React native ile yeni tanıştım sayılır. — Emre Esirik — Medium

React Native Mobil Uygulama Geliştirme İlk İzlenim
0*VoTjZcl8WnXfn11b.png (1920×1080)

React native ile yeni tanıştım sayılır. Uzun yıllar web ile uğraştıktan sonra mobil uygulama yapmak gerektiğinde android ve ios a ayrı ayrı uygulama yapmak yerine react native kulağıma çok daha hoş geldi. Oturup ayrı ayrı android ve ios uygulamayı geliştirmesini öğrenmektense web altyapım olduğu için react native e karar verdim. Web de angularjs kullandım şimdiye kadar ama react/react native öğrenmenin zor olmayacağını düşündümki öylede oldu.

React native native bileşenler ile mobil uygulama geliştirmemizi sağlıyor. Bundan önceki phonegap/cordova gibi teknolojilerden en büyük farkı yazdığınız javascript bileşenleri android ve ios platformları için native bileşenlere dönüşüyor ve bu phonegap gibi teknolojilerden en büyük şikayet sebebi olan mobil uygulama hissine yaklaşmayı sağlıyor. Hibrit ve webview tabanlı uygulamalar performans problemi yaşarken, react native ile geliştirdiğinizde performans olarak native uygulama hızı yakalanıyor. Ayrıca phonegap gibi web view üzerine kurulu teknolojilerde dokunmatik kabiliyetler olarak geç reaksiyon göstermesinden de çok şikayet ediliyor. React native de infite-scroll (bitmeyen sayfa) ile yaptığınız scroll view’lerin performansı göz dolduruyor. Animasyon henüz denemesemde react native declarative olarak animasyon geliştirmeye olanak sağlıyor.

Hibrit/web view tabanlı teknolojilerden daha iyi onu kesinlikle söyleyebilirim. Native olarak android ve ios uygulaması geliştirmek için android sdk yı ve swift i biraz kullanmış biri olarak react native ile çok daha hızlı uygulama geliştirilebildiğini ve uygulamayı görsel olarak güzel yapmanın react native de bana daha kolay geldiğini söyleyebilirim. Çünkü react native arayüz geliştirme yi declarative şekilde sağlıyor. Bu arada ios ve android için farklı çalışcak kısımları oluşturmakda zor değil. Yazdığınız bir bileşeni .android.js ve .ios.js olarak iki farklı javascript dosyasında tanımlarsanız iki farklı platformda iki farklı görünüm ve davranış elde edebilirsiniz.

Önemli: Fakat birde web uygulaması geliştirmek ile react native ile mobil uygulama geliştirme arasında karşılaştırma yapmak istiyorum. Bu noktaya kadar react native’i baya övdüm :) ama bu karşılaştırmada mağlup olduğu kesin.

React native web uygulaması geliştirir gibi mobil uygulama geliştirmeyi vaat ediyor fakat henüz o kadar ileri boyuta taşıyabildiklerini söylemem imkansız.

Uygulamanın iş mantığını kurma kısmı web den çok geride değil ama uygulamanın görselliğini geliştirmede web’in yanına yaklaşabilcek gibi gözükmüyor. React native de Style verme component içinde css e benzer javascript yazarak yapılıyor fakat css’deki yeteneğin yanından bile geçemez. Aşırı uğraştırıcı. Bir component’i web de güzel görünür kullanışlı hale getirmek için 10 dakika harcıcaksanız, react native’de 1 gün harcarsınız ve yazdığınız kod miktarıda oldukça fazla olucaktır. Web’de Sass/Scss gibi css’i extend eden yetenekler geldikten sonra web de arayüz geliştirme hem kod anlamında hemde geliştirme hızı çok iyi.

Web’in hızlı geliştirilmesini sağlayan en büyük avantaj tarayıcıların geliştirici araçlarının inanılmaz gelişmiş olması sanırım. Html etiketlerini tamamladıktan sonra css class larını verdikten sonra canlı olarak tarayıcı üzerinde geliştirici araçlarından elementleri seçerek(inspector), yapılan değişikliği canlı görebiliyorsunuz. Hatta örneğin font size özelliğini klavyenin ok tuşları ile büyüklüğünü ayarlamak için görsel değişikliği anında görebiliyorsunuz.

React native de ise react native de javascript debug ı chrome üzerinden yapabiliyorsunuz. Elementleri seçebilmek için chrome’u kullanamıyorsunuz. Bunun için React native devtools var. Web’deki kadar gelişmiş olmasada faydalı. Ayrıca android’de CTRL+M ile Hot Reload ‘u aktif hale getirmeyi unutmayın.Hot reload aktif olunca en azından kodda değişiklik yapıp kaydettiğinizde simulator/telefon’da yaptığınız değişikliği uygulamayı tekrar başlatmadan görebilirsiniz.

Herşeye rağmen react native ile hızlı ve güzel mobil uygulama geliştirme başarılı. Uygulamanız çok büyüyecekse typescript’i entegre etmenizi öneririm.Kod daha bakım yapılabilir olacaktır.

Uygulama geliştirme hızı açısından örnek vermek gerekirse orta basitlikte 20 ekranlı bir uygulama 1–2 ayda geliştirilebilir diye düşünüyorum.

React native’i öğrenmek için bulduğum kaynaklarıda bir sonraki yazımda toparlayıp paylaşmayı düşünüyorum.


Originally published at medium.com on July 5, 2017.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.