Kitapları Sevdiren Şirket: Adell Armatür

Uzun zamandır üzerine fikirlerimi paylaşmak ve haberdar olmayanları da, konuyla ilgili haberdar etmek istediğim bir konuyu paylaşmak istiyorum sizinle.

Konu kitap olunca ülkemizin içinde bulunduğu durumu anlatmak için bazı rakamlar vermek adet haline geldi. Bende geleneği bozmayarak bazı rakamları sizlerle paylaşacağım.

Türkiye nüfusunun yüzde 39’u ömründe hiç kitap okumamış… Özel bir şirketin yaptığı araştırmanın sonucu bu. Aynı araştırmaya göre nüfusun yüzde 49’u henüz sinemaya gitmemiş, yüzde 66’sı konser, tiyatro ya da opera gibi herhangi bir etkinliğe katılmıyor, yüzde 81’i hiçbir enstrüman çalmıyor; yüzde 57’si ise video, VCD, DVD ya da internet üzerinden film veya dizi de izlemiyor. Ayrıca Türkiye nüfusunun yüzde 47’si dergi okumuyor; yüzde 86’sı bir hobi kursuna hiç gitmemiş. Araştırmaya göre nüfusun yüzde 85'inin en sık yaptığı etkinlik televizyon izlemek!

Yine dünya çapında Uluslararası Yayıncılar Birliği tarafından yapılan araştırmaya göre Türkiye’de kişi başına 8.4 kitap düşüyor. Ayrıca Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre, kitap okumak Türk insanının ihtiyaç listesinde 235'inci sırada yer buluyor.

80 milyon 24 saatin yalnızca 1 dakikasını kitap okumaya ayırıyor. Konu televizyon olunca 6, internette ise 3 saatini geçiyor… Avrupa Birliği standartlarında yüzde 21 olan kitap okuma oranı bizde sadece yüzde 0.01!

Okuma alışkanlığında, dünyada 86. Sıradayız. Türkiye’de kitap okuyanların yüzde 65'i aşk, yüzde 24'ü siyasi, yüzde 13'ü düşünce, yüzde 7'si kişisel gelişim kitapları okuyor. ( Kaynak: Serdar Kuzuloğlu ) Bu konunun detaylarına daha sonra ayrı bir yazı yazarak gireceğim.

Şimdi bu rakamları ifade ettikten ve durumun resmini çizdikten sonra Linkedin’de uzun zamandır takip ettiğim, paylaşımlarından ve entellektüel birikiminden çok faydalandığım, sayın Recep Ali Topçu beyefendinin yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Adell Armatür firmasının, yani “tek derdi daha fazla para kazanmak olmayan” özel bir firmanın “Personel Gelişim Etkinlikleri” başlığı altında, çalışanların gelişimine katkıda bulunmayı amaçladıkları bir çalışmaya imza atıyor olmaları beni çok heyecanlandırdı.

Çalışanlar seçtikleri bir kitabı okuyorlar, okudukları bu kitapların özetini çıkararak Adell Armatür’ün web sayfasında yayınlıyorlar. En güzel tarafı da bu çıkarılan özetlerin ulaşmak isteyen herkese açık olması. Paylaşmak kadar güzel başka bir şey var mı bu hayatta. Güzellikler bu şekilde paylaşarak çoğalmıyor mu?

Sayfayı incelediğinizde özeti çıkarılan kitaplarında öylesine seçilmediğini, projenin amacına hizmet eden kitaplar olduğunu göreceksiniz. Örneğin kitaplardan bir tanesini paylaşayım sizinle.1959 yılında Yapı Kredi Bankası için filozof F. W. Foerster tarafından özel olarak yazılan “İyi İnsan, İyi İş Adamı” kitabı benim çok ilgimi çeken ve özetini okuyarak istifade ettiğim ettiğim çalışma oldu. Kendince kitaplarla haşır neşir olan birisi olarak, Recep Ali Topçu beyefendiyi takip etmiyor olsaydım, bu kitaptan haberdar olmayacaktım belki de. Kim bilir?

Sizinle bu bilgileri neden paylaşıyorum?Hemen ifade edeyim.

Recep Ali beyi takip etmeyenler varsa takip etsin diye paylaşıyorum.

Okumaya ve kitaplara kıymet veren “özel bir şirketin” yaptığı işe, birlikte çalıştığı insanlara vereceği kıymeti düşünmeniz için paylaşıyorum.

Araştırma sonuçlarında çıkan rakamlar ne kadar içimizi daraltsa da, ülkemizde çok güzel çalışmaların ve güzel insanların olduğunu bilerek gönlümüzü ferahlatmak için paylaşıyorum.

Ülkemizin geleceğine dair ümitlerimizi diri tutmak için paylaşıyorum.

Siz de takip edin, sizde paylaşın, daha fazla insanı haberdar edelim.

Paylaşalım, paylaştıkça mutlu olalım, paylaştıkça ruhumuz güzelleşsin.

Bu projeleri hayata geçiren, okuyan, özetini çıkaran, paylaşan, emek veren herkese şahsım ve tüm kitapseverler adına teşekkür ediyorum.

Yüreğinize sağlık…

( Not: Daha; bir hayalin peşinden giderek Recep Ali, Ercan ve Ergün Topçu kardeşlerin emekleriyle oluşturulmuş Ab-I Hayat Su Medeniyeti Müzesi’nden bahsetmedim. Recep Ali Bey’in nazik daveti üzerine şahsen ziyaret edeceğim. Ziyaretimden sonra değerlendirmelerimi sizlerle paylaşacağım.)

Bu blogu yeni keşfettiyseniz, Twitter Hesabımı, Facebook Sayfamı, İnstagram Hesabımı ziyaret edebilirsiniz…