“Mikro İş” Siteleri

Bu yazı blog.Hiveist.com’dan alınmıştır.

Mikro iş, İngilizce Wikipedia’da “Mikro iş, geçici, her türlü görev türü işlere denir ve genelde İnternet üzerinden kullanılır” olarak açıklanmış. Dünya’da en çok bilinen mikro iş sitesi Fiverr’dır. Bu yazımda bildiğim dört adet Mikro İş sitesini anlatmaya çalışacağım. Bunlardan ikisi yabancı, Fiverr ve SeoClerks; ikisi yerli, BiOnluk, SadeceOn.


Fiverr ile başlayalım.

Kaynak : http://cdn1.tnwcdn.com/wp-content/blogs.dir/1/files/2013/06/101320-fiverr_homepage_-_above_the_fold_-1-xlarge-1370296484-730x487.png

Fiverr, Şubat 2010'da hizmete açılmış bir internet sitesi. Adından da anlaşılabileceği gibi 5$ lık hizmetlerin sunulduğu bir platform. Geçen süre içerisinde toplamda 50 Milyon Dolar yatırım almıştır ve 2012'de açıkladıkları verilerde sitelerinde 1.3 Milyondan fazla “Gig” (Sunulan hizmet) bulunduğu biliniyor. Fiverr’da özellikle tasarım ve pazarlama bölümleri çok popüler. Ama burada yeni bir haberden de bahsetmek gerekiyor, Fiverr’da pazarlama bölümünün altında yorum satın alabiliyorsunuz, bu yorum kendi blogunuza, Instagram’a ya da Amazon’a ürününüz hakkında olabiliyor. Ancak Amazon, bu hizmeti sunan 1000'den fazla Fiverr satıcısına dava açmaya hazırlandığını açıkladı.

Ben Fiverr’ı daha çok tasarım ihtiyaçlarım için kullanıyorum. “High Rating” kriteriyle sunulan “Gig”ler pahalı olsa da diğerlerine göre (Örneğin, logo tasarımında bir revizyon hakkı veriyor yüksek puana sahip satıcılar, ancak daha yeniler sınırsız revizyon hakkı bile veriyor.) sundukları hizmet kalitesi bence fiyatlarına göre çok yüksek. Fiverr ayrıca 5$’dan daha pahalı hizmetlerin de sunulmasına izin veriyor. Bunlara “Gig Extra” deniyor ve logo örneğinden devam edersek, bazı tasarımcıların hizmetlerine 5$ daha verirseniz, size kaynak dosyalarını da (.psd, .svg .ai gibi) gönderebiliyorlar ama bunlar tamamen satıcıların kontrolünde.

Fiverr’a gelen yeni (diğerlerine göre yeni) bir özellik de, “Gig Request” yani sizin yaptırmak istediğiniz bir iş var ama ya platformda tam istediğinizi bulamadınız, ya aramak istemediğiniz, teklifler size gelsin istediniz ya da en düşük teklifi bulmak istediniz bu özelliği kullanarak ne istediğinizi yazabiliyorsunuz. Ancak yazar yazmaz platformda isteğiniz gözükmüyor, Fiverr onayladıktan sonra platformda çıkıyor ve teklifleri toplayabiliyorsunuz.


Kaynak : http://communityclerks.com/wp-content/uploads/2013/06/Screen-shot-2013-06-21-at-8.05.32-AM.jpg

SeoClerks genelde çok bilinen ve kullanılan bir site değil Fiverr gibi. Eğer internetteki yorumları okursanız sitede bir çok dolandırıcı olduğunu görebilirsiniz. Ancak sitenin yönetimi aşırı derecede kullanıcı odaklı, aldığınız hizmeti beğenmiyorsanız, satıcı ile hiç konuşmadan direkt olarak paranızı geri alabiliyorsunuz. Paranız size SeoClerks bakiyesi olarak veriliyor tabi ama hiç yoktan iyidir bence. Bu platformun güzelliği Fiverr gibi bir şirket olmadığı için çok fazla regülasyon yok, o yüzden SeoClerks’ten YouTube izlenmesi de alabiliyorsunuz Instagram takipçisi de ve rekabet çok fazla satıcılar arasında, alıcı sayısı da az olduğu için fiyatlar çok düşük.

Dikkatli olmanızı tavsiye ederim ama kesinlikle kullanmanızı da öneririm, çok küçük ve kalite gerektirmeyen ucuza halletmek istediğiniz işler için birebir.


Kaynak : http://3htvdp2akwf81d9d312e6p19.wpengine.netdna-cdn.com/wp-content/uploads/2014/05/bionluk1.jpg

Yerli olarak önce BiOnluk’a bakalım. BiOnluk’ta iki defa alışveriş yaptım, ikisi de Tasarım bölümündeydi ve en çok tavsiye edilenlerle çalıştım ama doğruyu söylemek gerekirse çok memnun kalmadım. Yanlış anlaşılmasın, platform bence güzel ama satıcılar Fiverr’dakiler seviyesinde değiller ve illaki bir Türk’e yaptırmam gereken bir iş değilse Fiverr’ı tercih ederim. (Fiverr’da Türk satıcılar var mı bilmiyorum ama rekabet yüksek olduğu için kalite de yükseliyor.) BiOnluk’un Fiverr’a göre avantajı fiyatları, eskiden aynıydı fiyatlar ama dolar yükseldiği için şu anda BiOnluk fiyat konusunda daha avantajlı. Satıcılarının sunduğu hizmet kalitesi de artarsa çok başarılı olabilir diye düşünüyorum. BiOnluk, BIC Angel Investments’tan da bu sene içerisinde 500 Bin TL yatırım aldı.


Kaynak : http://webrazzi.com/wp-content/uploads/2014/04/sadeceon-ekran-goruntusu.jpg

Son mikro iş sitemiz de SadeceOn. Doğruyu söylemek gerekirse zamanımın çoğunu internette geçirsem de, SadeceOn sitesini 6 Ekim’de Webrazzi’de çıkan yatırım haberleri ile ilk defa duydum. SadeceOn da, Sina Afra’dan 500 Bin TL’lik bir yatırım almış. Umarım başarılı olurlar tabi ama bu sitede şu ana kadar hiçbir alışverişim olmadı, o yüzden kullanın, tavsiye ederim diyemeyeceğim. Sadece böyle de bir site varmış, bilin istedim.

Umarım yazı yardımcı olmuştur.

Bu yazıyla ve/ya Hiveist ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa çekinmeden mail atıp sorabilirsiniz; mertcanelkaya@gmail.com