Sıfırdan Bir Startup Nasıl Kurulur?

Kesinlikle katılıyorum, okullar yaratıcılığı öldürüyor. Yabancı dil hedefleyip, sayısal bölüm okuyup eşit ağırlıktan mezun olursanız, muhtemelen eğitim zayiatı olursunuz…

Yüksek öğrenim ile birlikte onlarca aptal sınavla boğuşur üstüne bir de devlet tarafından yetersiz görülür ve bir sınavlar serisine daha maruz kalırsınız. Sınavları başarı ile atlatır bir yere kapak atarsınız belki ama kariyerinizi aileniz ve çevrenizin tasarladığını fark edemeden hiç olmak istemediğiniz bir işte konumlanırsınız.

Bir şeyler yapmak, hayal ettiğiniz yerde olmak istersiniz, ki bu dürtü girişimcilik olarak anlam bulur. Girişimcilik, öğrenme arzusunu doğurur. Öğrenme bağımlılık yapar, çünkü coşku doludur. Ayrıca insan evrimi için gereklidir. ‘Şimdiki aklım olsa’ kalıbını kullanmaya başladıysanız öğreniyorsunuz demektir.


Gün içerisinde onlarca fikir bulur sonra çöpe atarız. Çöpe atma nedenimiz fikri doğrulayamamış olmamızdır.

Fikrin kaynağı problemdir. Fikir, probleme ürettiğiniz çözümdür. Fikrin Startup’ı başlatması için onu doğrulamalısınız. İşte bir Startup’ın doğduğu nokta tam olarak ‘fikrin doğrulandığı an’ dır.

Bir probleminiz ve işe yaradığını düşündüğünüz bir çözümünüz var…

Peki şimdi ne yapmalı?


Sizin gibi düşünen insanlarla olmalısınız. Ben de öyle yaptım ve geçtiğimiz yıl Founder Institute İstanbul programına katıldım. Online bir testin ardından kabul edilmeniz ile başlayan “Fikirden Startup’a” uzanan yolda 4 aylık yoğun bir program.

“Ortak bir amaç için kolektif bir tutkuyu paylaşan insanlarla çevrelendiğiniz zaman her şey mümkündür.” H. Schultz

Program; direktörlerin (Erhat, Erkan, Ertan, Kutlu), mezunların ve yeni dönem girişimcilerinin yer aldığı bir tanışma akşamı ile başlıyor. Ardından 14 hafta boyunca, her hafta görevleri tamamlayarak adım adım girişiminizi kuruyorsunuz (müfredat).

Muhtemelen daha önce aşina olmadığınız ‘office hour, hot seat, session, assignment, pitching, drop out, traction, landing page, conversion rate, MVP, storytelling, bootstrapping, fundraising…’ gibi kavramlar giriyor hayatınıza.

Mentor, CEO, yatırımcı ve girişimcilerin önünde ‘pitching’ yapmak ilk başta korkutucu gibi gelse de sonunda satabildiğiniz bir hikayeniz oluyor. Hikaye anlatabilmek ilham vermenin, ikna edebilmenin temelini oluşturur. İkna, birinin kalbine ve kafasına - mantık ve duygu - ulaşabildiğinizde olur.

Session: Orientation

İş, sosyal ve aile yaşantınızın yoğunluğunda katıldığınız ‘session’ ların ardından o haftaya ait ‘assignment’ ile öğrendiklerinizi uyguluyor ve hafta içi direktörünüz ile ‘office hour’ yaparak sonuçları değerlendiriyorsunuz.

Assignmentlara ne kadar özen gösterirseniz girişiminizin temeli o kadar sağlam oluyor. Örneğin; ‘Research and Customer Development’ ile fikrinizi test ediyor, ‘Startup Legal and IP’ ile şirketinizi kuruyorsunuz. Potansiyel müşterileriniz ile yapacağınız görüşmelerden elde ettiğiniz veriyi doğru analiz edemez, sonuçlarını okuyamazsanız ileri aşamalarda tekrar başa dönmek zorunda kalabilir ve hatta ‘drop out’ olabilirsiniz.

Program süresince onlarca mentor, girişimci ve yatırımcı ile tanışma imkanı buluyor, etkinliklerde boy gösteriyor, iş birliği ile sonuçlanabilen ikili ilişkiler kuruyorsunuz.

Session: Branding and Marketing

Mezun olmak için, bir teknoloji şirketi için cazip bir fikir geliştirmeniz, işi planlamanız, bir ürün üzerinde çalışmanız, programın ortalarında firmanızı kurmanız ve bütün gerekli görevleri tamamlamanız — bunları dört aylık bir zaman çerçevesinde gerçekleştirmeniz — gerekiyor.

Zor mu görünüyor? Zoru başarmak için programa kabul edildiniz!

Hele bir de benim gibi İstanbul dışından katılıyorsanız, program süresince her hafta uçak yolculuğu yapmak zorunda kalabilirsiniz. Yolculukların iyi tarafı ise okuduğunuz kitaplar (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7) olabilir.

Yaşadığınız yeri, alışkanlıklarınızı, rutinlerinizi, işinizi terk etmek zorunda kalabilirsiniz, olmak istediğiniz yerde başka bir gelecek için. Belki hayat alt üst olacak, belki de başka bir geleceği mümkün kılacak…

“Düzenim bozulur, hayatımın altı üstüne gelir” diye endişe etme. Nereden biliyorsun hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını? Şems-i Tebrizi

Konforlu yaşamınızı, profesyonel iş hayatını, düzenli maaşınızı terk etmeye değer mi peki? Girişiminizden tutkuyla bahsedip, sabaha heyecanla uyanıyorsanız, kesinlikle değer!

Graduation: Eksper on stage!

Programdan girişimim Eksper ile mezun oldum. Eksper, 2. el otomobil pazarına güven ve şeffaflık sunuyor. Eksper ile ekspertiz ve iade garantili otomobiller alır, otomobilinizi değerinde ve zamanında satarsınız.

Founder Institute ile sıfırdan bir Startup kurmanız mümkün, hem de 14 haftada. Bir girişim kurmanın tek yolu değil ama en kısa sürede en akıllı yolu olduğu kesin.


Founder Institute bana mutluluk, tutku, başarı, başarısızlık hakkında eşsiz bakış açıları verdi. Sabahları, heyecanlanmadan uyanıyorsanız geri çekilin, hayatınızda neler olup bittiğine yukarıdan bakın ve gerçekte nerede olmak istediğiniz düşünün. Gerçek tutkunuzu keşfedin. İşte o zaman doğru yolu bulursunuz…