Bir Girişimci Adayının Devlet Destekleri ile İmtihanı…
Begüm Öztan
9122

Merhaba,

Yazınızı çok beğendim.Bende bir kaç sene önce kosgeb programına katılmıştım.O zaman 30 bin lira hibe ve 70 bin krediydi.5 cumartesi sürmüştü sanırım bizimkisi :D.Bizim grupta gazetecilikle ilgilenenden ağaç ev marangozuna kadar geniş bir öğrenci kitlesi vardı.İnternet girişimciliği ile ilgilenen tek bendim ve yaşım itibariyle de çok saygı görmüştüm :D .

Sizin gruba ve benim katıldığım gruba bakınca acaba biz mi yanlış düşünüyoruz diye düşündüm.

Kursun ismi girişimcilik kursu ama bu kavrama aşina olan nerdeyse olmuyor bu kurslarda.Sadece HİBE kelimesini duyan koşuyor.Bunun sonucunda da tostçusu çorbacısı doluşuyor kursa.KOSGEB kursa katılacak çoğunluğu düşünerek hazırlamış destek kapsamını herhalde.Bu raf desteği dışında destek vermeme gibi şeyler bundan kaynaklanıyor.

Bana göre genel adıyla girişimcilik kursları değilde bölümlerine ayırarak örneğin internet girişimciliği kursu diye kurslar açarak desteği ona göre ayarlamalı.Tostçuyla internet girişimcisinin aynı ticari kafada olması zaten mümkün değil şartlar gereği.

Bir de desteklerin alımıyla ilgili olarak ; destek hiç bir zaman şirkete harcadığınız parayı karşılamıyor.Bütün masraflar 45 bin tuttuysa devlet bunun 30–35 bin lirasını karşılıyor.Sağlam sermayesi olmayanın desteğe bel bağlayarak şirket kurması hüsran olur yani :).

Okumuşsunuzdur muhakkak ama bu yazıyı yeni okuyanların kesinlikle bunu okuyarak işe girmesi gerekiyor. ; https://medium.com/turkce/kosgeb-ger%C3%A7ekten-50-bin-tl-hibe-veriyor-mu-e574097da11d#.wsbxnorqu

İyi günler.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.