Gayri Teknik Telefon Servisleri ve Yarı Orijinal Ekranlar

Geçtiğimiz günlerde Sony Xperia Z3 cep telefonumu yaklaşık 10 santimden mermere düşürdüm ve ekran çatladı, dokunmatik bozuldu. “Haydaa, durduk yere masraf çıktı şimdi” diyorduk ki maddi masraf buzdağının sadece görünen yüzüymüş. Türkiye’de teknik servis *sektörünün* ne kadar iğrenç, ne kadar kazıklamaya yönelik olduğunu görmüş oldum. Eğer telefonunuzu servise götürecekseniz öncesinde yazımı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim.

Birkaç hafta sonra yurtdışına çıkacağım için telefonu Sony Avrasya’nın resmi anlaşmalı teknik servisi olan KVK’ya gönderemedim. Çünkü KVK’da kesinlikle karşınızda bir muhatap yok, telefonunuzu tamir edecek elemanla görüşemiyorsunuz, müşteri hizmetleri hiçbir konuda hiçbir bilgi vermiyor, yurtdışı durumumu anlatıp “ne kadar sürer?” diye sorduğumda gayet lakayıt bir şekilde “siz hele bi telefonu gönderin beyyfendi, tamir olunca size geri yollanır” şeklinde cevaplar veriyor. Bu sebeple 3 gün mü 3 hafta mı süreceği belli olmayan bu maceraya girmek istemedim.

Haliyle hemen internetten Balıkesir’deki Sony servislerini araştırdım. Balıkesir merkezde ve Bandırma’da iki servis buldum. Merkezdeki servis çalışanı (isimleri özellikle gizli tutacağım) gayet sıcakkanlı ve şaşırtıcı bir şekilde hoş sohbetti. Derdimi anlattım. Elinde stok olmadığını, yedek parçalarının gümrükte takıldığını ne zaman geleceğini bilemediğini belirtti. Ekran + işçilik 350 TL dedi , küçük bir pazarlıkla 300TL’ye inmişti.

Bunun üstüne Bandırma’daki servisle görüştüm, orijinal Xperia Z3 ekranı sordum, “ben size on dakikaya döneceğim” dedi. Döndüğünde ise “bu orijinal ekrandan şuan sadece bizde var başka hiç kimsede yok o yüzden 450TL” dedi. Bu cevap karşısında biraz diş gösterince o da 350 TL’ye indi. Sonra çok şaşırdığım bir soru geldi.

“Siz tam orijinal mi istiyorsunuz? Yoksa yarı orijinal mi?”

Orijinalliğin tamı, yarımı, çeyreği, bir buçukluğu varmış, tavuk döner gibi. Ne demek istiyorsunuz deyince kıvırmaya başladı, “yarı-orijinaller Çin’den geliyor ama onlar da sağlıklı” demeye başladı. Ben de noluyor yahu? diyerek Sony Avrasya’yı aradım. KVK ve Teleservice dışında hiçbir servisle anlaşmaları olmadığını belirtti ve KVK’da takılan parçaların yarı orijinal değil tam orijinal olduğunu belirtirken müşteri hizmetleri yetkilisi de ben de kahkahalar atıyorduk :)

Dayanamadım bir de merkezdeki servise sordum bu yarı orijinal durumunu. Bana anlatılanları aynen aktarıyorum:

Eray Bey aslında durum şu. Sony ekranları üreten iki fabrika var birisi Kore’de diğeri Çin’de. Kore’de üretilenler sıfır ve orijinal ekranlar. Bu ekranlar da sadece Sony’nin resmi distribütörleri aracılığıyla resmi teknik servislere ve diğer anlaşmalı yerlere veriliyor. Ve elbette fabrikada tanıdığı olanlara el altından veriliyor. Çin’dekilerin ise durumu daha farklı. Mesela sizin ekranınızın dokunmatiği arızalı, servise verdiğiniz servis o arızalı ekranı alıyor, Çin’e yolluyor. Çin’de gelen bütün bu arızalı ekranların arızalı katmanları atılıp sağlam katmanlar birleştirilerek yeni ekran oluşturulup bu sanki sıfırmış gibi piyasaya sürülüyor. Yani bunlar aslında toplama ekranlar. Oradaki arkadaşın yarı orijinal şeklinde ifade etmeye çalıştığı da muhtemelen bu Çin fabrikasından piyasaya sürülen ekranlar.

Yani bu durum sadece Türkiye’de değil tüm dünyada böyleymiş.

Sonuç olarak Bandırma’ya telefonu yolladım, ekran takıldı, EFT ile parayı yolladım, telefon geldi ve MUTSUZ SON. Sony Xperia ekranlar yan aksası ile birlikte değişiyor. Benimki de öyle olmuş ancak takılan kasa daha önce kullanılmış. Her yeri çizik içerisinde. Üstelik orijinalinde açma kapama tuşunun üstünde ikon varken, benimkisinde sadece çizikler var. Bariz sahte ve kullanılmış bir üründü. Üstelik vaktim de daralıyordu. O esnada merkezdeki servisten de “yedek parçalar gümrükten geçti” haberini alınca telefonu oraya yollamaya karar verdim.

Bu sebeple öncelikle Balıkesir Burhaniye şehir merkezine giderek telefonun ekranını çıkarttırmam gerekti. Orada merdiven altı bir tamirhanede, normalde 10 lira etmeyecek işe 50 TL verecek ekranı çıkarttırdım. Ekranı Bandırma’ya iade edip telefonu da merkeze yolladım tamir edildi ve geri gönderildi. Eğer Yurtiçi Kargo getirmeyi başarırsa yarın elimde olacak ve umarım ki sonuçtan mutlu olacağım.

Şimdi bu yazıdan neler öğrendik?

 1. Türkiye’de servisler teknik servis ve gayri-teknik servis olmak üzere ikiye ayrılır.
  Teknik servisler: Müşteri ile iletişimi sıfır, bütün süreci baştan sona karın ağrısı, ücretleri pahalı, süreçleri uzun olan (20 iş gününe kadar) servis çeşidi
  Gayri-teknik servisler: Kandırmaya & kazıklamaya güdümlü, aslında Sony ile resmi bir anlaşmaları olmayan ancak kendi el ustalıkları ile tamir gerçekleştiren, büyük ihtimalle çakma olan malları orijinal gibi faiş fiyattan satmaya çalışan ancak müşteri iletişimi yüksek ve tamir süreci çok kısa (yarım saat) olan servis çeşidi.
 2. Bunlara *çakma* demek doğru mu bilmem ama piyasada toplama ekran çok fazla var. Teknik servisler bunları size açık açık anlatmayıp, “yarı orijinal” gibi komik ifadelerde üstünü örtmeye çalışıyor. Kanmamak gerek.
 3. Servislerde fiyat tamamen pazarlığa açık. “Ne koparırsam kardır” mantalitesiyle önce 450 TL deyip sonra 10 saniye içinde 350 TL’ye düşebiliyorlar.
 4. Gayri-teknik servislerin taktığı ekranlar büyük ihtimalle *çakma* olabiliyor ancak size orijinal deyip ona göre para alabilirler. Maalesef ki ekranın orijinal mi yoksa çakma olduğunu acemi bir göz kolayca anlamayabilir. Bunu anlamanın birkaç yolu var. Şöyle ki
  4-a) Çakma ekranlarda ekran parlaklığını tamamen açsanız daha orijinali kadar canlı renk veremiyor.
  4-b) Çakma ekranların beyaz ışıkları asla tam beyaz olmuyor. Beyaz tonları barındıran bir foto açarak anlayabilirsiniz.

Eee, sonuç?

Sonuç olarak diyeceğim şudur ki, vakit sıkıntınız yoksa mutlaka ama mutlaka KVK’ya gönderin. Ve telefonunuz geri gelene kadar pek fazla arayıp sormayın, telefonunuzu düşünmeyin. Eğer yoğun olmayan bir döneme denk gelirseniz 2–3 günde bile telefonunuz onarılabilir. Ama en fazla 20 iş günü sürer.

Vakit sıkıntınız varsa, tek yolunuz benim gayri-teknik servisler olarak adlandırdığım merdiven altı teknik servisler. Bu durumda mutlaka ama mutlaka eşinize dostunuza (özellikle teknik işlerden anlayanlara) danışarak, iyi güvenilir bir yer bulmaya çalışın. Kurtlar sofrasına düştüğünüzü sakın unutmayın!