Baby Steps

Selamlar,

Tatilde olduğumdan dolayı geçen hafta yazamamıştım. Ekim ayı benim için oldukça iyi geçti diyebilirim. İlk eli ayağı düzgün uygulamalarımı sonunda tamamladım. Bu yazıda çok kısa onlardan bahsetmek istiyorum

Color Game

Color Game

Color Game front-end çalışmalarımda yaptığım ilk adam gibi proje oldu. Bir web sitesinde javascript’in etkisi nedir tamamen bu uygulamayı yazarken öğrendim diyebilirim. Beni oldukça zorlayan bu uygulamayı yazmam 9 saat civarı sürdü. Özellikle javascript kısımları beni haylice yordu. Zaman zaman kafayı kırıp monitörü parçalama eşiğine de gelsem sonuçtan oldukça mutlu olduğumu belirtmeliyim :)

Color Game’i buradan oynayabilir, kaynak kodlarına ise buradan göz atabilirsiniz.


To-Do-List App

To-Do-App

Programlama öğrenen herkesin sanırım ilk yaptığı uygulamalardan biridir yapılacak listeleri. Bu uygulamada saf javascript yerine başlangıç seviyesinde öğrendiğim jQuery kütüphanesini kullandım. Normalde çoğu kişi direkt jQuery öğrenerek DOM’u manipule etmeye başlarken ben önce javascript ile bunu yapıp sonrasında jQuery ile de tekrar edince, kütüphanelerin ne kadar değerli ve vakit kazandıran şeyler olduğunu çok net anladım. Ayrıca saf javascript ile yaptığım efektleri bir de jQuery ile tekrarlayarak bu efektlerin çalışma mantığını ve DOM yapısını çok daha iyi anladığımı düşünüyorum.

To-Do-List uygulamamı buradan kullanabilir, kaynak kodlarına buradan göz atabilirsiniz.

Şimdi sırada son bir uygulamam kaldı. Onu da bitirdikten sonra web geliştirmenin Backend kısmına geçmeyi planlıyorum.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.