Tadımlık Ruby

Photo by Rich Tervet on Unsplash

Selamlar,

The odin project’in bir önceki bölümü olan Javascript kısmına istinaden Ruby kısmı daha basit ve daha kısa idi. TOR genellikle öğrencisine Ruby ve Rails öğretmeye amaçlayann bir online eğitim iken, Ruby kısmının JS kısmına göre daha hafif kalması sanırım Ruby dilinin daha basit ve kolay öğreniminden kaynaklanıyor.

Ruby ile daha önceden yüzeysel çalışmıştım. Gerçi bu bölümde yazının başlığındaki gibi tadımlık olacak şekilde yine yüzeysel geçti eğitim Ruby’yi. Şu an Web Development 101 başlığı altındayım, buradaki alt konular zaten kısa kısa geçilmekte. İleride her birinin ana başlık olarak detaylı anlatıldığı bölümler gelecek.

Ruby genel kanının doğrultusunda okuması, yazması, anlaması kolay bir dil. Python’a çok fazla benziyor. Bir string ya da array için bir method kullanacağınız zaman biraz ingilizce biliyorsanız zaten nasıl yazıldığını tahmin ediyorsunuz. Ruby API tamamen bunun üzerine kurulmuş gibi. Nesne yönelimli diller arasında önemli bir yeri olduğunu düşünüyorum çünkü Ruby’de yazdığınız herşey birer nesne.

Bu bölümde TOR kısaca bana Ruby’yi 3 farklı kaynaktan anlattı. Bölüm için toplamda 14 saat harcadım ve 9 gün sürdü. JS’deki kaynakları gibi kaliteliydi ama nasıl JS’de her kaynak değişken tanımı farklı farklı yapıyorsa (var, let, const), TOR’un bu bölüm için seçtiği Ruby kaynakları da fonksiyon ve metod tanımlarını farklı farklı yapıyor. Örneğin parametre alan bir metod syntaxını iki kaynak farklı gösteriyor. İkisi de doğru bu arada Ruby için.

  • Kaynak 1: def update_id(id)
  • Kaynak 2: def update_id id

Bu bölümde tek bir proje yaptım. Birkaç algoritma sorusunu ruby ile çözdüm. Sorular ve cevaplarına aşağıdaki repodan ulaşabilirsiniz. Hala algoritma sorularında JS’de olduğu gibi çok fazla “if” kullanıyorum. Bunu acemiliğime bağlasam da aynı soruyu benim 100 satırda yazarken başkasının 15 satırda yazdığını görmek öğrenmenin bu aşamasında biraz moralimi bozmuyor değil.

https://github.com/erencataltepe/learn_ruby

Bundan sonraki alt bölümün adı “Introduction To Frameworks” adın da anlaşılacağı üzere bu bölümde framework nelerdir onlardan bahsedilip Ruby on Rails framework’üne hızlı bir giriş yapılacak. Sanırım Ocak ayı bitmeden Web Development 101'i bitirceğim.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle…


Yazılarımı hem blogumda hem de Medium üzerinden paylaşmaktayım. Onu da ziyaret edin bence :)

https://ecataltepe.blogspot.com/