Giriş ve DigitalOcean’dan Droplet Sunucu Oluşturma

Merhaba!

Bu yazı dizisinde hep birlikte bir sunucu kiralayıp (aslında DigitalOcean’dan bir droplet açacağız) bu sunucuya Apache , MySQL , PHP kuracak, güvenlik duvarı ayarlarını yapacak, birkaç sanal host oluşturarak birden fazla websitesi için hizmet vermeye başlayacak ve son olarak kendi Freelance projelerimizin takibini ve yönetimini yapabilmek için RedMine , GitLab ve Drone uygulamalarını kuracağız.

Yazı dizisinin sonunda kendi geliştirme ortamınızı da barındıran tam donanımlı bir web sunucusu sahibi olacaksınız.

Dilerseniz daha fazla vakit kaybetmeden DigitalOcean’dan droplet oluşturulması konusu ile başlayalım.

DigitalOcean’ı seçme sebebim hem ekonomik olması, hem de ultra hızlı bir şekilde istediğiniz kapasitede sunucular (droplet olarak adlandırılıyor) oluşturabiliyor olmanız. Üstelik saatlik bazda ücretlendiriliyor.

Eğer daha önce bir DigitalOcean hesabı açmadıysanız hemen bu linkten kayıt olduktan sonra üye panelinize ulaşabilirsiniz. Bu panel üzerinde Droplets sayfasını açarak, yeşil Create Droplet butonuna tıklıyoruz. Açılan formda dropletimizin ismini (herhangi bir isim verebilirsiniz, bir önemi yok) ve boyutunu belirliyoruz.

[caption id=”attachment_655" align=”aligncenter” width=”814"]

Digital Ocean droplet seçenekleri

DigitalOcean’ın paket seçenekleri oldukça geniş[/caption]

Burada dikkat etmeniz nokta şu, ilerleyen zamanlarda sunucunuzun boyutunu arttırabiliyor ancak azaltamıyorsunuz. Sunucu boyutunu da seçtikten sonra Region seçimi yani droplet’inizin lokasyonunu seçmeniz gerekiyor. Otomatik olarak en uygun lokasyon seçili geliyor ancak siz bu sayfadan çeşitli lokasyonlar üzerindeki ping ve hız değerlerini inceleyebilir ve istediğinizi seçebilirsiniz.

Son olarak Select Image kısmında dropletinize hangi işletim sisteminin kurulacağını seçiyorsunuz. Ben Ubuntu 14.04 seçtim ancak siz farklı bir Linux dağıtımı seçebilirsiniz. Yazı dizisi boyunca anlatacaklarım tüm Linux dağıtımları için hemen hemen aynı olacak. Bu sebeple hiç Linux dağıtımları savaşına girmeyip Ubuntu seçip devam edeceğim :)

DigitalOcean Ubuntu

Herşeyi ayarladıktan sonra Create Droplet seçeneğini seçtiğinizde droplet’iniz oluşturulmaya başlıyor.

DigitalOcean droplet oluşturma

Droplet’iniz başarıyla oluşturulduktan sonra size e-posta aracılığıyla sunucu IP adresiniz ve SSH erişimi için root kullanıcısının şifresi gelecek. Bu bilgileri kullanarak herhangi bir SSH istemcisi ile sunucunuza bağlanabilirsiniz. Ben doğrudan MacOS’un yerleşik terminalini kullanarak SSH bağlantısı kuracağım. Siz de terminali açıp aşağıdaki komutu çalıştırarak sunucunuza bağlanabilirsiniz.

$ ssh root@DROPLETIP

Ardından size şifrenizi soracak ve mutlu son!

[box type=”info”] Yazı dizisinin ikinci yazısına buradan ulaşabilirsiniz.[/box]

Başlık Görseli : http://www.morguefile.com/creative/jdurham