ERP’nizi e-ticaretinizle ve POS yazılımınızla entegre etmeniz gerekiyor mu? Veya, muhasebe ve CRM ne olacak?

Karar vericiler genellikle sistemi planlarken ERP sisteminin neler yapabileceğini tam olarak net bilgilere sahip değiller.

ERP Yazılımının Uygulama Hedeflerini Belirleme
Bir diğer meydan okuma, ERP uygulamanız için iyi tasarlanmış ölçülebilir hedefler ve itirazlar belirlemektir.

Hedefler olmaksızın uygulamanızın yönsüz olması kaçılmazdır. Bu, daha da zorluklara ve hayal kırıklığına yol açabilir.

Bu hedeflerin projenin başlangıcında tanımlanması gerekir. Ayrıca, bu hedefleri eklemeniz veya değiştirmeniz için bir işleme koymanız gerekir.

Uygulama ekibinizin başında kim olduğunu belirtin. ERP uygulamasının sonuna kadar her takım üyesinin hedeflerini ve bölüm ihtiyaçlarını anlayın.

Her zaman hedeflerinizle birlikte çalışın, ancak ihtiyaçların uygulama süreci boyunca değişebileceğini bilmekte fayda var.

Hedefler kurulmadığı için yalnızca bir ERP uygulaması değil birçok proje başarısız olur.

Özelleştirme
Çoğu ERP sistemi ile en sık karşılaşılan yanlış anlama konusundan biri, genellikle geniş kapsamlı özelleştirme gerektiren inançtır.

Genellikle bir şirket satın aldığı şey paketlenmiş bir çözüm değil, bir çözüm oluşturmak için bir çerçevedir.

Bu iki faktörü dikkate almazsanız, karar vericiler doğru soruları sormaları gerekmektedir.Sipariş iş akışlarınız özelliklerinizin kapsamı neler olacak?

Bu ERP zorluğu, projelerin gecikmesine ve maliyetlerin aşılmasına neden olabilir.

ERP’nin çerçevesini ve işiniz için nasıl uygulandığını anlamak, ERP çözümünüzü kurmanın en iyi yolunu bulmanıza yardımcı olacaktır. Yetenek karışıklığından ve bütçeyi aşmaktan dolayı gecikmekten kaçının.

ERP Yazılımının Esneklik Zorlukları
Bir ERP uygulamasının bir başka zorluğu, seçilen ERP yazılımınızın esnekliği ile ilgilidir.

Esnek olmayan bir ERP sistemi, bir uygulayıcıyı kendi iş süreçlerini ERP sistem modeline uyacak şekilde değiştirmeye zorlayabilir.

Bu, iş görevlerini tamamlamak ve çalışanların ve iş ortaklarının, hatta bazen müşterileri yeniden operasyonel süreçlere dahil etmek için gereken adımların yeniden yapılandırılmasını gerektirir. Hepimizin bildiği gibi, insanlar doğal olarak değişimden hoşlanmazlar ve bu, herhangi bir organizasyon için (en azından kısa vadede) direnç ve gecikmeler yaratacaktır.

ERP’nizin iş süreçlerinizi nasıl etkilediğinin farkında olun. Yapmanız gereken değişiklik türlerini bilin ve onlara hazırlanın.

Sonra ne yapacağız
Bu zorluklara rağmen, ERP,bir kuruluşun iş akışlarını, işyerini ve karar vermeyi önemli ölçüde geliştirebilir.

Erp süreçlerini doğru planlamak ,maliyet ve kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanmamızı ve uzun vade de öngörülebilir doğru karar almamızı yardımcı olur.

İşletmeniz için doğru ERP’yi nasıl seçeceğinizden emin değil misiniz?

Lütfen bizimle iletişime geçiniz

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Emre Elci’s story.