6 bin liralık bardakta çay içmek

Genç bir girişimci adayı olarak 6 bin liralık bardakta çay içebiliyor olmam beni ilk bakışta lüks bir hayat yaşayan, pahalı objelerin tutkunu bir ‘zengin’ olarak düşünmenizi sağlayabilir. Ancak gerçek çok farklı… Bir bardağın üzerinde swarovski taşlar bile olmamasına rağmen nasıl 6 bin lira edebildiğini öğreten girişimimden önce kendimden bahsetmem gerekiyor.

Yıllar önce kendime sorduğum; “ne yapmalıyım, hayatın neresinde olmalıyım?” sorusu ile başlamalıyım sanırım. Cevabım tasarımdı. Tasarlayanlardan olmalıyım!

Hayalimdeki tasarımcı olabilmek için iş hayatını anlamamı ve asıl kimliğimi bulmamı sağlayacak birçok farklı sektörde çalıştım. Yorucu deneyimlerin ardından kendimi yaşam alanı tasarlama üzerine geliştirmeye kadar verdim. Şu ana kadar ise 150’den fazla projede farklı pozisyonlarda görev aldım. İşimi severek yapmamın getirisi olduğunu düşündüğüm ‘çalışan olarak girdiğim şirketin ortağı’ oldum.

Her girişimci hissetmiştir sanırım. iş hayatında bir süre sonra iç sesiniz sürekli bazı şeyler söylemeye başlıyor :)

  • Artık kendi işini kurmalısın!
  • Kendi markanı yaratmalısın!

Kolay olmadığını biliyorum ama denemeliyim!

İç sesimi dinledim. İsim bulma süreci, yönelmem gereken sektör, ofis, donanımlar… Standartlar tamam ama sermayem ancak 2 ay kar etmeden masrafları karşılayabilecek kadar… Olsun! Artık iş alır hale gelen şirketimde gelen işlerin başarıyla bitirilmesi için yeni çalışma arkadaşları gerekiyor. Büyüyorum!

Hem çalışan sayısını artırıp daha fazla projeyi aynı anda yürütmeliyiz ki kar edebilir duruma daha hızlı geçebilelim değil mi? Toplam 3 kişilik bir ekip olmuştuk bile…

Girişimin heyecanı ile kar etmeden masrafları karşılayan hatta bazı ayları ekside geçirdiğim 9 ayın sonunda artık işlerin düşündüğüm gibi gitmediği konusunda ikna oldum. Görmek istemediğim gerçeklerin artık üzerinde düşünme ve kararlar alma vakti gelmişti.

Sonraki ay 2 ekip arkadaşıma da veda ettim ve toplamda 20 bin tl gibi bir zarar ile ilk girişimimden ciddi bir ders aldım.

Çalışanlarımdan birinin ofiste unuttuğu bardağın değeri işte bu yüzden 6 bin lira :)