Geleceğin yirmi tonu

#gelecegikacirma

Ben bu girişimleri İTÜ Çekirdek 2015 Big Bang’den hatırlıyorum.

Daha öncesinde de beraber vakit geçirmiştik. Tüm yaz ve sonbahar boyunca beraberdik onlarla. Ve hatta daha da fazlasıyla.

Şimdi yıllar sonra geriye baktığımda, girişimilerini ilk başlattıkları zamanları hatırlıyorum da. O zamanlar henüz bir sürü şey havadaydı, bazı konular ise henüz ele alınmamıştı. Bir fikirden, gördükleri veya kendi yaşadıkları bir problemen, geliştirdikleri yaratıcı çözümlerinden yola çıkmışlardı. Şimdi yıllar sonra geliştirdikleri çözümler hayatın bir parçası.

Şimdi, 14 Kasım 2015'deki İTÜ Çekirdek Big Bang etkinliğinden yıllar sonra hepimizin hayatına dokunan, en az bir kişinin dünyasını değiştiren ürün ve hizmetler etrafımızda.

Anadolu’nun, yurdumuzun el emeği göz nuru ile üretilen el sanatları ürünleri ve hikayeleri artık sadece yöresel kalmıyor. Hikayeleri USTAMDAN dinliyorum, böylece bu el sanatları yok olup gitmiyor, sürdürülebilir bir şekilde ayakta kalıyor. Teknolojinin imkanları ile yurdun ve dünyanın dört bir yanında biliniyor, hikayeler okunuyor ve ürünler evlerdeki en güzel köşeleri süslüyor.

İnternetten verdiğim siparişler ACL TESLİM ediliyor. E-ticaretin gerçek dünya ile iç içe geçtiği lojistik konusunda, paylaşım ekonomisi etkileri, rota optimizasyon teknolojileri ile buluşuyor. Ben de aldığım ürünlere aynı gün içinde kavuşuyorum.

Sabah kalktığımda spor yaparken PAO ZEN’im üzerimde. Vücudumdaki ve vücudumun farklı hareketlerini bana neredeyse hissettirmeden hassas bir şekilde ölçerken hayatımı sessizce takip ederek beni çeşitli alışkanlıklarımla ilgili uyarıyor ve geliştiriyor.

Sağlığımla ilgili yaptığım ölçümler ENIGMA sayesinde vücudumla ilgili daha çok bilgi veriyor artık. Hayati göstergelerimi daha yakından takip edebiliyorum ve bunun için artık kan görmeme gerek yok.

Sağlıklı beslenmeye de önem veriyorum, tabi yediklerimden aldığım zevkten ödün vermeden. Bu haftaki UNIBBLE kutumdan çıkan birbirinden değişik, lezzetli, aynı zamanda sağlıklı atıştırmalıklar gün boyu yanımda.

Türkiye için Türkiye’de üretilen SARIMSAK tohumları sayesinde hem geleneksel lezzetlerimiz elimizin altında hem de ülkenin dış ticaret açığı azalmış durumda. Zaten tarım ülkesi diyip de kendi sarımsağımızı kendimiz üretemiyor olmamız kabul edilemezdi. Ve işte onun için artık sarımsak tohumumuzu en sağlıklı ve verimli şekilde biz üretiyoruz.

Sadece beslenmemize dikkat etmekle kalmıyoruz. GEEN teknolojilerini kullanarak geliştirilen mikro organizmalar sayesinde bünyeme uygun olarak üretilen vitamin ve ilaçlarla hem ben hem ailem hem de ihtiyaç duyan herkes artık daha sağlıklı ve doğru tedavilere kavuşuyor.

VIVOSENSE sensörler ilk önce ticari hayvancılıkta başlamıştı ve evde iştiğimiz sütlerin üretildiği tesislerdeki hayvanların sağlık durumlarının otomatize takibini sağlıyordu. Sonradan her türlü biyosensör sayesinde bir çok molekül tayininde kullanıldı ve artık içtiğimiz suyun içeriğinden vücudumuzdaki hastalıkların tanısına kadar bir çok alanda basit ve taşınabilir bir kullanım sağlıyor.

Artık kolay, hızlı ve dolayısıyla ucuz ve zahmetsiz olduğu için rutin olarak yaptırdığım DNA kontrolleri KROMOZOM HARVEST teknolojileri sayesinde herkes için erişilebilir bir hizmet haline geldi. DNA testleri bu sayede artık çok daha çabuk sonuçlanıyor ve eskiden testleri yapmakla vakit kaybeden uzmanlar artık tanı ve teşhise daha çok zaman ayırabiliyorlar.

Evden çıkıp elektrikli aracımla yola düşüyorum. RANGE EXTENDER teknolojisi sayesinde elektrik motorunun kapasitesi fazla olduğu için yolum uzun olsa da yeniden şarj etmek gerekene kadar katedecek yolum uzun.

Tabi elektrikli aracımda EMWAIR pilleri olduğu için zaten yüksek elektrik depolama kapasitesi sayesinde bu mesafe daha da artıyor. Böylece çevreye de duyarlı bir şekilde ulaşım ihtiyacımı karşılıyorum.

Aracım IUGO teknolojisi ile donatılmış olduğu için otonom sürüş modunda çevresel etkenler hakkında bir çok veri topluyor ve işleyebiliyor. Böylece trafik sıkışıklığını dört gözle bekler oldum diyebilirim. Artık hem rahat, hem güvenli yolculuklarım sırasında stresten uzağım.

Trafikte etrafımdaki araçların çoğunluğu MARVIN ile donatılmış olduğu için yolculuk sırasında anlık toplanan bilgilere erişilebiliyor. Sürücü davranışları ve yol koşulları ile de toplanan bilgiler sayesinde trafikteki tüm araçlar için daha güvenli ve rahat bir sürüş imkanı var artık.

Araçlardaki yeni nesil EGZOS sensörleri sayesinde hem yeni regülasyonlara uygun hem de çevreyi zararlı emisyon seviyelerine karşı koruyan araçlar sayesinde yarınlara daha temiz bir atmosfer bırakacak olmanın huzuru ile eve dönüyorum.

Haftasonunu iple çekiyorum. BLUEGREEN Pontoon teknemizle ailecek Büyükada’ya gideceğiz. Bakımı kolay, dayanıklı ve konforlu bu tekne ile İstanbul kıyılarını artık daha yakından tanıyoruz, denizde daha fazla keyifli vakit geçiriyoruz.

Yeni evimizin hem dış hem iç mimari tasarımını ve dekorasyonu için mobilyalarımızı mobil cihazımdaki PANDORA uygulaması ile sanal gerçeklik gözlüklerimle sanki içindeymişim gibi gerçeğe en yakın haliyle görebiliyorum, mimarımla değişiklikler için iletişime geçebiliyorum. Hatta sim karakterlerimiz de yeni evimizde sanal yaşamlarına başladılar bile.

Eve döndüğümüzde de doğadan kopmak zorunda değiliz artık. Apartman dairemizde bile yeşile yer açtık. Balkonumuzun olduğu gibi, apartmanımızın da dış cephe kaplaması ve hatta çatısı GREENCOAT ile kaplı. Çatıdaki ekili alanda artık evde de yiyebileceğimiz bazı bitkiler yetiştirebiliyoruz.

Çatıdaki bitkileri kontrol etmek için savunma sanayi standartlarında olan MAXWELL’in quatrokopterleri hizmet veriyor. Sadece bizim apartman civarında değil, şehrin değişik yerlerinde; gözlem, inceleme ve ön müdahaleler için hazır bekliyorlar. Bir afet anında gökyüzünde de gözlerimiz olacak.

Bilgisayarın başına oturuyorum ve ailemiz için kurduğum televizyon kanalının haftalık rejisini son haline getiriyorum. Çeşitli medya kaynaklarından derlediğim içerikleri, internetteki bilgi ve içerikler ve kendi video ve resimlerimle birleştirdiğim bu kanalda, babamın çektiği fotoğrafların hikayeleri, annemin gezi notları, eşimin yemek tarifleri, kızımın internet üzerinden takipçilerine yaptığı kampanyalar ve benim eğitimlerimi IPTV teknolojilerini kullanarak yayınlıyorum.

O sırada geçen haftaki yurtdışı seyahatimiz sırasında pasaport kontrolü sırasında artık dakikalara inen bu süreçle ilgili yorum ve geri bildirimimi soran bir email aldım. Gerçekten yeni PASAPORT KONTROL yazılımı sayesinde daha hızlı, daha doğru ve kapsamlı kontroller sayesinde seyahatlerimiz daha güvenli. Sadece havaalanlarında değil, deniz ve kara sınır kapılarında da uzun sıralar artık görülmüyor.

Bu ürün ve hizmetler bir gün birilerinin aklında sadece bir fikirdi. 14 Kasım’da İTÜ Çekirdek Big Bang etkinliğinde bugün geldikleri aşamayı, bunların nasıl hayata geçeceğini ilk ağızdan dinlemek istersen sen de gel. Sen de kullanmak istersen kimleri takip etmen ve desteklemen gerektiğini öğrenmek istersen sen de gel. Yatırım yaparak, mentörlük yaparak, bu heyecan verici çalışmalara nasıl dahil olabileceğini konuşmak istersen sen de gel.

Ben orada olacağım. Yarın da gelecekte de.

#gelecegikacirma @itucekirdek #itucekirdek