Herkesin İçinde Bir Şarkı Vardır

İnsanların hayatta bir şeyler yapmaları için belirli başlı şeylere ihtiyaçları vardır.Bunlardan birisi ise motivasyon.Yaşamımızda çok fazla yeri var aslında , çoğu durumumuzu etkiliyor.Motiveniz düştüğünde sabah kalkmanız zorlaşır, yeni bir güne başlama arzunuzu kaybedersiniz ,Kalktığınızda kendinize gelemeyip gün boyu bir boşluğun içinde geçirirsiniz.Sürekli boş zaman harcarsınız.Bir türlü harekete geçemezsiniz . ama motiveniz yüksek olduğunda içiniz daha umut dolu olur.Bir şeyleri daha fazla yapma isteği gelir(gerçekten yaşamak gibi), O işinizi yapmak için daha erken davranırsınız. Bu durumu sadece işinizde değil hayatımızın her konusunda bu değişimi görmemiz mümkün.

Peki motive nedir ne nasıl kendimizi motive olmuş hissedebiliriz ?

Aslında motivasyonu kısaca tanımlamak gerekirse bir işi veya eylemi gerçekleştirmek için içimizden gelen yapma isteğidir.Kendimizi nekadar çok motive eder ve motive edici eylemlerde bulunursak bağlı olduğumuz durumu daha uzun ve verimli bir tutum içinde ilerletiriz.

Motive hakkında pek az şey bilsekte aslında derinlemesine incelendiğinde altında çok büyük köklerin olduğunu görebilirsiniz.Biraz daha derinlere indiğimizde motivenin bir piskoloji durumu olduğunu fark ederiz.O anki durum ve hissettiklerimizden gelir motivasyon..

Motivasyonun içine insan girdiğinden bu durumu birde bilimsel yollardan inceleyelim. İncelediğimiz de motivasyon 2 ana dala ayrılır.Birisi içsel motivasyon diğeri ise harici motivasyondur.İçsel olarak isimlendirdiğimiz motive insan kendi kendini ve kendi piskolojisini etkileyebilme durumudur.Daha çok özerklik diyebiliriz yada insanın kendi kendine yetme durumudur.Dışarıdan herhangi bir ödül, ceza veya övgü almadan kendi dünyanızda kendinizi motive etmeniz ile ilgilidir.

Bir yolda tek başınıza hız kesmeden ilerliyorsunuz. Yolda ilerlerken bir engele takılıp düştüğünüzde bile ayağa kalkıp yolunuza edebilme gücüdür motivasyon.. Diğer motive türü ise harici motivasyon. Aradaki anlatacak bir örnek vermek istiyorum .Düşünün. Bir arabanız var. ve güneş enerjisini sürekli olarak depolayabiliyor.Güzdüz depoladığı enerji ile de gece yoluna hiç ara vermeden sürekli ilerliyor.Birde benzinli bir araç düşünelim .Benzini alıyor belirli bir yolu gidiyor ve sonra tekrardan dışarıdan tekrardan benzin almak zorunda . harici motivasyon da böyle bir şey yola devam etmek için için sürekli dışarıdaki insanlara muhtaçsınız, dışarıdan bir ödül veya ceza almadan motive olamıyorsunuz.

Eğer bir tavsiye isteseydiniz size bunu söyleyebilirdim . Her zaman içsel motivenizi bulmaya çalışın, dışarıdan herhangi bir ödül,para yada düştüğünüzde tekrar ayağa kalmak için dışarıdaki insanların ellerine muhtaç olmayın,Özgür olun,Düştüğünüzde ,kendinize tekrar ayağa kalkabilirim deyin.Bir işte sıkışıp kaldığınızda ben bunu başarabilirim, kendim herhangi bir yardıma yada bir ödüle dıştan gelecek bir gaza ihtiyaç duymadan kendi içinizden gelen coşkuyla,hırsla ve güçle ben bunu yapabilirim deyin.

Diyelimki “ abi ben motive olamıyorum illa para filan kazanmak gerek karşılında bir şey almadan olmaz. diyorsanız şöyle bir şey söyleyeceğim. harici motivasyon için ödül ceza sistemi ile yapılan işler rutin işlerse eğer biraz olasa da kendinizi motive edicek dış etkenleri kullanabilirsiniz.Fakat bu rutin işlerde yani her hangi bir yaratıcılığı olmayan, hoşnuza giden türden şeyler olmayan işler olabilir.(Her gün çöp toplamak gibi) kendinizi bu durumlarda ödüllendirebilirsiniz.Ama yaratıcılık ve düşünme kabiliyeti gerektiren işlerde harici ödül beklentisi ilk zaman ve ilk seferlerde göze iyi gelsede sonrasında motivasyonunuzu düşürmeye başlar çünkü her ödül alışınız da her sonrakinin daha fazla olmasını istersiniz ve yaptığınız da sizi mutlu eden durumlar sonunda ödül aldığınızda sizin için iş e dönüşecektir.Bu da sizi tüketir.

Kendi içimizde ateşinizi gür tutma yolunu bulmalısınız. Bulmalısınız ki dışarıdan herhangi bir ele gerek duymadan kendi özerkliliğinizi kontrol altında tutmalınız.Özgür olmaya çalışın, herhangi bir olaya ve konuya bağlı kalmaksızın özgürce düşünün. Hayatta ufakta olsa kendinizi motive edecek, hayatınızı dolu dolu yaşamanızı sağlıyacak şeyler bulabilirsiniz. İnsan boşluktan var olmuştur. Size bir boşluk verilmiş ve bu boşluğu nasıl dolduracağınız sizin elinizde.Herşey ama herşey sizin elinizde. İçinizde bir yerlerde ücra yerlerde bile olsa orda bir yerlerde alev almayı bekleyen yeni umutlar ,yeni ufuklar ve yeni hayaller her zaman vardır. Kendinizi çukurunuz dan çıkartın. Hayatın sizi bu kadar bir sağa bir sola sürüklemesine dur deyin. Koyun sürüsünden ayrılın. Ayrılın ki içinzdeki farklılığın farkına varın . İnsanlar farklılaştıkça güzelleşir bu dünya Kendinize gelin ve kalkın ayağa , yüreğinizi içinizi dinleyin. Ben bunu başarabilirim kelimesini hiç bir zaman unutmayın.Siz bunu kendinize söylediğinizde ve uyguladığınızda hayat size daha güzel kapılar , açacaktır. Yeter ki sendeki seni keşfet…

keşfet ki kendini tanı, neler yapabileceğini farkına var ve zaman geçip gitmeden , hayat seni ezmeden bir an önce ayağa kalk ve yürümeye devam et…