Çeviri | İngiliz hükümeti Rusya’ya karşı gizli bir karalama kampanyası yürütüyor — Moon of Alabama

2015’te İngiltere hükümeti, Rusya karşıtı propagandayı batının medya akışına sokmak için gizli bir operasyon başlattı.

Rus hükümeti karşıtı çizgiyi benimsemeyen herkesi lekelemek için tasarlanan bu ve benzeri programların pek çok sonucunu daha önce görmüştük. Donald Trump’a karşı “Rus gizli anlaşması”na dayanan Steele dosyası büyük ölçüde İngiliz operasyonuydu ancak farklı bir projenin parçası gibi görünüyor.

Dürüstlük İnisiyatifi”, “küme” veya yabancı ülkelerdeki güvenilir gazetecilerin, askeri şahsiyetlerin, akademisyenlerin ve lobicilerin iletişim gruplarını oluşturur. Bu insanlar, Britanya merkezi bir ihtiyaç algıladığında harekete geçmek için sosyal medya aracılığıyla uyarı alırlar.

7 Haziran’da İspanya Ulusal Güvenlik Departmanı Müdürü olarak Perto Banos’un görevlendirilmesini engellemek için kümelenme sadece birkaç saat sürdü. Küme, Banos’un Rusya hakkında çok olumlu bir görüşe sahip olduğunu tespit etti ve kendisine karşı sosyal medya üzerinden koordine bir karalama kampanyası başlattı.

İnisiyatif ve faaliyetleri, bir kişinin bütçe başvuruları dâhil olmak üzere, İngiliz Dışişleri Bakanlığı’na aktardığı belgelerini ifşa etmesi ve bunları “Anonymous” imzasıyla cybergueilla.org adresinde yayımlamasıyla ortaya çıktı.

Girişim nominal olarak [hükümet tarafından finanse edilen] sivil toplum kuruluşu olan The Institute for Statecraft altında yürütülmektedir. El kitabında amaç şöyle açıklanıyor:

Dürüstlük İnisiyatifi, 2015 sonbaharında, Özgür Brüksel Üniversitesi (VUB) ile işbirliği yaparak, Rusya’nın, Birleşik Krallık’ta Avrupa ve Kuzey Amerika genelindeki demokratik kurumlara oluşturduğu tehdidin siyasetçilerin, politika yapıcıların, kanaat önderlerinin ve diğer ilgili tarafların dikkatine sunulması için The Institute for Statecraft tarafından kuruldu.”

Grup, Bellingcat ve Atlantic Council’i “ortak kuruluşlar” olarak listeliyor ve şunları vaat ediyor:

Küme üyeleri, kümelenme topluluğunda dezenformasyonla başa çıkmak ve bağları güçlendirmeye dönük kümelenmenin teknik yeterliliğini geliştirmek amacıyla yurtdışında eğitim oturumlarına gönderilecektir. […] DFR Digital Sherlocks, Bellingcat, EuVsDisinfo, Buzzfeed, Irex, Detector Media, Stopfake, LT MOD Stratcom ile etkinlikler — daha fazla isim ekleyebilir ve küme katılımcılarını istediğiniz gibi önerebilirsiniz).”

İnisiyatif’in Orwell’cı sloganı; “Dezenformasyona Karşı Demokrasiyi Savunuyoruz”. İnisiyatif, Avrupa ülkeleri, İngiltere, ABD ve Kanada’yı kapsıyor ve Orta Doğu’ya genişlemek istiyor gibi görünüyor.

İnisiyatif’in “Hakkında” sayfasında şu iddia ediliyor: “Bir hükümet kuruluşu değiliz ancak amaçlarımızı paylaşan devlet daireleri ve ajanslarıyla birlikte çalışıyoruz.” Yayımlanan bütçe planları, İnisiyatif’in finansmanının yüzde 95’inden fazlasının doğrudan İngiliz hükümeti, NATO ve ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan geldiğini gösteriyor. Yabancı ülkelerde kümelenme oluşturan tüm irtibat sorumluları İngiliz büyükelçiliği memurlarıdır. İnisiyatif, bir sivil toplum örgütünün ardına gizlenen İngiliz hükümeti tarafından yürütülen yabancı bir nüfuz kampanyası anlamına geliyor.

Örgüt, karalama kampanyası ağını oluşturmak için ayda 8,100 sterlin alan Chris N. Donelly tarafından yönetiliyor.

2017/18 bütçe uygulamasında İnisiyatif’in nasıl çalıştığını öğreniyoruz:

Avrupa’daki Rus dezenformasyonuna ve kötü etkisine karşı koymak için: Bilgi tabanını genişletmek; mevcut uzmanlıktan yararlanmak ve ulusal izler-dinler kitleyi tehditle eğitmek ve buna karşı ulusal kapasitelerin oluşturulmasına yardımcı olmak için uzmanlar, kanaat önderleri ve politika yapıcılardan oluşan bir ağlar ağı oluşturmak.”

İnisiyatif, “Biz iyileriz” yanılsamasına dayanan siyah beyaz bir görünüme sahiptir. “Biz” “halkı eğitirken” bu, meşru bir çalışmadır. Başkaları benzerini yaparsa dezenformasyondur. İnisiyatifi’in varlığı, halkı gizlice manipüle etmek için yaratılmış, böyle bir görüşün yanlış olduğunun kanıtıdır. İnisiyatif’in çalışması madem görülmek istediği kadar yasaldıysa, Dışişleri Bakanlığı bunu neden bir STK perdesinin ardından yürütüyor?

2017/18 bütçe uygulaması, Dışişleri Bakanlığı’ndan 480.635 sterlinlik fon talebinde bulundu. NATO ve Litvanya Savunma Bakanlığı’ndan 102.000 sterlin tutarında ortak finansman aldı. 2018/19 bütçe uygulaması planlanan bir harcamayı 1,961,000,00 sterlin olarak gösteriyor. Bu seneki ortak sponsorlar yine NATO ve Litvanya Savunma Bakanlığı’dır, fakat aynı zamanda 250,000 sterlin ile ABD Dışişleri Bakanlığı’nı ve 100,000 sterlin ile Facebook’u içeriyor. Bütçe her bir ülkenin yerel askeriyesi ile güçlü bir işbirliğini de ortaya koyuyor. Raporda, NATO’nun yerel kümelenmelerin finansmanında da cömert olduğu belirtiliyor.

İnisiyatif’in ifşa edilen dökümanlarından biri, Top 3 Deliverable for FCO başlıklı bir konuşma notu:

  • Kümelenme kavramı ve metodolojisini geliştirmek ve sınamak, farklı koşullar altında bir dizi ülkede kümeler kurmak.
  • İnsanların (hükümet içinde, düşünce kuruluşlarını, orduyu, gazetecileri), büyük resmi görerek, Rusya’nın kasti hibrid saldırısı altında olduğumuzu kabul etmelerini sağlamak.
  • Yanıtın hızını arttırmak, “altın dakikayı” kovalamak için ağı aktivizme seferber etmek.

İlk 1'in altında, kümeler oluştururken şu alt öğe okunuyor:

- Medyayı akademisyenlerle, politika yapıcılarla, praktisyonerlerle politika ve toplumu etkilemek için birbirine bağlar. (Jenena Miliç, Sırp televizyonunda Kremlin yanlısı sesleri susturuyor.)

Demokrasiyi Savunmak, ulusal televizyondaki belirli sesleri susturarak kendiyle çelişen bir kavram gibi görünüyor.

Başka bir alt başlık, İnisiyatif’in yabancı hükümetleri gizlice nasıl etkilediğini not ediyor:

Hükümetlerimizle, özellikle de işimizi bir problem olarak görmemeleri ve bizim gibi bağımsız bir STK operasyonuna yakışır şekilde, onları yavaşça etkilemeye çalışmak için güvenilir kişisel ilişkilere dayanarak çok dikkatli bir şekilde çalışıyoruz, demek oluyor ki;

  • Almanya, Zentrum Liberale Moderne üzerinden Başbakanlık Ofisi ve Savunma Bakanlığı’na,
  • Hollanda, HCSS üzerinden Savunma Bakanlığı’na,
  • Polonya ve Romanya, masa başı düzeyinde NATO temsilcileri aracılığıyla Dışişleri Bakanlıklarına,
  • İspanya, özel danışmanlar aracılığıyla Savunma Bakanlığı ve Başbakanlık Ofisi’ne (Not edilmeli; bu, yeni hükümet ile çok yakında değişebilir),
  • Norveç, kişisel bağlantılar aracılığıyla Savunma Bakanlığı’na,
  • NATO Genel Merkezi, Politika Planlama Birimi aracılığıyla Genel Sekreter’in ofisine.

Kümeler geliştikçe ihtiyaç olduğu kadar harekete geçeceğimiz diğer hükümetlerle gizli temaslarımız bulunuyor.

ABD ve İngiltere’de kurulan “kümelenmelere” bir bakış, bazı önemli isimler göstermektedir:

Facebook gönderilerini sansürlemek için sözleşmesi olan Atlantic Council üyeleri, birkaç küme listesinde gözüküyor. İngiltere’nin çekirdek kümesinde vergi dolandırıcısı William Browder, Atlantic Council’in aptal yemi Ben Nimmo ve yeni-muhafazakar Washington Post yazarı Anne Applebaum gibi bazı önemli isimler de yer alıyor. Şüpheli şahıslardan biri, kirli Steele dosyalarını Senatör John McCain’e, Donald Trump’ı Rusya ile ilişkileri olduğu iddiasıyla karalamak için veren Andrew Wood’dur. Ayrı bir kümelenmede sözde gazetecilerin; Deborah Haynes, London Times’tan David Aaronovitch, FT’den Neil Buckley ve BBC’den Jonathan Marcus’un isimleri var.

Temmuz 2018'den itibaren bir “Küme Toparlaması”, en az 35 ülkedeki faaliyetlerini detaylandırıyor. Bir başka dosya, programlarda yer alan yerel ortak kurumları ve şahısları ortaya çıkarıyor.

Rus Enformasyonuna Karşı Girişim Kılavuzu, oldukça komik bir okumadır. MH17 uçağının Ukrayna’ya ait bir BUK füzesiyle düşürülmesini, Han Şeyhun’daki sahte kimyasal vaka ve Skripal meselesini Rus dezenformasyonuna bir örnek olarak listeliyor. Ancak, bu olaylardan en azından ikisi, Birleşik Krallık’ın işlettiği Beyaz Kasklılar aracılığıyla Han Şeyhun ve Skripal olayı, İngiliz istihbaratının dezenformasyon operasyonlarının ürünleridir.

Muhtemelen tüm bu zuladaki en ilginç dökümanlar, 2018 bütçe başvurusu v2'nin 7 ile 40. sayfaları arasında ortaya konan ‘Proje Planı’dır. ‘Sürdürülebilirlik’ başlığı altında şunları not eder:

Programın, her ülkede kurulu olan kümelerin kök salması, finansman bulması ve etkinliğini göstermesi için yeterli zamana sahip olmasını sağlamak amacıyla en az 2019 Mart tarihine kadar çalıştırılması önerilmektedir. 2. Aşama için Dışişleri Bakanlığı finansmanı, faaliyetlerin ölçek, erişim ve kapsam olarak genişletilmesini sağlayacaktır. Kümelenmeler kendilerini kurdukça, yerel finansman kaynaklarına erişmeye başladılar. Ancak bu, bazı ülkelerde diğerlerinden daha yavaş ve daha zor bir süreçtir. NATO Merkezi’nin Kamu Diplomasisi Departmanı, ulusal kümelenmeler için güvenilir bir finansman kaynağı olduğunu kanıtladı. ATA [Atlantik Antlaşması Birliği], NATO ve üye ülkelerdeki diğer para kaynaklarına erişim imkanı sunmayı vaat ediyor. ABD’deki kurumsal ve hükümet kaynaklarından sağlanan fonlar, ABD hükümetindeki iç anlaşmazlıklar yüzünden ertelendi, ancak, Mart 2018'de tıkanıklığın çözüldüğü ve finansmanın şimdi akması gerektiği anlaşılıyor.

Program, çalışmalarının karşılıklı olarak güçlenmekte olduğu kanıtlanan bir çapraz toplumdan (düşünce kuruluşları, akademi, siyaset, medya, hükümet ve ordu) eleştirel bir kitle yaratmaya başladı. Ağların ağını oluşturmada, her bir ulusal grup yerel tutarlılığı, güvenilirliği ve erişimi ve yanı sıra iyi uluslararası erişimi sağlamıştır. Bu şartlar ve hükümetlerin bu çalışmalara duydukları ihtiyaç konusundaki artan farkındalık, birlikte çalışmanın çeşitli idareler altında ve çeşitli şekillerde sürekliliğini garanti etmelidir.

Bütçe uygulamasının üçüncü kısmı çeşitli faaliyetleri, çıktılarını ve sonuçlarını listeliyor. Bütçe planı, İnisiyatif için “riskleri” tanımlayan bir bölüm içeriyor. Bunlar İnisiyatif’in enformasyon teknolojisini hacklemeyi de içeriyor:

Rusya’nın ya da Rus yanlılarının hedef ülkelerdeki ya da programın çalışmalarından etkilenen siyasi ve çıkar grupları tarafından yaratılan olumsuz tanıtım, programı ya da katılımcılarını gözden düşürmeyi ya da politik utanç yaratmayı amaçlamıştır.

Bu parçanın bu tür utançlara katkıda bulunmasını umuyoruz.

[Moon Of Alabama, 11/24/18]