Bugün backend mecrasının içinde olduğu en popüler bu iki kavramdan bahsetmek istiyorum. Gelişen teknoloji sistemlere bakış açımızı ve yaklaşım prensibimizide değiştirdi. Önceleri bir makinamızı server olarak kullanırken daha sonraları sanal makinalar hayatımıza girdi.

Sanal makinalar dünyası belli bir dönem piyasayı domine edip götürdü. Daha sonra container teknolojileri ile birlikte israfı minimum kontrolü maksimum hale getirmiş olduk. Geçen bu uzun yıllar içinde her gün yeni bir bakış açısı bir veya birkaç teknoloji popüler oldu.

Günümüzdeki en popüler konulardan biri artık dilimize pelesenk olmuş mikroservis yapısı ve mimarisi. …


Herkese merhabalar,

Günlük işimizde birçok kez logları birçok yere kaydettiğimizi ve bu loglar arasında bazen delicesine hata aradığımızı bilirsiniz. Şirket projelerinde genel olarak bu logları kaydetmek ve okumak için bir sürü yararlı tool kullanılır.

Kullanıcıların herhangi bir hata durumunda geriye bıraktığı faydalı ipuçlarını bırakabilir.
Çoğu zaman kişisel geliştirdiğimiz projelerimizde bu loglara ne çok dikkat ederiz ve bu kayıtları yedeklemek için para harcamak istemeyiz. Bu nedenle yazdığımız node js projelerinde bu işin basit bir kopyasını discord üzerinden nasıl takip edebileceğinizi elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.

Buradaki temel amaç verileri geriye dönük bir tabloya yada genel bir kayıt dosyası altına almak olmayacak. Ama…


Herkese merhabalar,

Kişisel bir projem için discord’a mesaj göndermem gerekti. Bunun için araştırma yapmam sonucunda bir kaynak olması için bu yazıyı yazmaya karar verdim. İyi okumalar

Popüler sesli iletişim platformu olan Discord, son dönemlerin en çok kullanılan oyuncu programlarından biri diyebiliriz.Gerek oyun oynarken gerek kişisel konuşmalarımızda sıkça kullandığımız discord aslında uygulamalarımızı anlık takip edebileceğimiz bir yapıya çevrilebilir.

Diyelim ki bir cron çalıştırdınız ve günde 3 kere çalışıcak ve doğru çalışıp çalışmadığını görmemiz gerekiyor. Cloudwatch gibi paralı teknolojiler yerine basit ve etkili bir log mekanizmasını discord ile yapmamız mümkün.

Bunun için kullanıcağımız kütüphaneyi node js e ekleyerek başlayalım.

npm install webhook-discord


Herkese selamlar!

Bu karantina günlerinde yapabildiğim en iyi şeylerden biri şüphesiz kendimi geliştirmeye çalışmak. Bu süreçte kendime kattığım bazı şeyleri dilim döndüğünce sizlere aktarmak boynumun borcu. Bu arada bu proje sadece Redis ile yapılabilirdi. Ancak daha çok şey öğrenmek amaçlandı!

Öncelikle son zamanlarda karşımıza çıkan bu Rabbit MQ nedir diye düşünüyorsanız ufak bir özet geçmeye çalışıyım. Rabbit MQ aslen bir message broker olarak adlandırılabilir. Message broker, iki uygulama arasındaki iletişimin işlenmesi konusunda aracı bir platform görevi görür. RabbitMQ, Gelişmiş Message Queuing Protokolü (AMQP) standardında modellenmiş bu tür açık kaynaklı bir kurumsal mesajlaşma sistemidir. …


Herkese merhaba :) Yeni başladığım serimin ikinci bölümü ile karşınızdayım.

İlk bölümü merak edenler için Yazılımcıların Altın Kuralları #1

Bugün ele alacağımız konular yine yazılım yaklaşımları ve paradigmaları üzerine olacak. Temel olarak yazılım ve developerlık ezbere kod yazan insanlardan daha çok bir içinde felsefe ve sorunlara yaklaşım şekilleri barındıran bir disiplin gibi olmalı diye düşünüyorum.

Warning Warning Houston?

Projelerimizde genel olarak atladığımız ve belkide bizi rahatsız eden bir durum üzerine biraz konuşmak istiyorum. Warningler 😵


Okuduğum yazılardan makalelerden ve gözlemlediğim ,yazılımın belki değil ama yazılımcının kalbi olarak nitelendireceğim yeni serimden herkese selamlar !

Amacım aslen kendim için bir kaynak oluşturmak ve geriye dönüp baktığımda unuttuğum ama altın değerinde bu kuralları ve yaklaşımları kendine hatırlatmak diyebilirim. Bu seride kaç post olur yada olabilir bilmiyorum ancak aklıma geldikçe geri dönüp düzelteceğim bir blog olacağına eminim :)

Kullanıcı Gibi Düşünmek ?

Hepimiz diğer insanların bizim gibi düşündüğünü varsayımına eğilimindeyiz. Bu konu sadece yazılımla ilgili değil bir psikolojik durum. Düşündüğümüz bir fikre aykırı bir düşünce duyduğumuzda yada bize dayatıldığında aslen bu sebeple biraz sinirleniyoruz desek yalan söylemiş olmayız.

Kod yazarken bu durum biraz…


Node js ile uygulamamızı geliştirirken elimizde bir sürü parametre oluyor genelde. Api’ın hangi portta ayağa kalkacağı yada bizim için kritik şifreleme paternlerimizi sakladığımız yer vb gibi.

Bir uygulamayı yayınlamak, geliştiricilerin nasıl yayınladıklarını düşünmelerini gerektiren büyük bir yoldur. Birçok uygulama, prod ortamına dağıtılmadan önce bir dev ortamında denenir veya geliştirilir. Her ortamın doğru yapılandırıldığından emin olmalıyız, örneğin prod uygulamamız dev veritabanımızı kullanıyorsa felaket olabilir.

Bunları static dosyalara yazmak bir çözüm gibi görünebilir ancak işleyişte pekte akıllıca olduğunu söylemek gerekir. Şimdi gelelim bunun sebeplerine…

Nedir bu Environment variables?

Ortam değişkenleri, işletim sistemimizde bulunan veya uygulamanın kapsayıcısında çalışan uygulamamızın dışındaki değişkenlerdir. Ortam değişkeni, bir değere eşitlenen bir…


Biz yazılımcılar olarak temel problemlerimizden biri aslında kodun kendisine ve çalışıp çalışmamasına odaklanmamız diyebilirim.

Bu durum o kadar içimize işler ki bir yerden sonra güvenlik ve optimizasyonlar unutulur. Hep sonra ekleneceği be muhakkak yapılacağı vurgulanır.

Özellikle kendi adımıza geliştirdiğimiz küçük uygulamalar için güvenlik en son düşündüğümüz parametredir. Ancak bunu bir alışkanlık bir düşünüş biçimi olarak uygulamak her sistem için kritik olabilmektedir.

“If you spend more on coffee than on IT security, you will be hacked. What’s more, you deserve to be hacked”
Richard Clarke

Bildiğimiz üzere asla güvenlik diye bir şey yoktur. …


Best Programming Quotes

Programming can be considered as a philosophy rather than writing code alone. Coding and thinking about it is a great journey for all of us. In this journey, different people tell us the main ways of thinking. Thinking for a word for hours can be the biggest indicator of this.

“Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute.” Harold Abelson, Structure and Interpretation of Computer Programs

“Always code as if the guy who ends up maintaining your code will be a violent psychopath who knows where you live” John Woods

“Any fool can…


“Program testing can be used to show the presence of bugs, but never to show their absence!” Edsger W. Dijkstra

While we are developing, we can write everything that should be done and experiment with the parameters that should be. Everything may seem fine. But when we write a unit test, we try to find our deficit as if we face ourselves, and thanks to this, we may notice and correct the bugs that will come out in the prod while writing the test. So unit testing is a must for a developer.

One of the important parameters for unit…

Erdem Köşk

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store