İsrailli sağcı bakan, Batı Şeria’nın ilhakı çağrısını yineledi: Konfederasyon öneriyoruz

İsrail Adalet Bakanı Ayelet Şaked, bu haftaki açıklamasında, Batı Şeria, Ürdün ve Gazze bölgeleri arasında bir “konfederasyon” önerdi.

Batı Şeria’nın C bölgesinin ilhak edilmesine dönük çağrısını yineleyen Şaked, Filistinlilerin de konfederasyon fikrine katılabileceğini ifade etti.

Şaked, “Planımız, İsrail egemenliğini C bölgesine uygulamak ve burada yaşayan Filistinlilerin tüm vatandaşlık haklarını almasını sağlamak. A ve B bölgeleri, Ürdün ve Gazze ile birlikte bir konfederasyonun parçası olacak” dedi.

Şaked, şöyle devam etti:

Ürdün’de büyük bir Filistinli nüfus var ve Filistinlilerin halihazırda Gazze’de bir devleti var. Uzak gelecekte bu üç varlığın konfederasyon yönetimine gidilecek.”

Likud’un iktidar ortağı Beyit Yehudi (Yahudi Evi) partisi mensubu Şaked, parti lideri ve Eğitim Bakanı Naftali Bennett’in “İstikrar Planı”ndan da söz etti.

İlk olarak 2012’de yayımlanan plan, Yahudi yerleşimcilerin çoğunun yaşadığı Batı Şeria’nın C bölgesinin ilhak edilmesi çağrısında bulunmuştu.

Oslo Anlaşması’na göre İsrail, Batı Şeria topraklarının yaklaşık yüzde 60’ını oluşturan C bölgesinde askeri ve idari kontrolü tamamen elinde tutuyor.

Plana göre, C bölgesinde yaşayan Filistinlilere İsrail vatandaşlığı ya da ikamet izni verilecekti. A ve B bölgelerindeki Filistinlilere ise — kimileri Filistin idaresi, kimileri de Filistin-İsrail ortak hükmü altına — kendi kendini yönetebilme hakkı verilecek, ancak egemen bir devlet statüsü verilmeyecekti.

Her sağ siyasetçi gibi iki devletli çözüme şiddetle karşı çıkan Bennett, son aylarda A ve B bölgelerinde otonomiyi öneriyordu.

Bakan Ayelet Şaked, açıklamasında, Filistinlilerin şu an 1967 sınırlarına dayanan bağımsız bir devlette ısrar ederek Bennett’in planına gülünç bir şekilde karşı çıktığını ancak zaman içinde fikirlerinin değişebileceğini savundu.

Şaked, İsrail’de Filistin Kurtuluş Örgütü’yle (FKÖ) temasın yasak olduğu döneme atıfta bulunarak, “Bugün aynı fikirde değiller; bilim kurgu gibi görünebilir. Ancak, çok uzun zaman önce, İsrailliler, [Yaser] Arafat ile konuştukları için hapishaneye gönderildiler” dedi.

Şaked, şunları söyledi:

Uluslararası toplumda, Judea ve Samara’nın [Batı Şeria] işgal altında olduğunu söylemek istiyorlar — öyle değil. Buralar tartışmalı bölgeler. Şu anda Filistinliler planımıza karşı çıkıyor, ama belki de gelecekte bir konfederasyona katılacaklar.”