Dikey tarım , ürünleri dikey olarak istifli bir şekilde üretmek anlamına geliyor. Bu yöntemde toprak kullanılabildiği gibi topraksız ya da aeroponic denilen şekillerde de üretim yapılabilir. Dikey tarım, verimli toprakların az olduğu ya da kullanılamadığı zoru şartlarda, ürün yetiştirme amacıyla geliştirilmiştir. Bu yöntem dağlık bölgelerde, çöllerde ve şehirlerde farklı çeşitlerde meyve ve sebze yetiştirilmesine izin veren, gökdelene benzer tasarımlara sahip yapılarda ve odaklı tarım yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilir.

Birçok dikey tarla, seralara benzer kapalı ortamlar olarak tasarlanır ve ya üst üste dizilerek ya da daha iyi ışık alabilmeleri amacı ile eğimli şekilde konumlandırılır. Yerden tasarruf öncelikli olduğu durumlarda, topraksız üretimin sağladığı…


Enerama nem alma ve nem kontrol sistemleri, İlaç Fabrikalarında Nem Alma Sistemleri. Kuru hava ilaç üretiminde olduğu kadar üretilen ürünlerin saklanmasında da en önemli unsurdur. Seralarda kullanılan nem alma rotorlu iklimlendirme cihazları ısıtma-soğutma-havalandırma ve nem alma performansları ile sektörde bir ilk olma özelliğini taşır. Mekanik Nem Alma Sistemlerinin. Maliyet ve Yararları çokluğu karşısında gerçek anlamda şaşkınlığa uğramışlardır.

Nem alıcıların (Nem Alma cihazlarının) hepsi aynı değildir.İlk bakılması gereken birim günlük su toplama kapasiteleridir.Örneğin 10 lt/gün 20 lt/gün gibi.Bu birim cihazların günlük nem toplama kapasitelerini belirler.Yüksek kapasiteli yani 20 lt/gün olan nem alma cihazları (nem alıcılar) cihazlar size daha kesin çözümler sunar.


Sera nem alma cihazıları çok önemli bir görev üstlendi ve geçen yıllar içerisinde de bu görevi her zaman hakkı ile yerine getirdi.Yetiştirme odasındaki nem düzeyi gelişim ve çiçeklenme dönemi boyunca sürekli izlenmelidir.Eğer bugün soframızda değişik mevsiminin sebzelerini ve meyvelerini tüketme imkânı bulabiliyorsak, bunda nem alma cihazı sistemleri ve teknolojilerinin çok önemli katkısı var.

Pek çok farklı yakıt kullanımı ile bu teknolojiyi yine farklı şekilde değerlendirmek mümkün. Hem çevreci hem de cihazı fiyatları ile birlikte, elektrik en ideal enerji çeşidi olarak biliniyor.

Günümüzde teknolojisini ve kalitesini ispatlamış olan ısıtma ve kurutma cihazları, elektrikli olarak çok daha kaliteli ve uygun şartlarda hizmet…


Sera yetiştiriciliği ve piramit garden ile topraksız tarımın kalitesi tartışılmazdır. Tarlada yapılan tarım da bitkinin isteklerini ona toprak veya sulama vasıtasıyla verebiliriz. Fakat onun çevre koşullarını kontrol edemeyiz. Bununla birlikte toprağın dinlenme sorunu da bizim istediğimiz zaman istediğimiz ürünü elde etmemizi kısıtlar. İklim koşullarını kontrol etmek için ise sera yöntemi ortaya çıkmıştır. Fakat bunun neticesinde ise iklim normalden farklı olduğu için bitkiler topraktan aldıkları mineral ve diğer maddeleri zamanında alamadıkları için oluşum normal gidişatının dışında olmaya başlamıştır. Buna aldığımız domateslerin dışı kıpkırmızıyken içinin daha olgunlaşmamış olmasını örnek olarak verebiliriz.

https://www.enerama.com.tr/5_piramit-bahce-ile-sera-yetitiriciliine-profesyonel-cozumler.html

Topraksız tarım yani diğer adıyla suda tarımın avantajı topraktaki sera…


Nemin duyarlı olduğu tüm alanlarda kullanılan bu teknolojimiz Dragon Uzaktan Nem Kontrol sağlayarak otomasyon ile birlikte anında müdahale etmesini….

Ülkemizde yeni yeni kullanımı yaygınlaşmaktadır.Uzaktan nem kontrol sistemi, su depolarında,dolplarda,eczadepoların,hangarlarda, fabrikalarda, kısaca sıcaklıktan ve de nemden etkilenen tüm alanlarda kullanılmaktadır.Bu sistemle birlikte uzaktan ısı kontrolü,uzaktan nem kontrolü sağlar, otomasyonunuza entegre edilmektedir. Bu verileri gprs,msm, mobil ile veritabanına database yazakta, bun değerleri rapor etmektedir.Bu değerler grafiksel olarak çıktı alabilirsiniz.İnternet tabanlı yazılım otomasyon sistemimizle birlikte web tabanlı kontrol sağlaya bilirsiniz.

Kapalı yüzme havuzlarında buharlaşan su havuz nem alma, kimyasallarının da etkisiyle hidroklorik asite dönüşür. Hidroklorik asit yapının temel bileşenlerine ciddi zararlar vermektedir. Ayrıca…


MEKAMARIN Akıllı Pedestal Sistemleri olarak bilinen Mekasens teknepark sistemi smart marina pedestal teknolojisiyle profesyonel çözümler sunuyoruz.

https://www.enerama.com.tr/mekasens-teknepark-11.html

Smart Marina projesi, ana odak noktası olacak:
256bit SSL güvenlik sertifikası ile Marina yazılımına web servis ile bilgi aktarımı, Yetki şifreleriyle internet üzerinden her türlü mobil cihaz ile sisteme bağlanabilme

Enerama Çevre Teknolojileri

Baltık Bölgeleri konuk marinalarında değişen standartları geliştirmek ve maliyet etkinliğini artırmak;

İklim dostu çözümler ve yeniliklerle marinaları yenilemek ve modernize etmek;

Daha iyi görünürlük sağlamak için marinaların ortak pazarlamasını geliştirin.

Smart Marina, eşsiz takımadalar ortamını etkilemeden proje marinalarındaki hizmetleri modernize edecek ve genişletecek;

Bağlantı noktalarını tanıtmak ve gelişmiş uluslararası görünürlük oluşturmak için bir ağ oluşturun;

Çeşitli akıllı çözümleri birleştirin, böylece küçük ölçekli bir port segmentinde yeni yüksek kaliteli hizmet kombinasyonlarını geliştirin ve sunun


Dragon akıllı tarım sistemleri Endüstri 4.0'ın yaygınlaşmasıyla Tarım Teknolojilerinde önemli bir yer edindi. Özellikle Sera gibi profesyonel tarım sistemlerinde Enerama Çevre Teknolojilerinin benzersiz teknolojisi Dragon iklimlendirme sistemleri büyük kazanç sağlamaktadır. Tarım, her topluluk için hayati öneme sahip ve dünyanın üzerinde en çok durduğu konulardandır.Teknoloji de bu önemli sektörün entegre bir parçası olmaya devam etmektedir.

https://www.enerama.com.tr/dragon-tarim-29.html

Şimdilerde Endüstri 4.0’ın etkisiyle traktörlerden, ekin aletlerine kadar hemen hemen tüm tarım makineleri sensörlerle donatılmakta ve nesnelerin interneti tarım sektörüne de girerek tüm üretim süreci boyunca makinelerinin birbirleriyle iletişim halinde olması sağlanmaktadır. Dijital sensörlerle donatılmış tarım aletleri ve alanlarıyla çiftçilere, hangi alanlara ne kadar ve…


Enerama nem alma makinası ve nem kontrol sistemleri denildiğinde ilk akla gelen dünya markasıdır. Her yerde nem vardır , nemli havanın yanlış yerde bulunması ürünlere veya binalara zarar verebilir veya üretim prosesinde verimin düşmesine sebep olabilir.Sonbahar ile birlikte evlerde nem artıyor ve sağlıksız bir durum ortaya çıkıyor. Bunda yağışlı havaların da etkisi oldukça fazla. Nemi ortadan kaldırmak için harekete geçen teknoloji şirketleri piyasaya sürdükleri yeni nesil cihazlarla bu durumu ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Sogutma veya isitma uniteleri ile ortam isisinin istenen seviyede tutulmasina yardimci olur.

Mukemmel elektronik kontrol sistemi sayesinde bagimsiz bolumleri ayri ayri kontrol edip yonetebilir, raporlar alip, alarmlar verebilir.


Dragon havuz nem alma sistemleri yada havuz nem alma santrali, Dragon yüksek maliyetli filtreleme sistemlerine ihtiyaç duymadan havadaki hastalık nedeni partikülleri, mantarları dezenfekte eder, kimyevi ilaç kullanmaya gerek bırakmadan mükemmel, doğal, tertemiz havaya sahip bir ortam sağlar. Havadaki spor miktarını ciddi oranda düşürür. Böylece verimli şekilde daha sağlıklı, daha konforlu, sıhhi ve güvenli ortam sağlanır.

dragon havuz sistemleri

Havandan emilen su temiz olup havuza geri verilebilir veya muhtelif amaçlar için kullanılarak tasarruf elde edilerek çevreye önemli katkı sağlanır. İdeal hava ortamı sağladığından; ortamın sık sık havalandırılmasına gerek bırakmayarak önemli ölçüde enerjiden tasarruf edilir.


Nem alma cihazı çalışma prensibini kabaca tanımlamak istersek rutubetli havayı emip, soğuk bir yüzeyle karşılaştırıp, aniden soğuyan havanın içindeki nemin yoğuşmasını sağlayan cihazlardır.

Dragon nem alma cihazları

Her yerde nem vardır , nemli havanın yanlış yerde bulunması ürünlere veya binalara zarar verebilir. Aşırı nemli ortamlarda bulunmak insanda astım, alerji ve romatizma gibi bir takım hastalıklara sebep olabilir. Enerama, nem alma sistemleri imal etmekte ve servisini sağlamaktadır. Bu sistemler, ticari binalar ve endüstriyel işlemlerde nemin kontrolü için havadan sağlanırken, özellikle Sel ve su hasarı sonrası profesyonel kurutma için Dragon nem alma cihazları en iyi yardımcınızdır. …

Enerama Çevre Teknolojileri San ve Tic A.Ş.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store