Javascript Basics Biterken

Photo by Christopher Robin Ebbinghaus on Unsplash

Çok uzun bir zaman oldu farkındayım. En son blog yazımı 7 Nisan’da yazmışım. O yazıma baktığımda en son tekrardan CS50 sevdasına vurulduğumu görüyorum. Peki 7 Nisan sonrasında neler oldu?

  • Haziran ayında Microsoft’un EDX için hazırladığı Entry Level Software Engineering kursunu almaya başladım.
  • 4 adet başlangıç seviyesinde kursu tüm yaz boyunca bitirdim. Her kursun incelemesini Medium’daki Topluluk kanalına yazdım. (Buradan ulaşabilirsiniz.)
  • Eylül — Ekim ayları en verimsiz zamanlarımdı. Bu aylarda her gün farklı bir çiçekten bal aldım diyebilirim. Udacity’de Android nanodegree’sine göz attım, EDX’de Microsoft’un Data Science kursuna giriş yaptım. Apple’in Swift 3 kitabını kurcaladım. Farklı kaynaklardan ve farklı konseptlerden birşeylere bakmak bana “0” ilerleme kaydetti.

Kasım ayında net bir karar aldım. Şu ana kadar takip ettiğim ve en verim aldığım The Odin Project’e geri dönmek. Bu benim için çok ama çok zor bir karar oldu. Bunun en temel sebebi Ruby dilinin artık gözden düşmüş görüntüsü ve ilk bakışta iş imkanlarının fazla olmaması. Medium’da ve diğer internet sitelerinde biraz dolaştığınızda en çok gördüğünüz cümlelerden biri “Is ROR still relevant in 2018” vb. Kafam freecodecamp ve TOR arasında çok gitti geldi ama FCC’nin eğitimi ele alışını hiç sevmediğim için ben tekrardan TOR macerama başladım.

TOR’u bıraktığım yerde Basics ve Front-End Basics kısımlarını bitirmiş, JS Basics’in ise sonlarına gelmiştim. JS çok önemli olduğundan ve araya çok vakit koyduğumdan JS serisine sıfırdan başladım. Toplamda JS kursunu 3 projesi ile bitirmem 33 saat aldı. Bu 33 saatin kabul edersiniz ki en fazla kısmını projeler aldı.

Rock-Paper-Scissors

Bu projede basit bir Taş — Kağıt — Makas oyunu yaptım. Görebileceğiniz üzere front-end becerilerim muazzam seviyede.

Oyun

Etch-A-Sketch

Etch-A-Sketch yapmaktan en keyif aldığım proje oldu. Canvas size’ını kendiniz belirleyebildiniz güzel bir çocuk oyunu.

Oyun

JS Calculator

Heralde programlama öğrenen kişilerin ilk yaptığı işlerden biri hesap makinası ya da to-do list yapmak. Benim ki hesap makinası oldu. Front-end becerilerim bildiğiniz üzere şahika olduğu için mümkün olduğunda diğer projelerde olduğu gibi minimalist tasarım seçtim bu projede de.

Live

Bundan sonraki kısım Ruby-Basics olacak. Postlarım her section sonunda gelecek, dolayısıyla araya section eğer çok uzun ise yine biraz vakit girebilir. Tekrar görüşmek dileğiyle.


Yazılarımı hem blogumda hem de Medium üzerinden paylaşmaktayım. Onu da ziyaret edin bence.

https://ecataltepe.blogspot.com/