15 Temmuz Gibi Karanlık Günlerde Yardımcı Olacak Uygulamalar

15 Temmuz hepimizde şok etkisi yarattı.Bir çoğumuz internetten olayları daha erken öğrenme şansımız oldu.Televizyonlara bu durum daha geç yansıdı.Ne kadar geç yansımış olsa da bir çok televizyon kanalının verdiği doğru kararlar ve cesur yayınlarla televizyon darbenin engellenmesine çok yardımcı oldu.Ya televizyonların yayınları engellenseydi.İşte o zaman durum çok daha kötü olurdu.

Allah korusun böyle bir şey başımıza gelir ve televizyonlar engellenirse internet yardımımıza koşabilir.Burada da gençlere çok iş düşüyor yani:).İşte bu tip acil durumlarda kullanabileceğimiz bir kaç uygulama.


EN ÖNEMLİ UYGULAMA BU !MUTLAKA İNDİRİN!

Firechat

Bu uygulama bu zor günleri geçirene kadar kesinlikle herkesin ama herkesin indirmesi gereken bir uygulama.10 mb gibi küçük bir alanı kaplayan bu uygulama neden bu kadar önemli ? Çünkü İNTERNET KULLANMIYOR.Bu mesajlaşma uygulaması bluetooth’u kullanarak 50–60 metre çevrenizdekilerle konuşmanızı sağlıyor.50–60 metre küçük bir alan gibi gelebilir ama bu uygulamayı herkesin indirmesi demek şu oluyor.Attığınız bir mesaj çevrenizdeki en yakın kişinin telefonuna zıplıyor ona görünmeden diğer en yakın telefonu kullanarak zıplaya zıplaya istediğiniz kişiye ulaşıyor.Ne internete ihtiyaç duyuyor ne de oparatöre.14 ağustos’da 1 hafta tüm Türkiye’nin elektriğinin kesilmek istendiği belirtiliyor.Tedbir alındı denilse de ayrıyeten bizim de tedbir almamızın zararı olmaz.

Bu uygulamayı ailenizin,arkadaşlarınızın veya çevrenizdeki herkesin telefonuna yüklemeye çalışın.Küçücük bir alanı kaplayan bu uygulama acil bir durumda (siz kullanmasanız bile)çok yardımcı olabilir.

Linkler ios ve android için burada.


Darbe Alarm

İnci Sözlük tarafından geliştirilen bu uygulama herhangi bir kalkışma veya ani hareketliliği size bir sirenle bildiriyor.Uygulama bunların dışında sizi rahatsız etmeyeceğinin de sözünü veriyor.Uygulama sadece Android için yayınlanmış durumda.Link burada.

teşekkürler serkan inci

Zello

Basit bir uygulama.Telefonunuzu bir telsize dönüştürüyor temel olarak.İstediğiniz kişilerle veya oluşturduğunuz gruplarla telsiz kullanır gibi konuşmanızı sağlıyor.Telsizden iyi tarafı belli bir mesafeye ihtiyaç duymuyor oluşu.Aynı anda tüm Türkiye’den anlık bilgi akışı sağlayabilirsiniz yani.

Hem ios hem android’de ücretsiz olan Zello bu günlerde telefonumuzda indirilmiş olarak bulunmalı.Mümkünse aile bireylerinin de telefonlarına kurularak uygulamanın kullanışı öğretilmeli.

Panik Butonu

Acil bir durumda belirlediğiniz iki kişiye aynı anda konumunuzu ve durumunuzu mesaj olarak gönderiyor bu uygulama.Size daha kolay ulaşılmasını bu uygulamayla sağlayabilirsiniz.Link burada.

Turkcell’inde benzer bir uygulaması bulunmakta.

Sağlık bakanlığının “112 Acil Yardım Butonu” uygulaması konum bilginizi direk hastaneyle paylaşıyor ve ambulans yola çıkıyor.Ancak giriş için e-Nabız şifresini kullanmanız gerekiyor gerekli bilgi için buraya.

Acil Kan

Acil kan ihtiyaçlarını görüp yardıma koşabileceğiniz bir uygulama.Gönüllü olabilirsiniz.Linkler burada.


Bir kaç küçük tavsiye ;

  • Telefonunuzu acil durumlarda 4G den 3G ye geçirin.Hızlı internete ihtiyacınız yok internete ihtiyacınız var.
  • Pil ömrünüzü arttırmak için güzel bir makale.
  • Acil durum çantasında artık bulundurmamız gereken bir şey daha var.Harici Batarya.En aşağı 10000 mah’tan başlayarak iyi bir markayı iyi bir satıcıdan alabilirsiniz.Tavsiyem Asus ZenPower 10000 mah.
  • Eğer bir acil durum vakasında durumunuz rahatsa,bir ölüm tehlikeniz yoksa gördüklerinizi kaydedebilirsiniz.

Olayların etkisinin günlük hayatta hissedilmediği bir yerden izledim bütün olayları.İnternetten takip etmekten ve dua etmekten başka çaremizin olmadığı bir yerdeydik.O panik haliyle ilgili pek bir şey bildiğim söylenemez yani.Bu yazıyı da bundan sonra başımıza bir şey gelirse tedbirli olalım diye yazdım.İnşallah artık hak ettiğimiz şekilde yaşarız bu güzel ülkede.