Türkiye’den Amerika’ya gelmek isteyen arkadaşlar

Çok karşılaşıyorum, özellikle son dönemde, Türkiye’den Amerika’ya kariyer yapmak, yeni bir yaşam kurmak üzere gelmek isteyen arkadaşlar, veya arkadaşlarımın arkadaşlarını… Toplu bir cevap vermek adına, hem de bir kaynak olarak internette bulunsun diye, bu yazıyı yazmaya karar verdim. Umarım Google bu yazımı görür ve birilerinin işine yarar :)

Ilk bilmeniz gereken nokta
Türkiye’de Koç, Boğaziçi, Bilkent mezunu olun. Ya da Anadolu Üniversitesi ya da başka birşey. *Malesef* (kimileri için de ne mutlu ki) bu burda çok bir anlam ifade etmiyor. Burda kariyer oluşturmak ayrı bir sanat. Üniversite bitirmiş olmanız ve derece önemli, ama okul o kadar da değil. Türkiye’deki credential’larınız, bitirdiğiniz okul ve çalıştığınız şirketler burda o kadar iyi algılanamıyor, değerlendirilemiyor.

Fakat yaptığınız işler öyle değil. Özellikle de yazılımcılar ve tasarımcılar için. Onlar için yaptıkları açık kaynak projeler önemli. Zengin bir github repo’su ya da dribbble portfolyosu çok anlam ifade edebilir. Bunlara önem verin.

Amerika’da kariyer yapma yontemleri

  1. Biraz sıradışı ve ilk başta bundan bahsetmem kötümser duyulabilir ama yeşil kart kurası aslında gerçekten iyi bir yöntem. Yeşil kartınız olduktan sonra, yetenekliyseniz ve yukarda dediğim gibi yaptığınız halihazırda açık kaynak işler varsa iş bulmanız ÇOK ÇOK kolay. Çünkü günün sonunda, asıl sıkıntı, çalışma izni. Yoksa burda iş çok, hatta iş arayandan çok işveren var. Yeşil kart kurası için link:https://www.dvlottery.state.gov/
  2. Turk şirketleri. Sizin Türkiye’deki kariyerinizi Amerikalılar göremeyebilir ama Türk’ler görecektir. Dolayısıyla burdaki Türk çalışanlarını ve Türk işverenlerin email’lerini ping’leyebilirsiniz. Akademik dünyada bu daha da kolay. Amerika’daki Türk şirketleri sürekli basında, onları bulmak zor değil.
  3. Amerika’da credential oluşturmaya bakabilirsiniz. Bunun da en iyi yolu okullar. Dil okulu demeyeceğim çünkü İngilizce henüz bilmiyorsanız işiniz zaten çok kolay olmayacaktır. Ama Berkeley extension gibi programlara bakıp burda zaman geçirip hem network’unuzu genişletebilir hem de Amerika’da credential yapmış olabilirsiniz.

Son olarak;

  • Amerika’da olmayı gözünüzde büyütmeyin. Türkiye de fırsatlarla dolu; jeopolitik durumlar bir yana, dünyanın en inci ülkelerindendeniz. Ne demek istediğimi yurtdışında 5–10 sene geçirdikten sonra daha iyi anlarsınız.
  • Bir diğer bakmak isteyebileceğiniz, benim de son dönemde göç edenlerle sıklıkla karşılaştığım ülke, İngiltere. Ankara Anlaşması sayesinde Türkiye’den İngiltere’ye girişimci olarak çok kolay göç edilebildiğini duyuyorum. Google’lamak isteyebilirsiniz.
  • Keza, girişimcilik için ise, Singapur da gitmek isteyebileceğiniz bir ülke. Çok az vergi. “Yeşil kart” almak çok kolay. Ama vatandaş olmak sıkıntılı; çünkü çifte vatandaşlığa izin vermiyor.
Like what you read? Give Emre Sokullu a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.