Takım Tutar gibi Teknoloji Tutmak
Fatih Kadir Akın
34913

Bir de iş artık şu noktaya geldi; sözde fanatizm yapmıyoruz amacına en uygun olanı kullanıyoruz ama içimizden savunduklarımız dışındakileri gömmek savunduklarımızı amaçsızca yüceltmek o kadar geliyor ki fırsat kolluyoruz adeta.

Bu bizim ayıbımız. 1. çoğul ağızıyla yazıyorum çünkü bu içinde bulunduğumuz toplulukların ayıbı. İçimizde yatan teknoloji fanatiğinin ayıbı.

Biri geliyor * dilinin / framework’ünün / kütüphanenin / tool’un kötü bir yönünden bahsediyor. Altına yorumlarımız akıyor; ‘zaten şöyle kötü’ ‘böyle kötü’ derken iş bir anda ‘ehu ehu ezik *cılar’a kadar geliyor. Sektörde yeni olanlar ya da yeni başlayanlar da sonra gelip abi * çok kötüymüş ** çok iyiymiş kullanan milyarder oluyormuş diyince ayıplıyoruz.

Ortaya çıkardığın ürün ne kadar iyi? Kullanıcı kitlesi tarafından ne kadar beğeniliyor? Ortaya son kullanıcıya bir ürün çıkarırken son kullanıcı ürün kötü olsa bile React yada Angular yada jQuery yada her neyse kullandığın için ödül vermiyor.

İş yazılım tarafına gelince… Angular milyonlarca sorunu çözüyor olabilir. React’i milyonlarca kişi tavsiye ediyor olabilir. jQuery’i milyarlarca site aktif olarak kullanıyor olabilir. Senin işini en iyi hangisi görüyor?

‘Abi Node ile backend geliştirmeyeni dövüyorlar’ demeden önce Javascript senin işini ne kadar görüyor? Ne kadar hakimsin? Geliştirilebilirlik açısından ne kadar iyi? Uzun vadedeki isteklere ‘abi bu proje ilerlemiyor Ruby ile PHP ile ASP.NET/C# ile yazsak daha iyi’ dedirtir mi? Bunların cevapları senin için ne kadar önemli?

Birden fazla kullanıcının aynı anda aktif olduğu, bir kullanıcı bir etki yaratınca diğer kullanıcılar canlı olarak o değişikliği görecekse, yani socket mantığı varsa tamam git kullan Node ya da istediğini. Server tarafında yoğun görevler yapıyor, iyi bir nesne tabanlı bir geliştirme gerekiyorsa neyi zorluyorsun?

Daha önemlisi yukarıdakilere ‘sözde’ katılma. Gerçekten öyle düşünerek katıl.

‘Ya göründüğün gibi ol, ya da olduğun gibi görün.’

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.